Kultura a lidé na Madagaskaru
Historie v kostce
První obyvatelé Madagaskaru se na ostrov přeplavili z Indonésie přes Indii a východní Afriku zhruba před 2.000 lety. Lidé z vnitrozemí Afriky se tu usadili později a dnešní obyvatelé tak mají smíšený původ. V 11. století Arabové založili na ostrově první sultanát, od 14. do 18. století zde existoval stát Imerina. Prvními evropskými objeviteli Madagaskaru byli v roce 1500 Portugalci.
Roku 1885 zde byl vyhlášen francouzský protektorát a v roce 1895 ostrov ovládli Francouzi. Madagaskar se stal francouzskou kolonií až do 26. června 1960, kdy získal nezávislost, a o patnáct let později mu byl změněn název na současný Madagaskar.
Následně zde vypukla socialistická revoluce, která místní ekonomiku dostala až na dno. Po několika převratech nyní vládne ne příliš demokratický vojenský režim, a proto hospodářská pomoc z Evropy a především z Francie silně vázne a chudoba se tak prohlubuje.
Lidé
Na Madagaskaru žije 24 milionů obyvatel, kteří jsou směsicí potomků z Indonésie, Indie, Afriky, arabských a asijských zemí a nazývají se Malgaši. Oproti Afričanům je jejich kůže trochu světlejší barvy a ve tvářích lze vidět patrný asijský vliv. Více než polovina obyvatel Madagaskaru vyznává různá domorodá náboženství.
Na Madagaskaru se chodí brzy spát (běžně po setmění, což je po 19:00 hod.) a brzy se také vstává (třeba ve 4:00 hod.). Ani restaurace ve městech a v turistických střediscích nemají otevřeno přes půlnoc, často jen do 22:00 hod.Většina místních se věnuje zemědělství.
Svátky
-
1. leden, 29. březen, 1. květen, 26. červen, 1. listopad, 30. prosinec.
Obvyklá pracovní a otevírací doba je ve všední dny od 8:00 do 18:00 hod., banky mají otevřeno do 16:00 hod. Typická je dlouhá polední pauza. Soukromé obchůdky mají otevřeno po celý týden až do noci.
Kultura
V oblasti Ambositra je možné na dřevěných domcích zhlédnout na místní poměry velice zajímavé řezby (jsou zapsané na seznamu UNESCO). Místními lidmi jsou nazývány zafimaniry.
Od července do září se v oblasti Ambalavao konají tradiční exhumace zvané Famadihana, což je vlastně druhý pohřeb a pro místní velká sláva. Cizinec by měl za možnost zhlédnutí zaplatit 500 ariary nebo láhev rumu. K tomu se váží po celé oblasti Merina pohřební sloupy aloalo. Sakalavové zase umisťují na své hroby erotické sošky.
Jazyk
Úředním jazykem je malgaština. Ve městech se lze domluvit také francouzsky. Anglicky zcela výjimečně.
Minislovníček:
- Salama – Dobrý den, buď zdráv
- Velo – Na shledanou
- Ja (eny nebo eka) – Ano
- Tsia (tsy) – Ne
- Misaotra (betsaka) – Děkuji
- L–abiera – Pivo
- M–ángátsika – Studený
- Á–zafády – Prosím
- Fáktura (otřínu) – Účet
- M–aki – Lemur
- V–azaha – Cizinec
Turismus
Madagaskar je rozvojovou zemí také v otázce turistiky. Ročně sem zavítá pouhých 150.000 turistů. Na ostrově existuje několik turistických kanceláří, které mají i své vlastní webové stránky, ale komunikace s nimi není jednoduchá.
Místní infrastruktura je obecně na nízké úrovni, ale v centrální oblasti jsou nové asfaltové silnice. Turisté se mohou ubytovat ve městech, kde je vždy několik slušných restaurací a dobrých (ale také drahých) hotelů. Hotely nabízí možnost zapůjčení auta, ale cena bývá vyšší než půjčení auta i s řidičem v cestovní kanceláři, která dokáže zorganizovat celý výlet i s ubytováním (nebo jen dopravu).
Výjimkou je ostrov Nosy Be na severu, kde jsou turistické služby obecně na slušné úrovni, jedná se ale spíš o uzavřené trusitické ghetto a z reálného Madagaskaru toho moc neuvidíte.
Doporučit můžeme, ač neradi, českou cestovní kancelář se sídlem na Madagaskaru, která je sice mírně dražší než jiné, ale alespoň spolehlivě komunikuje. Doporučovali bychom však nespoléhat se pouze na jejich rady.
Cestovní kancelář na Madagaskaru:
Růžena Beandapa-Kytlová Lemuria travel
- 273F Ambolomadinika
- 501 Tamatave
- Madagaskar
- mobil: +261 3311 62854
- e-mail: lemuria.travel@hot-mail.com
Důvodů, proč navštívit Madagaskar, je mnoho. Patří mezi ně krásná příroda, zvláštní živočišné druhy (například zde žije 59 druhů lemurů), koupání v moři a neopakovatelná atmosféra alejí baobabů.
Geografie
Madagaskar se dělí na 6 provincií a kromě hlavního ostrova k němu patří několik malých nevýznamných ostrůvků. Profil ostrova tvoří úzký příbřežní pás nížin, náhorní plošina ve středu s výškou přes 1.000 m n. m. a na východě několik pohoří – Tsaratanana, Ankaratra a Andringitra. Nejvyšší hora se jmenuje Moromokotro (2.876 m) a nachází se v pohoří Tsaratanana.
Turisticky nejnavštěvovanější částí je oblast od Tany na jih.
Časový posun je oproti České republice 0 – 1 hodina napřed dle našeho letního/zimního času. Na Madagaskaru není letní a zimní čas zaveden.
Chystáš se na Madagaskar?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.