Doprava v Sarajevu
Jak se dostat do Sarajeva
Letecky
Spojení ČR a Bosny obecně není valné. Přímo do Sarajeva žádné lowcost aerolinky nelétají, a tak se musíte spolehnout na drahá spojení společností Lufthansa, Air Serbia nebo Adria, přičemž zpáteční letenky vyjdou kolem 6.000 Kč.
Alternativou může být linka Wizz Airu z Vídně do severobosenské Tuzly, která se létá za pár korun“ (do tisícovky za zpáteční let), ale z Tuzly do Sarajeva to trvá ještě 3,5 hodiny autobusem.
Po zemi
Přímé spojení Sarajeva z Česka ani Slovenska zajišťuje 3x týdně autobusový dopravce Flixbus. Ve směru z Česka se jezdí vždy ve středu, sobotu a neděli, zpět pak v pondělí, čtvrtek a pátek. Celá cesta z Prahy do Sarajeva trvá 18 hodin, z Brna 15,5 hod. a z Bratislavy 13,5 hodin. Ceny jednosměrných jízdenek začínají na 879 z Prahy a Brna, resp. na 29 EUR z Bratislavy, rezervovat je můžete pouze online na webu Flixbus.
Nejrychlejší cesta autem z Prahy vede přes Bratislavu, Budapešť, chorvatský Osijek a hraniční přechod Šamac. Vzdálenost 1.100 km je však velká a silnice na posledním úseku v Bosně nekvalitní a pomalé. Počítejte minimálně s 12 hodinami jízdy za ideálních podmínek.
Jak cestovat po Sarajevu
Pěšky
V centru a jeho okolí si v pohodě vystačíte s vlastníma nohama. Celé Sarajevo je velké asi jako Plzeň a půl, takže vzdálenosti v centrální části rozhodně nejsou nepřekonatelné. Do kopcovitých čtvrtí v blízkosti řeky Miljacky, kde je spousta příjemných apartmánů, se navíc ani jinak než pěšky nedostanete. Pozor snad jen na smečky toulavých psů, nijak s nimi neinteragujte a oni si vás nebudou všímat. Je ale pravda, že přímo ve městě na ně narazíte spíše výjimečně.
Veřejnou dopravou
MHD v Sarajevu obstarává jedna páteřní tramvajová trať z centra napříč údolím na předměstí Ilidža s odbočkou k hlavnímu nádraží (pro zajímavost většina tramvají ve městě je české výroby) a několik trolejbusových linek. S klasickými autobusy se pak setkáte spíš na kraji města a sídlištích.
Nejvíce využijete právě tramvaje a trolejbusy, jezdí často (cca jednou za 3–8 minut), vozidla jsou stará, neudržovaná, ale s přivřenýma očima funkční. Většina spojů jezdí od 5:00 do 23:30.
Jízdenku pořídíte v kterékoli trafice s novinami za 1,60 KM, platí pouze na jednu jízdu nehledě na vzdálenost a není přestupní. Po nástupu si lístek označíte. Alternativou je koupě u řidiče za 1,80 KM, mějte však připravenou vždy přesnou hotovost.
Cena lístků příměstských linek (například při cestě na Bjelašnicu) se pak počítá dle vzdálenosti, nejdražší se prodávají za 5,30 KM, a to jen u řidiče.
Poslední alternativou je koupě celodenního lístku (Dnevna karta). Platí jen v daný den, nikoli 24 hodin, a prodává se jen v prodejnách dopravního podniku GRAS, ne v běžných trafikách. Stojí 5,30 KM.
Výtah (Kosi lift)
Zajímavou součástí MHD je pak něco mezi výtahem a kolejovou lanovkou ve čtvrti Ciglane. Překonává velký výškový rozdíl mezi ulicemi Husrefa Redžiča a Hakije Kulenoviča. Výtah využijí především nadšenci do MHD, případně ti, kteří se chtějí porozhlédnout po běžném sarajevském sídlišti. Jedna jízda vyjde na 0,80 KM.
Chystáš se do Sarajevo?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den,
poradíte, prosím, jak se dostat z letiště do centra? Ve všední den odpoledne. A zpět v neděli k odletu v 6 hodin ráno? Existuje nějaké MHD spojení nebo zde funguje taxi?
Děkuji
Lucie Kuklová
Dobrý den,
poradíte, prosím, jak se dostat z letiště do centra? Ve všední den odpoledne. A zpět v neděli k odletu v 6 hodin ráno? Existuje nějaké MHD spojení nebo zde funguje taxi?
Děkuji
Lucie Kuklová
Tramvaje nejezdí. Před nádražím jsou vytrhané koleje a a ani v centru kde koleje jsou nic. Buď totální rekonstrukce nebo smrt.
Tramvaje nejezdí. Před nádražím jsou vytrhané koleje a a ani v centru kde koleje jsou nic. Buď totální rekonstrukce nebo smrt.