Jurty v Kyrgyzstánu
Kyrgyzstán

Jídlo v Kyrgyzstánu

Kyrgyzská kuchyně

V Kyrgyzstánu je nejčastějším masem skopové, vepřové se zde prakticky nevyskytuje z náboženských důvodů. Po skopovém je oblíbené také hovězí, kuřecí maso zaostává, což je dáno jeho dietním charakterem. Kyrgyzové počítají, že čím tučnější je maso, tím je lepší. Na tržištích můžete koupit jakýkoli kus masa včetně ovčích hlav, které jsou brány jako sváteční pokrm nebo koňských klobás. Ryby se konzumují převážně v oblastech rybolovu, tedy kolem jezer či řek. Maso se často používá i umleté, smíchané s cibulí a kořením.

Pokrmy

Bešparmak je národní jídlo, oblíbené především v severních regionech. Nejčastěji se servíruje ve velké míse, z níž si bere strávník tradičně rukama (bešparmak znamenající v překladu „pět prstů“), dnes běžně v restauracích příborem. Jedná se o masovou směs s nudlemi a kořením. 

Oromo je tradiční placka z těsta plněná rozmačkanými bramborami, cibulí a často i kousky mletého skopového či drobnými kousky mrkve.

Plov je možné ochutnat spíše ve velkých městech a na jihu země. Skládá se z rýže smíchané s vařeným smaženým masem, cibulí, mrkví a kořením na plov. Někdy je obohacen dalšími ingrediencemi, jako jsou rozinky, cizrna a česnek (celé stroužky). K plovu se obvykle podává salát (z rajčat a okurek) a lepjoška

Kurdak je maso vyřezané mezi žebry, podávané s bramborem. Jedná se o nejméně mastné masité jídlo. Zároveň je kurdak velmi chutný.

Šašlik (kebab) jsou kousky masa či jater na jehle, pečené nad žhavým uhlím. Nejčastěji se dělá ze skopového, ale často je možné setkat se i s hovězím, výjimečně i s kuřecím šašlikem. U skopového masa lze očekávat, že alespoň jeden kousek napíchnutý na jehle bude čistý tuk. Nezřídka je možné dostat šašlik propečený jen velmi lehce. Většinou bývá posypán kroužky ze syrové cibule. Přílohou je opět salát z rajčat a okurek a chlebová placka.

Lagman – jídlo převzaté od Uzbeků – je směs vařených plochých nudlí, kousků skopového, brambor, mrkve a cibule, podávaný ve vývaru z této směsi nebo nasucho. Oblíbená je jeho ruská verze nazývaná šorpo, která je často velmi mastná, slaná a bez nudlí. Někdy jde dokonce jen o slaný vývar ze skopového tuku s kusem masa na kosti. 

Ašlan-fu je lehký pokrm původně z Číny. Jedná se o pikantní vychlazené sklovitě průhledné nudle s želé, octem a vejci.

Manty – vařené či smažené taštičky plněné strouhaným masem či zbytky od masa (kousky tuku, kůže a chrupavek). Většinou se jedí teplé a konzumují se rukama. 

Šaurma je obdoba gyrosu v bagetě či v placce. Oproti evropské verzi se dovnitř kromě odřezaného masa dávají hranolky. Přísadami je nejčastěji trocha rajčat, okurek, zelí, kečupu, tatarky a chilli. 

Samsy jsou vůbec nejlevnější jídlo, které se dá na ulici pořídit. Jedná se o obdobu pirožků plněných cibulí nebo kořením, často s přidaným mletým masem nebo alespoň s kousky tuku.

Čak-čak – smažené nudličky z těsta smíchané s pastou z medu, máku a ořechů rozetřené na plech a po ztuhnutí nakrájené. 

Kurut jsou sušené jogurtové koule, jejich chuť se také liší, chuť je nakyslá.

V současném Kyrgyzstánu je kromě původní kuchyně značný vliv ruské kuchyně. Z dob sovětského svazu je zde nejvíce rozšířená lepjoška, chlebová placka podávaná ke každému jídlu. Ta se na rozdíl od chleba nekrájí, ale láme či odtrhává. Dalším převzatým pokrmem z ruské kuchyně jsou palačinky – bliny. Ty mohou být plněné jak masem, tak smetanou, sýrem, tvarohem, ale i džemem nebo nutellou.

Dalším oblíbeným jídlem jsou taštičky z těsta plněné mletým masem – pelmeni. Ty se servírují buď nasucho, nebo ve vývaru, většinou se zakysanou smetanou.

Polévky

Samostatnou kapitolou jsou polévky. Ty totiž opravdu stojí za to. Oblíbený je boršč. Jedná se o polévku, která se dá servírovat samostatně nebo jako hlavní chod. Základem je vývar z masa a kostí (ve Střední Asii nejčastěji skopového či hovězího) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, brambory, mrkev, zelí, cibule, kopr) a někdy se přidává zakysaná smetana. Existují i varianty bez červené řepy. 

Národní polévkou je však soljanka, zjednodušeně řečeno něco mezi borščem a zelňačkou. V jižních oblastech se pak vaří silné vývary s koprem a velkým kusem hovězího masa. K tomu se pije čaj a vodka.

Nápoje

Pro celou Střední Asii je typické pití horkých čajů – černých, zelených i bylinných. Stejně jako většina dalších nápojů, i čaj se často servíruje v pialkách, což jsou misky určené k pití. Káva se zatím příliš nerozšířila, místní na čaj nedají dopustit. Pro Kyrgyzstán jsou typické dva nápoje – kumys a maksym

Maksym je nápoj dělaný z vody, kvasnic a pšenice, je hustší konzistence a je výživný. Nápoj dal jméno i nejznámější firmě Maxim Šoro, která ho prodává v ulicích velkých měst. 

Kumys je pro Kyrgyzy téměř „posvátný“. Jedná se o unikátní pití – speciálně upravované zkvašené kobylí mléko. S kumysem se setkáte spíše v severní části země, kde ho vyrábí pastevci. Dle obyvatel Talaské oblasti je právě zde nejlepší kumys v celé zemi. Kumys je domácí, nestandardizovaný – chuť se tedy liší, a to i v závislosti na jeho stáří. Obecně se dá říci, že je kyselý, mléčný a uzený zároveň. Kumys se pije studený, má dobré účinky na trávení, podle Kyrgyzů je dobrý na většinu nemocí i na udržení silného a zdravého organismu. Cizinci by si však měli dát pozor na nadměrnou konzumaci kvůli hrozícím střevním potížím. Pro lepší zážitek se vyplatí zajet ochutnat přímo k pastevcům do jurt pod horami nebo v horách.

Airan neboli kefír je velmi oblíbený i v Kyrgyzstánu. Jde o mléčný jogurtový nápoj, který je možno pít jak nasladko, tak kyselý.

Z lehce alkoholických nápojů je kromě zmíněného kumysu oblíbené dovozové pivo z Čech, Německa i Ruska, ale také piva místní výroby – Arpa a Naše pivo. Kyrgyzové vyrábějí v licenci německé pivo Steinbrau. Víno se vyrábí v malém množství, spíše se dováží sladká moldavská vína. 

Tvrdý alkohol typický pro Kyrgyzstán je koňak pojmenovaný dle hlavního města Biškek, vodka je rozšířena jak ruská, tak místní. Velmi oblíbená je zde také Coca-Cola.

Jak se stravovat jako místní

Místní se často stravují doma, na trzích nebo chodí společně na obědy s přáteli či s kolegy. Na svátky vyrážejí širší rodiny nebo přátelé do přírody na pikniky (navaří dopředu). Je snadné jíst jako místní – stačí chodit do stejných podniků, kam vidíte, že chodí. Co je pro nás překvapivé (ale příjemné), je přítomnost umyvadla téměř v každé restauraci či v prostoru, kde se podává jídlo. Jde o muslimský zvyk omytí rukou před jídlem, který je dodržován. Je příjemné, že se člověk nemusí vyptávat na toalety a rovnou se opláchne, když přijde. V Biškeku jsou u místních oblíbené fast foody.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny uvádíme v kyrgyzských somech.

Snídaně na ulici: bliny a čaj – 70, dortík a konvice zeleného čaje 46, ašlan-fu – 30, v hostelu 140 za snídani (domácí džemy, míchaná vajíčka, zelenina, lepjoška).

Pivo: 50–90, na ulici i levněji.

Fast food: hamburger 90, hamburger + cola + hranolky – 140.

Obědy/večeře v restauracích: kuře, zelenina, brambory – 200, ryba s kaší + čaj – 200, manty s lepjoškou – 100, v restauracích, které místní berou jako o trochu lepší (nepůjdou sem na každodenní pracovní oběd), vyjde hlavní jídlo s pivem na 200–350 v závislosti na městě.

Jídlo na ulici (ceny 2011): šaurma – 65, 2 kuřecí samsy – 40–50, 2 kapsy plněné bramborem – 20, 4 pirožky – 28, párek v těstíčku – 20–35.

Ostatní: zmrzlina – 10–15, ice tea – 10, Coca-Cola – 40, jogurt – 20, hroznový cukr – 20, žlutý meloun – 40, tvrdý sýr 20–30.

Chystáš se do Kyrgyzstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tomáš _2
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.