Bezpečnost v Nepálu
Zdraví
Při návštěvě Nepálu není povinné žádné očkování. Vystačíte si s klasickým cestovatelským očkováním – tyfus, případně žloutenka typu A a B.
Pokud se chystáte do nebezpečnějšího prostředí, ověřte si, kdy jste byli naposledy očkováni proti tetanu.
V turistických oblastech Nepálu je riziko nakažení různých virových onemocnění velmi malé. Přesto v oblastech s nízkým hygienickým standardem případně ve venkovských oblastech včetně zalesněných pahorkatin a podél hranic s Indií je mírné riziko nákazy malárie.
V Káthmándú a nad 1.000 m nadmořské výšky se malárie nevyskytuje. V jižních částech Nepálu se v období od srpna do listopadu vyskytuje japonská encefalitida, na níž každoročně umírá mnoho lidí. Od listopadu do května propuká v Nepálu epidemie meningokokové meningitidy.
Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Informujte se o potřebě očkování u svého lékaře nebo na odděleních cizokrajných chorob. Pozor si dávejte na pití vody a vždy raději upřednostňujte balenou vodu, případně si ji čistěte prostředky k tomu určenými.
Kriminalita
Jako všude na světě, i zde platí zásada používat zdravý rozum a vyvarovat se nebezpečných situacích a míst, jako jsou demonstrace, stávky, setkávání se s pochybnými lidmi či navštěvování tmavých uliček. Dávejte si na své věci pozor a buďte ostražití.
Nemáme pocit, že v Nepálu se vyskytuje výrazně více zlodějů a podvodníků než jinde ve světě. Pokud se k lidem budete chovat slušně, nemají ani oni důvod chovat se k vám špatně. Útoky na turisty jsou velmi vzácné, především v horách žijí lidé s respektem a úctou. Navzdory poměrně chaotické politické situaci v zemi bezpečnost turistů zůstává na dobré úrovni a žádné objektivní hrozby nehrozí.
Riziko katastrof
Nepál je nechvalně známý i díky nedávnému zemětřesení, které si v roce 2015 vyžádalo tisíce obětí. Menší neškodné otřesy jsou cítit několikrát za rok, velká zemětřesení přichází jednou za několik let. Tak jako jinde ve světě, ani zde neumí předvídat, kdy mohou nastat další otřesy. Toto riziko zde bude vždy. Nepál leží v poměrně aktivní seismické oblasti – na euroasijskou tektonickou desku tlačí indická deska a podsouvá se pod ní. Důsledek tohoto procesu můžeme vidět v podobě Himálaje.
Nepálské budovy jsou poměrně jednoduché a většina z nich není dimenzována na silné otřesy. V případě otřesů se doporučuje co nejrychlejší přesun na volné prostranství, kde je třeba přečkat otřesy.
Stav po zemětřesení 2015
Velké nepálské zemětřesení v roce 2015 nastalo 25. dubna 11:56 nepálského času s epicentrem 77 km od hlavního města Káthmándú se silou 7,9 magnitudy. Jednalo se o nejsilnější zemětřesení v Nepálu od roku 1934. Počet obětí překročil 9.000 a ztráty na životech byly zaznamenány také v Indii, Číně a Bangladéši.
Zemětřesení spustilo rozsáhlou lavinu pod Mt. Everestem, v níž zahynulo 19 osob. Při zemětřesení bylo poškozeno nebo zničeno mnoho památek v Káthmándú. Navzdory ztrátám na životech a velkým materiálním škodám již v říjnu 2015 nebyly po zemětřesení znát velké pozůstatky. Kromě zničených historických budov a poklesu turistů během podzimní sezony běželo v zemi téměř vše bez problémů a nebyly cítit žádné následky. I v samotném Káthmándú téměř všechny budovy stály, život fungoval dál.
Himálajské treky jsou plně přístupné a nic nebrání turistům znovu navštívit tento kraj.
Důležité kontakty
Všichni občané EU mohou v případě nouze využít kterýkoli zastupitelský úřad jedné z členských zemí Unie. Slovenská i Česká republika má svůj zastupitelský úřad pro Nepál zřízen v indickém Dillí.
Přímo v Káthmándú sídlí i honorární konzuláty obou zemí.
Číslo na nepálskou policii je 100, turistická policie má číslo 4226359 nebo 4226403 a nemocnice v Káthmandú 4228531/4241732/4258554. Nepálská telefonní předvolba je +977.
Chystáš se do Nepálu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.