Peníze a ceny v Belgii
Euro
V Belgii se platí Eurem, mince a bankovky asi netřeba popisovat.
Směnárny a platba kartou
Na bankomat byste měli narazit v belgických městech poměrně snadno a jednoduše si zde můžete vybrat peníze ze svého českého účtu. Nebo můžete platit kartou přímo u obchodníků. Zahraniční platební karty jsou většinou akceptovány. Jen pozor, někdy vám umožní platit kartou až od určité částky (například 5 euro), takže je lepší mít u sebe vždy nějakou hotovost. Tu můžete směnit v bankách nebo směnárnách (wiesselkantoren/bureau de change).
Směnárny by měly být na letištích a nádražích, nevýhodné kurzy bývají u okýnek s nápisem „change“. Bez poplatků by měla jít hotovost směnit v kancelářích GWK (Geld Wissel Kantoor) nebo v bankách Credit Communale.
Kolik co stojí
V Belgii je obecně dráž než u nás. Připlatíte si tu u všech položek. Za stejnou nebo nižší cenu můžete sehnat nějaké značky oblečení, ale Belgie není místem, kam by se jezdilo za levnými nákupy. Potraviny tu jsou velmi drahé, ale také kvalitní. Vstupné do muzeí není tak vysoké jako třeba v sousedním Nizozemsku. A na dopravu existuje množství zvýhodněnných jízdenek.
- Lahev vody 1,5 l – od asi 0,80 euro
- Chléb – kolem 1,50 euro
- Jídlo v restauraci – od 10 euro, běžně 20 euro a více
- Pralinky „multipack“ 5 x 100g – od 20 euro
- Čokoláda 100 g – asi 5 euro
- Vafle – jen s cukrem od 1 euro, bohatě zdobené od 5 euro
- Celodenní jízdenka na MHD – 7,50 euro
- Taxi za 1 km – asi 1,70 euro
- Benzin 1 l – 1,35 euro
- Nafta 1 l – 1,22 euro (valonsky diesel, nikoli gazole jako ve Francii)
Spropitné a smlouvání
Na turisty velmi frekventovaných místech jsou na dýška zvyklí díky nic netušícím štědrým cestovatelům. Spropitné je v Belgii již zahrnuto v ceně (nejen v restauracích, ale i u taxi, v barech a u dalších služeb). Běžné bývá jen zaokrouhlit „drobné nahoru“. Pokud jste se servisem velmi spokojeni, můžete nechat i větší dýško. Nikoho tím zcela jistě neurazíte.
Smlouvání se rozhodně nebojte na pověstných belgických trzích. Často se vám stane, že prodejci cenu výrazně nadsadí a pokud se neozvete, nebo příliš brzy i přes to projevíte zájem, zbytečně utratíte mnohem více, než by byla odpovídající cena za danou věc.
Jak ušetřit
Doprava
Když se odvážíte na malé dobrodružství, kterým stopování může být, ušetříte významnou částku na dopravě po Belgii. Není už tak populární jako dříve, ale stále je tu celkem běžným způsobem dopravy. Samozřejmě je potřeba vždy na prvním místě hledět na vlastní zdraví a bezpečnost. Vyzkoušet můžete třeba sdílené jízdy. Oblíbená stránka pro jejich vyhledávání je: www.blablacar.com.
Ušetřit se dá při cestování vlakem. Existují tzv. „Multi-ticket Passes“ – pasy na více jízd. S Go Pass 10/Rail Pass můžete podniknout 10 jízd kdekoli po Belgii (kromě hraničních měst) za zvýhodněnou cenu během celého jednoho roku, kdy jízdenka platí. Dá se použít i jeden pas pro více osob. Key Card funguje na podobném principu, ale používá se pro krátké přesuny (asi do 15 km). Určitě při plánování cesty projděte webové stránky a nebo se ptejte přímo na nádražích.
Vstupy
Výrazně ušetřit můžete na vstupech. Většina velkých měst prodává vlastní „turistické karty“, díky nimž získáte různá zvýhodnění – slevy na vstupné, dopravu i do restaurací a kaváren. Někam při zakoupení této karty můžete úplně zadarmo. Vybrat si můžete kartu platnou na 1, 2, nebo 3 dny. S bruselskou kartou se dostanete zdarma do více než 30 muzeí. Součástí je tištěný průvodce a mapa. V Antverpách zároveň můžete využívat MHD zdarma. Podobnou kartu má například i Lucemburk a další města.
Jestliže plánujete navštívit několik různých turistických míst, podívejte se po možnosti zakoupení „kombinované vstupenky“. Na jednom místě zakoupíte vstupenky rovnou i na další atrakce (např. Atomium, Mini-Europe a akvapark Océade), takže se tím vyhnete případným frontám u pokladen a ještě zaplatíte mnohem méně než při nákupu jednotlivě.
No a na některá místa se můžete dostat i zcela zdarma. V Bruselu se dá zdarma nakouknout do monumentální budovy Justičního paláce, která už je mnoho let zakrytá lešením. Od konce července do začátku září je už od roku 1965 zdarma přístupný královský palác. Podívat se můžete také do jednacího sálu Evropského parlamentu, kde dostanete audioprůvodce i v češtině.
V určité dny (většinou první středa nebo neděle v měsíci) je volný vstup do vybraných muzeí. Třeba do bruselského Muzea Cinquantenaire můžete zdarma každou první středu v měsíci od jedné hodiny odpoledne. Informace by měly být dostupné na stránkách jednotlivých institucí. Přehled bruselských muzeí najdete na stránce be.brussels.
Také v Belgii fungují tzv. free city tour (Brusel, Brugy, Antverpy, Gent a další), což jsou prohlídky měst s průvodcem. Někdy jsou zaměřené na nejslavnější místa ve městě, jindy spíš na historky z místního života nebo lokální legendy. Je potřeba trochu prozkoumat webové stránky. Vstupné se neplatí, běžné je nechat průvodci dýško.
Vstupné se slevou je často možné zakoupit při objednání online. Ptejte se i po slevě pro děti, seniory a mladé do 26 let.
Ubytování
Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě, tím spíš že je Belgie členěná do specifických regionů, ale obecně nabízí ubytování od těch nejjednodušších levných hostelů se sdílenými pokoji až po nejluxusnější hotely. Poznat belgické domácnosti zevnitř můžete díky Airbnb, kde si můžete pronajmout od postele až po celý byt přímo od soukromých majitelů a často za nižší ceny, než nabízí hotely. Nebo zkuste Couchsurfing, který hlásí v celé Belgii asi 4.500 lidí ochotných vás na pár nocí ubytovat zcela zdarma.
Denní rozpočet
Belgie určitě nezklame žádné návštěvníky. Najdete tu plno možností, jak si ji užít bez velkých výdajů, ale zkrátka v žádném případě nepřidjou ani ti, co mají chuť si připlatit za něco luxusnějšího.
Nízkorozpočtový cestovatel
Cena lůžka ve společném pokoji v hostelu je někde v rozmězí 20–30 euro za osobu na noc. Dvoulůžkový pokoj v Bruselu seženete bez problémů od 40 euro, blíž k centru se cena zvyšuje. V Antverpách ceny začínají asi na 50 euro a v Brugách se pohybují od 80 euro za noc. Ve fastfoodovém občerstvení se najíte asi za 5 euro. Pro pohyb po Bruselu vám budou stačit vlastní nohy, protože velká část nejvýznamněnších míst se dá v klidu obejít pěšky. Když zvolíte MHD, jedna jízda vás vyjde asi na 2 eura, celodenní jízdenka na 7,50 euro. Celkem si opravdu nenáročný turista vystačí i se 30 € na den, včetně ubytování.
Zlatá střední cesta
Dvouhvězdičkové a tříhvězdičkové hotely v Bruselu nabízí dvoulůžkové pokoje asi od 60 euro za noc. V Antverpách je běžná cena za takový pokoj od asi 70 euro a v Brugách je ještě vyšší (kolem 100 euro a více). Zvýhodněné menu v restauraci lze zakoupit od asi 15 euro. Samozřejme podobně jako u hotelů záleží na konkrétní lokalitě. Porce slávek na víně v restauraci v centru Bruselu podávají za cenu kolem 20 euro. V Rue de Bouchers, kde se nachází jedna restaurace vedle druhé a vzájemně se předhánějí, aby vás nalákaly zrovna k sobě, za ně můžete zaplatit i pouhých 10 euro a ještě usmlouvat nějaký ten nápoj zdarma. Auta i motorky se pronajímají asi od 40 euro na den. Zlatá střední cesta vyjde asi na 50 € denně.
Luxusní varianta
Noc v pro dva se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Bruselu můžete pořídit od asi 120 euro, v Antverpách je cena okolo 140 euro a v Brugách začíná asi na 180 euro. Několikachodové menu podávají ty nejlepší restaurace v Belgii už od 70 euro, častěji se cena pohybuje kolem 100 euro a více. Pokud pro pohyb po městech nebo mezi nimi zvolíte limuzínu s řidičem, bude vás to stát kolem 2.000 euro na den (včetně dostatečného množství ujetých kilometrů).
Chystáš se do Belgie?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je v Belgii pohlíženo na člověka, který má nasazenou kapuci, když třeba fouká nebo prší?
Kdysi jsem slyšel, že například v Anglii je to neakceptovatelné a kapuce mají pouze lidi v gangu atd...
Proto by mě zajímalo jak je to v Belgii.
Děkuji
S pozdravem
Adam Procházka.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je v Belgii pohlíženo na člověka, který má nasazenou kapuci, když třeba fouká nebo prší?
Kdysi jsem slyšel, že například v Anglii je to neakceptovatelné a kapuce mají pouze lidi v gangu atd...
Proto by mě zajímalo jak je to v Belgii.
Děkuji
S pozdravem
Adam Procházka.