Belgie
Belgie

Co dělat v Belgii

Pláže

Pobřeží Belgie se táhne 66 km podél Severního moře. Na téměř celé ploše najdete široké písečné pláže. V Blankenberge se nachází fotogenické molo, obří akvárium, nebo dřevěný velodrom, kde se zájemci mohou projet na některém ze 70 dostupných kol. Poslední neděli v srpnu se tu koná květinový festival. Koksijde je lázeňské městečko žijící především květinami. Pořádají květinový trh na jaře nebo květinový ples v létě.

Asi uprostřed pobřeží se nachází kosmopolitní letovisko Ostende, kde je ruch po celý rok. Je tu největší belgický přístav pro rybářské a soukromé lodě, plno restaurací s rybími specialitami, muzeum moderního umění, akvárium Severního moře nebo muzeum námořnictví na bývalé školní lodi Mercator. A také pořád spousta lidí.

Rybolovem je známý Nieuwport. Sami si ho můžete zdarma vyzkoušet. Na rybím trhu je vždy velký výběr čerstvých ryb z místních vod. Nikde jinde v Belgii nenajdete takové písečné duny jako v De Panne (přírodní rezervace Westhoek). Vznikl tady písečný jachting a jeho vyznavači se sem každoročně v listopadu sjíždí z celého světa. Mezi okrajovými městy (u nizozemských hranic Knokke-Heist, u francouzských De Panne) jezdí nejdelší tramvajová linka na světě. Celou trasu ujede za 2,5 hodiny a téměř po celou dobu se drží linie pobřeží.

Nakupování

Hlavním módním centrem Belgie jsou Antverpy s nákupní zónou Meir. Obchody známých mezinárodních řetězců najdete na všech nákupních třídách belgických měst. Nabídka se může od českých obchodů celkem lišit a podobné to je s cenami (u některých značek jsou výrazně nižší, u jiných je zboží luxusnější a i ceny tomu odpovídají). Zastoupeny jsou zde i drahé módní značky. Seženete také kousky od místních návrhařů – od těch nejslavnějších z tzv. Antverpské šestky (Walter van Beirendonck, Ann Demeulemeester, Dries van Noten, Dirk Van Saene, Dirk Bikkembergs, Marina Yee), až po mladé návrháře. Ty cenově dostupnější obchody najdete v Bruselu mimo jiné v ulici Rue Neuve, drahé butiky jako Louis Vuiton nebo Hermès pak kolem stanice metra Louise. „Antverpskou šestku“ má v nabídce třeba obchod Stijl na Rue Antoine Dansaert. Další z návrhářů pocházejících z Belgie, Martin Margiela, tu má butik na Rue de Flandre. Kousek od hranic s Nizozemskem, asi hodinu jízdy z Bruselu, leží Maasmechelen Village Luxury Outlet. V historicky stylizované vesničče najdete obchody více než 70 známých značek se slevami až 60 %.

A když už budete v Belgii, rozhodně nesmíte vynechat některý z bleších trhů. Na těch najdete snad úplně všechno, na co si jen můžete vzpomenout. Na první pohled možná chaotická hromada nepotřebného harampádí. Při bližším prozkoumání můžete narazit doslova na poklad a za minimální ceny. Rozhodně se vyplatí tady smlouvat, protože když prodejci uvidí, že nejste místní, nebudou se bát cenu hodně nadsadit. A i když nic nekoupíte, návštěva těchto trhů je sama o sobě zážitkem.

Parky a rezervace

V Belgii je možné obdivovat nejen krásy zdejších měst, ale i přírody. Ardenami vede 160 km dlouhá turisticko-cyklistická trasa mezi městy Bouillon a La Roche en Ardenne. Z velké většiny v oblasti Arden, částečně v pohoří Eifel se nachází největší přírodní rezervace v Belgii, Hoge Venen (Hautes Fagnes). Je tvořena rašeliništi, bažinami, vřesovišti a lesy. Rašeliniště tu začala vznikat už před více než 7.000 lety a některá jsou aktivní dodnes. Část parku je zcela otevřená veřejnosti, v části se dá pohybovat jen po vyznačených cestách nebo s průvodcem a do části se nedostanete vůbec. Jsou tu dvě návštěvnická centra – Haus Ternell a Natuurparkcentrum Botrange v Robertville. Kromě toho také umělá jezera s vodními elektrárnami, zásobárny pitné vody, nejvyšší kopec v Belgii a plno jedinečné fauny a flory.

Pro děti

Zábavní parky, muzea, komiksy, dětem přizpůsobené prohlídky nebo třeba dobývání hradu. Belgie nabízí plno aktivit pro celé rodiny – budou bavit jak malé, tak velké děti i dospělé.

Věděli jste, že televizní Šmoulové vznikli podle komiksu belgického kreslíře Peya? Najdete je v MOOF muzeu v Bruselu. V jedinečné budově od Victora Horta se nachází Belgické centrum komiksu s mnoha expozicemi, které pořádá také procházky městem po stopách různých komiksů (vhodné pro větší skupiny). V celé zemi je samozřejmě plno muzeí čokolády (např. Muzeum čokolády a kakaa v Bruselu), v Bruggách narazíte na muzeum hranolek. Kluky a nejspíš i některé holky bude určitě bavit automobilové muzeum v bruselském parku Cinquantenaire, kde cestou mohou pozorovat volně se pohybující papoušky.

Adrenalin v krvi vám zvednou horské dráhy v parku Walibi Belgium ve Vlámském Brabantu. Kolem padesáti atrakcí se nachází za branami parku Bobbejaanland, který leží asi 40 km od Antverp. La Petite Merveille je ukrytý v lesích u městečka Durbuy a nabízí plno dobrodružných aktivit v přírodě. A například jižně od Brugg je Boudewijn Park s největším delfináriem v Evropě. V Antverpách se pak nachází jedna z nejstarších ZOO na světě. Chovají zde více než 4.000 zvířat.

Kultura

Belgie žije kulturně od jara do zimy. Tak jako jinde, během chladnějších období se většina akcí odehrává v klubech a divadlech. Během Masopustu zaplaví ulice měst folklórní průvody, na jaře květinové slavnosti a v létě se konají hudební (a jiné) festivaly. A do toho v průběhu celého roku různé slavnosti piva.

Celých deset dní hudby různých žánrů přináší na bruselská prostranství Brussels Summer Festival v první polovině srpna. Cena celodenní vstupenky se pohybuje kolem příjemných 30 euro, mezi vystupujícími jsou mezinárodně známá jména i belgičtí umělci.

Jeden z největších světových festivalů elektronické hudby Tomorrowland (oficiální web akce), který se koná na třech kontinentech, má své místo v belgickém kalendáři. Koná se poslední víkend v červenci ve městě Boom jen 16 km od Antverp. V jeho fantasy kulisách se pravidelně baví během setů nejslavnějších DJs na 180.000 návštěvníků.

Necelých 40 minut jízdy od Bruselu se už od roku 1975 koná hudební festival Rock Werchter (www.rockwerchter.be). Na přelomu června a července do Belgie přiváží ty největší současné hudební hvězdy (v roce 2016 např. Paul McCourtney, Red Hot Chilli Peppers, Macklemore& Ryan Lewisa další).

Komiksy

Komiksy nejsou jen Marvel a DC. Historie evropského komiksu sahá do 18. století a Belgie se významně podílela na jeho vývoji. Jako všechno tady, také komiksy jsou tu rozděleny do dvou hlavních větví a každá z nich má svá specifika. Vycházejí i ve dvoujazyčných publikacích. Nejznámější jsou Šmoulové, Tintin nebo Lucky Luke. Kromě knih a časopisů se (nejen) s nimi potkáte na fasádách domů, tak se nezapomeňte dobře rozhlížet kolem sebe. Belgické centrum komiksu se nachází v Bruselu. Tady je hned několik expozic, konají se prohlídky s průvodcem nebo je přístupná knihovna. Začátkem září se v Bruselu koná komiksový festival (vstupné zdarma).

Válečná bojiště

Belgie se kvůli své poloze stala dějištěm mnoha významných evropských bitev. Napoleonův osud byl zpečetěn roku 1815 u Waterloo pá kilometrů jižně od Bruselu. Vyšlápnout se dá na vrcholek uměle vybudovaného kopce Lion Mound, odkud je výhled na bitevní pole. Na úpatí kopce je muzeum a můžete si prohlédnout panoramatické vyobrazení bitvy s kulisami.

Během první světové války bojovali na belgickém území vojáci z více než 50 zemí. Západní Flandry nejsou jen slunečné pláže, ale také jsou plné připomínek těchto událostí. Nachází se tu památníky, muzea, hřbitovy. Ypry jsou kouzelným městem, ačkoli musely být kvůli válce zcela přestavěny. Z Brugg jste tady autem asi za hodinu, autobusy o pár minut později.

Ardeny jsou poměrně řídce osídlená z velké části zalesněná oblast. Na počest amerických vojáků padlých tady v tzv. bitvě o výběžek během druhé světové války byl postaven památník Mardasson s muzeem.

Za uměním

Belgické výtvarné umění je známé po celém světě a plno místních autorů mělo na vliv na světovou uměleckou scénu. Mezi nejslavnější jména patří Pieter Brueghel starší, Peter Paul Rubens, Jan van Eyck, Hans Memling, Quinten Matsijs,Jacob Jordaens, Anthony van Dyck, autoři minulého století René Magritte, Paul Delvaux či Hergé, nebo současníci Luc Tuymans a Michael Borremans. Ano, je jich plno a to je jen malý výčet. Brusel se pyšní Královskými muzei krásných umění s úchvatnými sbírkami děl od středověku po současnost. Bruggy mají své Groeningemuseum s bohatými sbírkami belgických autorů – vlámských primitivistů, renesančních autorů, ale i třeba poválečného moderního umění. Jedním z nejvýznamnějších středisek vlámského výtvarného umění bývaly Antverpy. Rubens si tady v roce 1611 koupil dům s ateliérem, který byl po poničení během druhé světové války zrekonstruován a dnes funguje jako muzeum. Na Rubensovy obrazy tady ale narazíte téměř v každém kostele. Rozsáhlé sbírky nejen belgických malířů uvidíte také v místním Královském muzeu krásných umění.

Chystáš se do Belgie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.