Co vidět a navštívit v Sarajevu
13 míst co vidět v Sarajevu
Malá čtvrť Baščaršija je starým osmanským bazarem přímo uprostřed historického centra Sarajeva a patří mezi největší lákadla města. Místo z 15. století si stále zachovává svůj orientální ráz a na první pohled si určitě jako v Evropě připadat nebudete. Stovky obchůdků s rukodělnými výrobky sice sráží obchody s turistickými cetkami, ale atmosféra místa čtvrti je stále neopakovatelná. V Baščaršiji se koncentruje také mnoho významných budov a…
Zobrazit místo
Nejvyšší hora v okolí Sarajeva se tyčí do výšky 2.067 metrů a během ZOH 1984 byla hlavním sjezdařským areálem. Dodnes je populárním výletním místem, v létě díky výhledům a stezkám v přírodě, v zimě se tu pak stále dá lyžovat. Veřejnou dopravou se sem bohužel nedostanete. Minibusová linka číslo 85 z tramvajové konečné Ilidža jezdí totiž jen jednou denně, a to pouze v pátky, soboty a neděle. Taxi vyjde zhruba na 35–40 KM jedním směrem.
Zobrazit místo
Úzký tunel pro pěší vedoucí pod plochou sarajevského letiště byl vybudován v roce 1993 během srbského obléhání Sarajeva. Na 800 metrů dlouhý tunel vysoký v průměru 1,6 metru a široký 1 metr byl vykopán ručně. Spojoval čtvrť v Dobrinja na okupovaném území s vesnicí Butmir, která jako jediná část Sarajeva měla přímé spojení s okolním světem. Na jeho butmirském konci (dále od města) je vybudováno malé muzeum. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00,…
Zobrazit místo
… neboli „Pramen řeky Bosny“, podle níž dostala název celé země, najdete jen pár kilometrů západně od Sarajeva. Okolí pramenu je velmi populárním výletním místem pro Sarajevany s hezky upravenými cestami, lavičkami a alejemi vzrostlých platanů. Pramen Bosny je například nejčastějším místem, kde místní pořizují romantické svatební fotky. Jak se sem dostat Tramvají 3, 4 nebo 6 dojeďte až na konečnou Ilidža, přejděte řeku, projděte okolo hotelu…
Zobrazit místo
Historický Latinský most spojuje centrum přes řeku Miljacka s parkem At Mejdan. Kromě toho, že se jedná o nejstarší most ve městě a kulturní památku, je právě Latinska čuprija tím místem, kde 28. června 1914 Gavrilo Princip spáchal sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a fakticky tak rozpoutal I. světovou válku. Události se věnuje jen malá pamětní tabulka poblíž tramvajové zastávky a také přilehlé…
Zobrazit místo
Monumentální nepřehlédnutelné budova radnice a zároveň národní knihovny vystavěna v semi-osmanském stylu, se tyčí na kraji čtvrti Baščaršija poblíž řeky Miljacky. Budovu původně v roce 1891 vyprojektoval český architekt Karel Pařík, ale nakonec stavbu po kritice dokončil Čiril Ivekovič. Budova známá pod názvem Viječnica zprvu sloužila jako sarajevská radnice, za války v 90. letech byla kompletně zničena. Na přelomu tisíciletí však proběhla…
Zobrazit místo
Pohoří Trebevič se vypíná na jižním okraji Sarajeva do výšky kolem 1.600 metrů a prošlo si zajímavou historií. V roce 1959 československá firma Transporta Chrudim postavila jednu z nejdelších lanových drah v Evropě přímo z centra až na vrchol Trebevič, který se okamžitě stal populárním místem pro výlety Sarajevanů. Nádherná příroda a svěží horský vzduch nechala na chvíli zapomenout šedivému údolnímu městu. Sláva vrcholu Trebevič kulminovala v…
Zobrazit místo
Jediný mrakodrap v Bosně a Hercegovině se tyčí do výšky 142 metrů a najdete ho pár desítek metrů od hlavního nádraží. Stavba vytvářející dojem spirálovitého zatočení fasády může posloužit jako alternativní vyhlídka ke kopcům v okolí. Ve 36. patře se totiž nachází pěkná otevřená vyhlídková plošina, vstupné se platí u turniketů v hotovosti a činí 1 KM.
Zobrazit místo
Sniper Alley byl neoficiální název hlavní sarajevské ulice „Zmaja od Bosne“, která se táhne z centra až na západní okraj města (jezdí po ní tramvaje). Za války v 90. letech patřila k nejnebezpečnějším místům ve městě, ve výškových budovách a panelácích podél ulice mívali stanoviště srbští ostřelovači. V bezpečí nebylo ani civilní obyvatelstvo, za dobu obléhání Sarajeva došlo v průměru ke dvěma úmrtím denně civilů právě z rukou ostřelovačů. V…
Zobrazit místo
Dochované opevnění obranné tvrze nad městem nazývající se Žuta tabija (Žlutý bastilon) poskytne krásné místo pro odpočinek. Okolo hradeb si posedíte v hezkém parku, přitom celé Sarajevo budete mít jako na dlani hluboko pod sebou. Z Baščaršije se vydejte pěšky prudce do kopce po ulici Kovači, abyste po 200 metrech zahnuli vpravo a ulicí Jekovac došli až k hradbám. Cesta vám zabere 15 minut.
Zobrazit místo
Podle mnohých tabulek třetí největší synagogu v Evropě a jedinou aktivní v Sarajevu najdete na břehu řeky Miljacka přímo v historickém centru. Stavbu z roku 1902 navrhl český architekt Karel Pařík a je přístupná veřejnosti bez poplatku.
Zobrazit místo
Latinské přísloví „Festina lente“, tedy „Pospíchej pomalu“ adoptoval za svůj název architektonicky zajímavý most pro pěší spojující Staré město s Akademií výtvarného umění, jejíž tři studenti most navrhli. Uprostřed nad korytem řeky Miljacky vytváří smyčku jako na horské dráze, která slouží zároveň jako přístřešek a zároveň jako místo k posezení. Nabádá pěší, aby se v dnešním uspěchaném světě na chvilku zastavili a užili si pěkného výhledu na…
Zobrazit místo
Největší katedrála v celé zemi sice neuchvátí velikostí, ale o to víc čistým, velmi jednoduchým a zároveň oku lahodícím zdobením interiéru. Chrám postavený v neogotickém stylu v roce 1889 je nejdůležitější církevní stavbou v Bosně a Hercegovině.
Zobrazit místo