Doprava v Kyrgyzstánu
Jak do Kyrgyzstánu
Letadlem
Do Kyrgyzstánu je možné se dopravit letecky z Prahy s přestupem na letišti Šeremetěvo v Moskvě nebo v tureckém Istanbulu. Cena začíná na cca 10.000 Kč za zpáteční letenku. Volit můžete Pegasus airlines, Turkish airlines nebo Aeroflot. Let samotný trvá 8–9 hodin, doba přestupu je různá a nezřídka dlouhá. Mezinárodní letiště mají města Biškek a Oš.
Pokud byste chtěli navštívit během dlouhého přestupu Moskvu, nezapomeňte si před cestou zařídit vízum do Ruska.
Do hlavního města Kyrgyzstánu jezdí z letiště minibusy (tzv. maršrutky) – ty vyjíždí, jakmile se alespoň částečně naplní. Cena je 40 somů, v noci nebo na brzké ranní odlety je nutno přespat na letišti nebo jet taxíkem za cca 500–650 somů. Odborník na Střední Asii Slavomír Horák doporučuje zavolat si nějakou přepravní firmu – například Euro Taxi 158, kteří jsou údajně velmi spolehliví.
Maršrutkou
Po zemi se dá nejsnadněji dostat z Kazachstánu. Maršrutky mezi Almaty a Biškek jezdí opravdu často, jedna jízda stojí 250 až 300 somů. Stačí přijít na autobusové nádraží, na nástupišti zaplatit v pokladně jízdenku a počkat až se dodávka zaplní, obvykle nebudete čekat déle než 20 minut. Cesta trvá asi 5 hodin, procedura na hranicích je bez potíží. Dobře si však zapamtujte, jak vaše maršrutka vypadá, případě jak vypadají vaši spolucestující. Přes hranici totiž musíte projít pěšky, stejná maršrutka na všechny pasažéry bude čekat na druhé straně hranice.
Z Biškeku odjíždí ze Západního autobusového nádraží, v Almaty pak z nádraží Sayran.
Jak se nejlépe dopravovat
V Kyrgyzstánu není příliš rozvinutá infrastruktura. Ve městech je nejlepší způsob dopravy maršrutka (velká dodávka s určenou trasou jízdy, která je velmi levná a jezdí často). Na vzdálenější místa jezdí kromě maršrutek také autobusy, trolejbusy, sdílená taxi a klasická taxi.
Hustší doprava je pouze ve velkých městech, kde se i hodně troubí (pozdrav, ukázání druhému, že o něm vím, upozornění chodce, někdy upozornění na zdržování, …) Ze všech středoasijských států má právě Kyrgyzstán nejpestřejší vozový park, což je dáno zejména dovozem. Z Evropy se dováží ojeté vozy především značky Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi, Opel, z Číny se dováží asijské automobily, převážně značky Honda. Z Evropy jsou dovezeny většinou starší modely, z Asie novější. Časté jsou také „žigulíky“. Biškek je v tomto jiný, jezdí zde spousta luxusních velkých aut.
Jezdí se vpravo, většina aut má levostranné řízení, u dovezených Hond je časté pravostranné (modely Odyssey a Step Wagon). Pásy se příliš nepoužívají, ale dopravní policie zde má respekt a také často a ráda bere úplatky.
Půjčení auta
Ve větších městech je možné půjčit automobil v půjčovnách. Osobní zkušenost nemáme, z internetových zdrojů vychází cena od 40 USD na den. Obecně platí, že lze vypůjčit cokoli od malých aut přes limuzíny až po luxusní a terénní automobily. Půjčení auta však není nic jednoduchého, v zemi neexistují mezinárodní firmy a tak musíte volit ty místní. Půjčovny exstiují pouze v Biškeku, nicméně po domluvě a za příplatek vám auto mohou dovézt například do Oše.
Půjčovny:
V horách v okolí Karakolu je možné zapůjčit i vojenskou helikoptéru s pilotem. Jak sdělili pronajímatelé, ceny jsou nastaveny pro „bohaté Američany“.
Benzin stojí od 10 Kč za litr, nicméně často jde o nízká oktanová čísla, proto je potřeba hledat čerpací stanice, které nabízejí benzin i do moderních aut.
Veřejná doprava
Letecká doprava je zajímavá například při přesunu na jihozápad země nebo při cestách do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu. Letenky se vyplatí zakoupit na internetu, v cestovních kancelářích může být účtována přirážka. Ceny letenek vychází dle Slavomíra Horáka takto:
- Biškek – Oš cena cca 23–33 USD v jednom směru (Pegasus Asia, TezJet),
- Biškek – Taškent cca 140–150 USD jedna cesta,
- Biškek – Dušanbe cca 120 USD jedna cesta.
Vlak – vlakové nádraží se nachází na jižní straně města Biškek. Vlak Biškek – Balykči: projížďka na 5 hodin jen za 69 somů. Místní jezdí vlakem k Issyk Kulu na odpočinek a koupání. Je to jejich jediná vnitrostátní železnice. Vlaky jezdí také do Moskvy a Almaty (nevyplatí se).
Dálková silniční doprava
Dálková doprava odjíždí ze Západního autobusového nádraží v Biškeku. Jezdí jak autobusy, tak maršrutky.
Ceny: Biškek – Čolpon Ata: maršrutka/sdílené taxi 150/300 somů, Biškek – Balykči (120/200), Biškek – Naryn (250/400), Biškek – Karakol (250/400), Biškek – Almaty (maršrutka 250 somů), Biškek – Talas (300 somů maršrutka, 350 minivan, 400 sdílené taxi), doba jízdy maršrutkou 6 hodin. Maršrutky jezdí často (až se zaplní), v průměru jednou za 30 až 90 minut (do Almaty i častěji) od brzkého rána do pozdního večera. Jízdenky se kupují u pokladen na nástupišti, znáte-li svoji cílovou destinaci a umíte-li přečíst azbuku, celý proces je poměrně jednoduchý.
Do bližších cílů jezdí autobusy z Východního autobusového nádraží.
Do Oše se dá přesunout letecky nebo osobními auty, případně minibusy. Cena za dopravu v autě je (cca 1.300–1.500 somů za cestujícího, vyjíždí se po naplnění auta) nebo minibusy (ne vždy – cca 1000–1200 somů za osobu). Vyjíždí se nejčastěji odpoledne a v podvečer od Ošského bazaru.
Sdílené taxi může být dobrou volbou na delší přesuny, obzvlášť pokud zaplníte auto svou skupinou (vyšší pohodlí a o něco kratší cestovní čas). Cena záleží na dohodě, někdy vyjde i na cenu maršrutky, jindy o něco více).
Taxi – je rychlejší (nezastavuje pro výstup/nástup cestujících a naložení věcí, jede rychleji) ale je dražší.
Lokální doprava
Maršrutky v Biškeku stojí 15 somů, ať už jedete kamkoli po trase linky, navíc řidič zastavuje na požádání kdekoli. V Karakolu stojí 10 somů.
Chystáš se do Kyrgyzstánu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.