Peníze a ceny na Madagaskaru
Malgašský ariary
Oficiální místní měnou jsou malgašské ariary (MGA). Současné mince v oběhu mají hodnoty 1 a 2 iraimbilanja, dále 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary. Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary.
Směnárny a platba kartou
Celkově se na ostrově moc směnáren nenachází a většinou se peníze mění v bankách. Nevýhodou je poplatek a délka transakce (někdy si počkáte i hodinu). Nejlepší kurz nabízí jedna ze dvou směnáren přímo na letišti v Antananarivu.
Platby kartou jsou až na výjimky vyloučené.
Kolik co stojí
Obecně lze říci, že potraviny jsou levnější než u nás. O nápojích to však neplatí. Ve větších městech najdeme menší obchody s podobným sortimentem jako u nás a je tam nejlevněji.
Příklad cen:
- Velké pivo - 25 Kč,
- Voda 1,5 l – okolo 15 Kč
- Místní rum 0,5 l – asi 20 Kč (velmi chutný)
- Vstupné do rezervace či NP – 50–200 Kč/osoba včetně průvodce
Spropitné a smlouvání
Spropitné není vyloženě vyžadováno, ale očekává se v restauracích i najatému řidiči (nikoli taxikáři – tam je potřeba si nasmlouvat cenu předem).
Smlouvání všude mimo státní sektor je běžnou praxí. U prodejců suvenýrů je možné usmlouvat cenu až na čtvrtinu (z osobní zkušenosti se nám trička nepodařilo usmlouvat o více než 10 %, ale vzácné barevné kameny v brusírně jsme usmlouvali o více než polovinu).
Jak ušetřit
Náklady je možné snížit ubytováním v levných hotelech pro místní zvaných hotely – gasy. Cena se pohybuje okolo 50 Kč a vybavení odpovídá ceně. Pokoj představuje místnost o velikosti 6m2, kde se nachází postel (někdy bez povlečení), suchý záchod je k dispozici na dvorku a koupelnu nahrazuje potok.
Ušetřit se dá také stravováním na ulici nebo v hospůdkách pro místní, kde je cena jídla poloviční. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že je to spíše pro silné povahy (odhánění hejna much atp.).
Další možností snížení nákladů je dopravovat se místní dopravou (což však není moc praktické a pohodlné také ne).
Denní rozpočty
Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.
Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v levném hotelu od 500 Kč. Využívá k přesunu místní dopravu, čímž utratí okolo 100 Kč. Stravuje se na ulici a dohromady s nákupem vody utratí za den okolo 100 Kč. Nejnižší denní náklady na osobu/den začínají na 700 Kč. Tyto ceny však neplatí v rezervacích.
Zlatou střední cestu představuje ubytování v trochu lepším hotelu od 800 Kč. Cestovatel si půjčí k prozkoumávání ostrova auto i s řidičem, což ho vyjde minimálně na 1.800 Kč/den. Stravuje se v restauracích minimálně třikrát denně a za stravu a nápoje tedy za den utratí okolo 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 3.100 Kč za osobu/den.
Cestoval, který si chce dopřát luxus i na Madagaskaru, zvolí k ubytování luxusní hotel od 1.500 Kč. K přepravě po ostrově využije leteckou dopravu od 5.000 Kč/let a stravovat se bude v kvalitních restauracích minimálně třikrát denně, kde za jedno jídlo zaplatí minimálně 500 Kč. Jeho náklady na jeden den/osobu tak budou činit 7.000 Kč.
Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.
Nejlevnější zájezdy se dají pořídit zhruba od 70.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Madagaskar.
Chystáš se na Madagaskar?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.