Kultura a lidé v Zambii
Historie v kostce
Zambie je bývalou kolonií Velké Británie, tehdy se jmenovala Severní Rhodesie a byla součástí území společně se Zimbabwe a Malawi. V roce 1964 získala nezávislost a prvním prezidentem se stal Kenneth Kaunda, člověk, který pro Zambii a její boj za nezávislost znamená přibližně tolik jako Nelson Mandela pro Jihoafrickou republiku. Dlužno říci, že tento téměř stoletý pán stále žije a je politicky aktivní.
Lidé
Zambie je bohatá co do počtu etnik. Předkové tamějších obyvatel přišli do Zambie cca před 3.000 lety v rámci Bantu migrace z Kamerunu a vytlačili tehdy původní Křováky. Hlavními etniky jsou Bemba, Nyanja-Chewa, Lunda, Tonga, Lozi, Luvale a Kaonde. Navíc je v Zambii, především v hlavním městě Lusace, spousta Britů, Arabů, Indů a Číňanů. Hlavním náboženstvím je křesťanství.
Počet obyvatel Zambie je asi 1,5x větší než počet obyvatel Česka.
Svátky
V Zambii je velmi rozšířeno křesťanství, proto lze očekávat slavení Vánoc (ovšem až 25. 12.) a ve velkém Velikonoc. Velkou událostí je Den nezávislosti, který připadá na 24. 10. Dalším oblíbeným svátkem je Den africké nezávislosti 25. 5.
Kultura
Zambie je díky obrovskému množství různých etnik nesmírně kulturně bohatá. Mezi klasické umělecké předměty patří proutěné či dřevěné mísy, dřevěné a slonovinové ozdoby. Velmi rozšířené jsou doplňky z malachitu, zeleného kamene, jehož výskyt je vázán na přítomnost mědi (na severu země v provincii Copperbelt se nachází bohatá naleziště). Oblečení je zpravidla velmi barevné, ženy nosí jako sukni barevný pruh látky – chitenge. Hudba je založená na bubnovém doprovodu a vícehlasém zpěvu.
Jazyk
Oficiálním jazykem Zambie je angličtina. Nicméně na území Zambie se mluví 72 jazyky. Nejrozšířenějším jazykem je cibemba (čtěte čibemba), kterým se dá domluvit téměř v celé severní polovině země. V hlavním městě Lusace je nejrozšířenějším jazykem street cinyanja (čtěte činyjandža). Street cinyanja je směs angličtiny a cichewa (čtěte čičeua), jíž se mluví na východě země a v Malawi. Je běžné, že lidé od dětství ovládají pět jazyků, přičemž všichni mluví v nějaké míře cibemba nebo cinyanja.
Pár slovíček ze street cinyanja:
- Ahoj – Hello
- Jak se máš? – Mulibwanji?
- Dobře – Bwino
- Ano – kývnutí hlavy nebo „Ee“
- Ne – Awe/Iayi
- Ty – Iwe (používá se při hovoru, místo jména)
- Běloch – Muzungu
- Děkuji – Zikomo
- Nemám/Není – Kulibe
- Co děláš? – Uchitachani?
- Nepotřebuji/Nechci – Sinifuna
- Přestaň – Siya
- Uvidíme se/Zatím – Tizaonana
- Sluší ti to – Waunekabwino
- Dobrou noc – Ugonebwino
Turismus
Turistickému ruchu země vládne Livingstone s hlavním lákadlem Viktoriiných vodopádů. Člověk se tu ocitá v luxusním světě, naprosto odlišném od zbytku Zambie. Dalšími vyhledávanými místy jsou národní parky. Afrika je zaměřena na bohaté turisty, ale ač normální život ve městě vás vyjde na pár korun, jednodenní safari stojí okolo 150 $.
Navíc většina turistických atrakcí má podvojné ceny – pro turisty a pro místní (netýká se safari, za to zaplatíte majlant vždy). Takže většina přírodních lákadel stojí pro místní třeba 5 kwacha, ale pro turisty 10 $. Proto, pokud plánujete v Zambii zůstat déle a obstarat si povolení k pobytu, vyplatí se s cestováním počkat až na obdržení povolení.
Geografie
Zambie je vnitrozemský stát ležící v jižní části Afriky, jejími sousedy jsou Angola, Demokratická republika Kongo, Tanzánie, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswana a Namibie. Zambie je obrovská, rozlohou je skoro desetkrát větší než Česká republika.
Zambie nemá přístup k moři, ale za to má při severní hranici jezero Tanganyika, na jižní hranici se Zimbabwe leží největší uměle vytvořená nádrž na světě Kariba.
Rozloha země je 9,5x větší než Česká republika.
Chystáš se do Zambie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.