Nepál
Nepál

Co dělat v Nepálu

Treky

Bezpochyby nejvyhledávanější aktivitou v Nepálu jsou himálajské treky. S nabídkou na různé trekingové výlety se setkáte již v ulicích Káthmándú, kde se musíte doslova protloukat pouličními dealery zájezdů.

Trek však můžete absolvovat i sami. Pokud máte dobrou fyzickou kondičku, zkušenosti a nebojíte se nového neznámého prostředí, solotreking bez nosičů a průvodců je v Nepálu stále povolen (2016). I když někteří prodejci se vás budou snažit přesvědčit o opaku. Nevěřte jim. Trekovat můžete sami a všechen náklad si nosit v batohu (jde o sportovně nejhodnotnější způsob trekování, momentálně jej však využívá jen malé procento trekerů), nebo si objednat nosiče, který vám ponese většinu výbavy.

V případě, že si objednáte nosiče (10–20 €/den), musíte počítat s dalšími náklady (platíte mu dopravu do místa začátku treku například Lukla, ubytování a stravu během treku). S nosičem si trekeři většinou objednávají i průvodce, který vás provází celým trekem a zajišťuje celý průběh túry. Platí se zvlášť. Při trekování je třeba brát ještě větší důraz na výběr termínu. Nejlepší období na trekování je od března do poloviny května a od září do poloviny listopadu. Jsou to zároveň období s největším výskytem návštěvníků, a proto jsou některé části treků i nejvíce přeplněné.

Treky jsou většinou určeny pro širokou skupinu lidí a najdete řadu treků, kde vystačíte s průměrnou kondičkou a zkušenostmi z hor. Trekovat v Nepálu obecně zvládne každý, kdo se na to cítí, je schopen projít více než 8 km denně, šplhat do kopce hodinu denně a odběhnout 5 km (i když s přestávkami). Skutečným problémem je však vysoká nadmořská výška, která může způsobit problémy i sebelépe vytrénovanovanému sportovci. Dobrá příprava může zvýšit vaše šance na úspěšné absolvování trasy, a to hlavně zkušenostmi s vícehodinovými túrami (nejlépe s batohem na zádech) a kardiotréninky (běh, kolo, brusle).

Na všech běžně navštěvovaných trecích se nachází jednoduché ubytovací zařízení tzv. lodžie (teahouses). Jsou rozmístěny po treku v jednotlivých usedlostech a nabízejí jednoduché dvoj- a vícelůžkové pokoje. Uspořádáním se podobají jako vejce vejci. Základem je velká společenská místnost s kamny, která je jediným zdrojem tepla, kde se většinou topí vysušenými jačími lejny. Před společenskou místností je dlouhá chodba s dveřmi do velmi jednoduchých a malých pokojů. Záchody evropského typu jsou spíše raritou, připravte se na díru v zemi.

Stan tedy není nutný, spací pytel však ano, protože v lodžiích se netopí a přes noc ve vyšších polohách teplota klesá pod bod mrazu. Cena ubytování i v těch nejvyšších polohách je spíše symbolická (několik stovek rupií za dvoulůžkový pokoj). Je však slušnost, ba až povinnost, stravovat se v lodžii, kde bydlíte. Ceny jídel jsou proto vyšší a vynahrazují levné ubytování.

Základem výbavy na trek jsou dobré nepromokavé turistické boty, batoh, kalhoty a bunda. Zabalte si také několik rychleschnoucích triček, softshellovou bundu, termospodky, druhé kalhoty, rukavice, svetr, ponožky, spací pytel či čepici. Při výběru bot doporučujeme podrážku Vibram a nepromokavou membránu Gore-Tex. Bota musí být dost pevná a vysoká. Několik párů teplých a lehčích ponožek je také nutností. Po většinu treku si vystačíte s nepromokavou softshellovou bundou. Ve vyšších polohách však oceníte i péřovou bundu, jejíž koupi si můžete nechat až na Káthmándú. Turistické hůlky jsou také neocenitelnou pomůckou. Dá se to zvládnout i bez nich, avšak při dvoutýdenním treku s plným batohem oceníte každou pomoc.

Batoh je jedna z nejdůležitějších věcí, hlavně pokud vše nesete na zádech sami. Jde o dost individuální věc, důležitý je správný zádový systém a popruhy. Budete mít náklad s hmotností 5–10 kg, pokud máte nosiče, pokud jdete sami připravte si batoh s objemem 60– 70 l a počítejte se zátěží 18–20 kg při 14denním treku.

Bez slunečních brýlí se v Himalájích neobejdete. Nezapomeňte na krém na opalování s vysokým faktorem a krém na rty. Dále se vám může hodit na opravu lepící páska, multifunkční nůž, čelovka, zápalky, kompas, baterky, nádoba na vodu, sáček na odpad, hodinky, GPS, teploměr, kniha, solární nabíječka, hygienické a toaletní potřeby, vteřinové lepidlo, provázek, vlhčené ubrousky, cestovní šití.

Na absolvování treků jsou potřeba dvě administrativní záležitosti. Jednou z nich je povolení (trekingpermit) pro vstup do národního parku. Cena za vstup do NP Sagarmatha / Khumbu, což je oblast Everestu, byla v roce 2015 3.390 rupií (cca 30 €). Během treku procházíte přes několik checkpointů, kde ukazujete povolení a zároveň si vás úředníci kvůli bezpečnosti zaregistrují.

Druhou věc, kterou potřebuje mít s sebou, je tzv. TIMS karta (Trekkers Information Management System). Existují dva druhy těchto turistických karet – zelená určená pro solotrekery (2.000 Rs) a modrá pro trekery, kteří jsou součástí skupiny s vůdcem (1.000 Rs). Všechny náležitosti vyřídíte buď v Káthmándú a Pokhaře v pobočkách Nepal Tourism Board, nebo přímo na treku u vstupních bran. Nezapomeňte na několik svých fotek pasového formátu.

Nejkrásnější a nejvyhledávanější himálajské treky se nachází ve dvou oblastech severně od Káthmándú. Jde o oblast Annapurna a Everest.

Oblast Annapurna

Tato treková oblast se nachází severozápadně od Káthmandu s výchozím bodem ve druhém největším městě v Nepálu – Pokhara. Zahrnuje výhledy na desátý nejvyšší vrchol světa Annapurna I (8.091 m n. m.), 13 dalších sedemtisícoviek a 16 vrcholů nad 6.000 m.

Trek kolem Annapurny (Annapurna Circuit) – jde o 18–21denní trek se začátkem v Pokhaře. Samotný trek začíná v osadě Besisahar, kam se dá dostat pomocí džípu. Trasa pokračuje proti směru hodinových ručiček několik dalších dní. Trek je možné ukončit ve městě Jomsom po přibližně 10 dnech, odkud můžete odletět zpět do Pokhary, nebo pokračovat dál a uzavřít okruh.

Nejvyšším bodem na trase je průsmyk Thorong La (5.416 m n. m.). Na trase můžete absolvovat několik vedlejších treků, například na jedno z nejvýše položených jezer na světě Tilicholake ve vyši 4.920 m n. m. Během treku budete mít možnost vidět několik majestátních hor jako např. Manaslu (8.156 m n. m.), Langtang Himal, Annapurna II a IV, Annapurna III, Gangapurna, a samozřejmě Annapurna I (8.091 m n. m.) a Dhaulagiri (8167 m n. m).

Annapurna Sanctuary Trek – tento trek začíná v osadě Phedialebo Nayapula zavede vás až do základního tábora Annapurny (4.130 m n.m.). Trek trvá přibližne 10–12 dní.

Ghorepani Poon Hill Trek – pokud máte málo času nebo si nevěříte na delší výpravu, tento trek vám zabere 3–5 dní a zavede vás do nadmořské výšky 3.210 metrů, odkud je vynikající výhled na několik sedm a osmitisícových vrhů.

Mardi Himal Trek – trek se nachází v oblasti Annapurna, východně od jednoho z nejnavštěvovanějších treků Annapurna Base Camp Trek s turistickým centrem v Pokhaře. Trek do základního tábora Mardi Himal patří zatím k turisty neobjeveným hromadným túrám, a oproti ostatním se na něm nenachází ani desetina trekerů. Vede malými klikatými cestami přes krásné rododendronové lesy, dokud v nadmořské výšce přibližně 3.000 m z něj nevystoupí a nezmění se v nádhernou vysoce horskou krajinu s jedinečným výhledem na Mardi Himal, Machhapuchare, Annapurna South či Hiunchuli.

Tento trek představuje alternativu, jak uniknout před zaplněnými treky v oblasti Annapurna. Sestává se z mírně náročných výstupů a sestupů, kde nabízí během celého treku jednoduché lodžie s ubytováním a občerstvením. Jedná se o jeden z kratších treků, na jehož absolvování stačí 5–7 dnů.

Trek na rozdíl od klasických Annapurna treků prochází i po hřebeni, a tak je celé údolí spolu s výhledem na daleké zasněžené kopce možné sledovat svrchu. Patří zatím k turisty neobjeveným rájem a je proto určen hlavně pro trekerů, kteří chtějí zažít pravý autentický himálajský trek bez hromady turistů. Během cesty po hřebeni budou průvodci ikonická svatá hora Machhapuchhre (tzv. Rybí ocas), ale i hory Annapuren či Hiuchuli.

Mezi další treky v této oblasti patří trek do základních táborů Manaslu, Machhapuchhre nebo Horní Mustang.

Oblast Everest 

Tato treková oblast se nachází severovýchodně od Káthmándú s výchozím bodem ve vesnici Lukla a na severu hraničí s Tibetem. Této oblasti se také říká Sagarmatha nebo Khumbu, podle ledovce tekoucího pod Everestem V oblasti se nachází několik nejvyšších vrcholů světa včetně Mt. Everestu, Lhotse, Cho Oyu či Makalu.

Everest Base Camp Trek – nebo-li trek do základního tábora Mt. Everestu. Jde o jeden z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších treků světa. Celková délka treku je cca 140 km (70 km jedna cesta). Trasa začíná v malém městečku Lukla (2.860 m), kam doletíte z Káthmándú.

Trek dále pokračuje přes několik vesnic a osad do Namche Bazaar (3.440 m), kam se většina trekerů dostaví po 2 dnech putování a obvykle je potřebný aklimatizační den. Následuje Tengboche (3.870 m), Peřich (4.240 m), Lobuche (4.930 m), Gorak Shep (5.160 m) a Everest Base Camp (5.380 m).

Častým cílem je i vrch Kala Patthar (5.643 m, nejvyšší bod treku), z něhož je nádherný výhled na Mt. Everest, neboť ze základního tábora není viditelný. Cesta do základního tábora trvá minimálně 9 dní, kvůli potřebě pomalého stoupání a aklimatizace na vysokou nadmořskou výšku.

Trek má několik variant a dá se obohatit o boční údolí a průsmyky (známý je tzv. Trojprůsmykový trek vedoucí přes průsmyky Kongma La, Cho La a Renjie La). Více informací.

Island Peak Trek – jde o trek k základnímu táboru Island Peak, případně na samotný vrchol. Island Peak (Imja Tse) je vrchol vysoký 6.189 m a na jeho vylezení je třeba speciální „climbingpermit“ v hodnotě 350 USD. Jde však o jednu z nejpřístupnejších šestitisícoviek v Nepálu. Trek kopíruje trasu Everest Base Camp Treku, avšak z vesničky Dingboche pokračuje do údolí Chhukung, a ne k ledovci Khumbu.

Gokyo Ri Trek – jde o trek do údolí Gokyo s vrcholem Gokyo Ri ve výšce 5.357 m n. m. Pod vrchem Gokyo Ri se nachází průzračné horská jezera tyrkysové barvy, za nimiž má své místo nejdelší ledovec v Himalájích – Ngozumpa ledovec pod šestou nejvyšší horou světa Cho Oyu. Výhled z této oblasti je častokrát považován za ještě hezčí a majestátnější než z Kala Patharu při Mt. Everestu. Trek vám zabere přibližně 10 dní.

Existuje mnoho jiných treků v dalších oblastech Nepálu, ať už na východě země kolem Kanchenjunga, nebo na západě v NP Rara. Další z treků se nachází v oblasti Lantang se dvěma samostatnými TREK – trek dolinou Lantang ze Syabru Besi do Kyanjin Gompa, druhý vede z Dhunche k jezeru Gosainkund s možností přechodu sedla Laurebina La a napojení na trek Helambu.

Krásná a méně navštěvovaná oblast se nachází na severozápadě země v NP Shey Phoksundo v oblasti v nadmořské výšce od 2.000 do téměř 7.000 metrů. Jezero Phoksundo patří mezi nejvíce fascinující přírodní památky tohoto kraje.

Rafting/kajaking

Nepál je často vyhledáván i nadšenci vodních sportů, především raftingu a kajakingu. V Nepálu je množství divokých přírodných řek, které se dají použít pro tento účel.

Nejčastějším cílem vodáků jsou řeky Trishuli, Karnali, Bhote Koshi, Kali Gandaki, Marsyandi, Sun Koshiči Arun. Pokud si objednáte takový výlet jednou z mnoha agentur, nebudete potřebovat téměř nic. Zajistí vám kompletní výstroj, ubytování i stravu. Raftovat je možné téměř během celého roku kromě letního monzunového období. Na podzim bývají řeky většinou více rozvodněné po dlouhotrvajících monzunových deštích.

Rafting na řece Trisuli se nachází 80 km západně od Káthmándú v resortu Chraundi. Obvykle se jedná o 1–3 raftovací dny s projížděním 15–60 km. Cena za tento výlet se pohybuje kolem 60 USD.

Jeden z těžších splavů je možné absolvovat na řece Marsyandi v oblasti Annapurna vzdálené jen několik hodin autobusem z hlavního města. Dvoudenní výlet vás vyjde na přibližně 150 USD. Pokud máte více času, můžete absolvovat delší expedice na slavnou řeku Sun Koshi, s trváním 7–9 dní. Řeka je vzdálená asi 3 hodiny jízdy od Káthmandú a splav je dlouhý přes 200 km. Ubytování je zajištěno ve stanech s matracemi a spícími vaky. Cena za takový raftovací výlet se pohybuje kolem 700–800 USD.

Safari

Národní park Chitwan se nachází na jihu země a je nejstarším národním parkem v Nepálu. Je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jižní hranice parku je zároveň hranicí s Indií.

Žijí zde chráněné druhy jako nosorožec indický, tygr bengálský, levhart skvrnitý či medvěd pyskatý, které byly před založením parku nadměrně loveny. Na území parku žije přibližně 260.000 lidí a park je turisticky vyhledávaný.

Uvnitř parku bylo vybudováno několik turistických chatek, které nabízí ubytování s plnou penzí v kombinaci se safari na slonech či v džípech, výlety na raftech a procházkami džunglí s průvodcem. Vhodným místem k ubytování na okraji národního parku je mestečko Sauraha. Je dobře dostupné i z blízkého bharatpurského letiště.

Všechny turistické autobusy z Káthmándú nebo Pokhary přichází právě do tohoto městečka, resp. na 7 km vzdálenou autobusovou stanici, odkud je třeba si vzít taxi nebo rikšu do města. Za vstup do NP se platí 1.700 Rs. Na zorganizování návštěvy NP Chitwan můžete využít služeb agentur přímo v Káthmándú, levnější forma je však individuální doprava a návštěva tohoto parku.

Park nabízí několik zajímavých aktivit. Jednou z nich je procházka džunglí a šance vidět ve volné přírodě opice, jeleny, divoká prasata, divoké slony a mnoho druhů ptáků.

Procházky džunglí jsou povinné s průvodcem, protože některé druhy zvířat mohou být nebezpečné. Sloní safari je dalším velkým lákadlem pro turisty. Můžete absolvovat jízdu na tomto největším suchozemském savci, nakrmit je dobrotami či pomoci při mytí v řece. Sloní safari stojí 2.500 Rs. V parku se nachází i krokodýlí farma. Džunglí můžete projít nejen pěšky, ale na džípech či motocyklech.

Horská cyklistika

V Nepálu je mnoho populárních cyklostezek. Nejlepší období pro cyklistiku je mezi říjnem a březnem, kdy je počasí stále a jasné. Během deštivých monzunových měsíců mohou být trasy velmi kluzké a počasí vlhké. Na cyklostezky je možné vydat se samostatně nebo organizovaně jednou z trekingových agentur. Pokud nemáte s sebou svoje vlastní kolo, v Káthmándú a v Pokhaře je možnost pronajmout si je. Ceny za jednodušší modely začínají od 500 Rs za den až po 2.000 Rs za nejkvalitnější horská kola. 

V údolí Káthmandu můžete využít jeden z množství jednodenních treků:

Jednou z možností je 3–4 h jízda z Mudkhudo Tolkha (33 km) na severu údolí. Mudhku patří mezi oblíbená cyklistická místa na čaj a krátké popovídání. Odtud pokračuje cesta do Tinpipple po polních cestách pro džípy vedoucí vedle osad a rýžových polí. Trasa nabízí pěkný výhled na celou dolinu Káthmándú a jako bonus potěší klášter v cílové vesnici Tolkha.
Další možností je trasa, která začíná v káthmándské části Balaj směřující ke Kakani a Shivapuri a končící v Budhanilkantha (47 km, 4–5 h).

Pro nadšence delších výletů je zde několik možností v oblastech Annapurny, Horního Mustangu či v oblasti kolem Manaslu:

Cyklostezka kolem Annapurny je náročnější 12denní trek s pořádnou dávkou stoupání a klesání. Trasa začíná ve vesnici Besishahar, odkud startují i trekeři na trek kolem Annapurny. Trasa dále pokračuje do Jagatu, Dharapani, Chamu a Manangu. Dostanete se až do sedla Thorong-La (5.416 m) následovaný dlouhým a strmým Downhill zpět do nadmořské výšky 800 m.

Cyklovýlet v oblasti Horního Mustangu začíná ve městě Jomsom po příletu z Pokhary. Tento téměř dvoutýdenní trek pokračuje do vesnice Jhong, Samar až do nadmořské výšky 3.810 m v průsmyku Lo La Manthang.

Noční život

Noční život se soustředí především do turisticky nejnavštěvovanějších míst a do hlavního města Káthmándú a Pokhary. V turistické části Thamel najdete množství barů, nočních podniků, ba dokonce striptýzových barů. Najdou se tu i kasina, diskotéky a kluby s živou hudbou. V ulicích Káthmándú je rušno do pozdních nočních hodin, stačí vyjít na ulici a poptat se místních hledačů výdělků, kteří vás rádi a ochotně zavedou, kam budete chtít.

Nakupování

V Nepálu koupíte téměř vše a za velmi dobrou cenu. Nejčastější zboží jsou samozřejmě turistické trekingové potřeby. Ty najdete téměř v každém obchodě, jsou jich tu stovky. Kromě toho zde nakoupíte spoustu suvenýrů, kovových výrobků, klenotů, množství kvalitních sypaných čajů, sochy Buddhy, typický rýžový papír, koření, nože či panenky.

Mnoho obchůdků prodává ručně vyráběné předměty, náramky, korálky, výrobky z hedvábí nebo jačí vlny. Typická je nepálská vlněná čepice zakrývající uši s bambulí nahoře nebo kašmírový šál. Pěkným suvenýrem jsou zajisté tzv. zpívající misky – kovové misky, které při pohybu malou dřevěnou paličkou po jejich obvodu produkují hvízdavý zvuk. Nezapomeňte, že vždy je třeba smlouvat o cenu.

Chystáš se do Nepálu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.