Nizozemsko
Nizozemsko

Doprava v Nizozemí

Jak do Nizozemska

Letadlem se pohodlně dostanete z Prahy do Amsterdamu přímou linkou hned s několika leteckými společnostmi (easyJet, ČSA, KLM), takže několikrát denně každý den. Ceny za zpáteční letenku se běžně pohybují mezi 60 a 150 euro. Let trvá asi 1,5 hodiny. Z letiště Schiphol jezdí vlaky do všech směrů. Letět můžete i z Brna do Eindhovenu s Wizzair. Na tuto trasu se dají při troše štěstí sehnat jednosměrné letenky už od 10 euro. Mezi Prahou a Eindhovenem můžete využít společnost Transavia, která nabízí jednosměrné letenky asi od 25 euro.

Cesta autobusem z Prahy do Amsterdamu zabere minimálně 12 hodin. Opět na trase funguje několik dopravců (RegioJet, Flixbus, Eurolines) a spoje jezdí poměrně často. Zvolit můžete noční linku, takže večer nasednete a probudíte se v Nizozemsku. Akční jízdenky mohou stát i pouhých 10 euro za jednu cestu, běžně se ceny pohybují mezi 39 a 75 euro za jednosměrnou jízdenku. Výhodou je minimálně jedno velké zavazadlo v ceně. Autobusové linky jezdí také mezi dalšími českými a nizozemskými městy.

Přímé vlakové spojení mezi Prahou a Amsterdamem nejezdí. Vždy by vás čekal alespoň jeden přestup v Německu, většinou ale hned několik. Doba jízdy je minimálně asi 11 hod.

Jak se nejlépe dopravovat

Jako nejčastější dopravní prostředek se používá kolo. Pokud se místní potřebují přepravit někam po městě nebo mezi dvěma blízkými městy, když to počasí jen trochu dovolí, sednou na kolo. Situace na silnicích se tak může zdát ještě rušnější. Všude jsou velmi dobře značené cyklostezky a na frekventovaných místech se cyklisté pohybují ve vlastním odděleném pruhu.

Pro plánování dopravy využijte místní "idos" www.9292.nl. Budete-li jezdit veřejnou dopravou, ať už ve městě či mimo něj, častěji, pořiďte si čipovovou kartu (OV-chipkaart), ušetříte především u vlaků, kde se jinak za každou papírovou jízdenku připlácí 1 €. Koupě jedné čipové karty přijde na 7,50 €.

Pro dopravu na delší vzdáleností se využívají především frekventované vlaky, případně velmi oblíbená spolujízda přes blablacar, na delších cestách můžete oproti vlaku ušetřit až trojnásobek.

Vlaky

Velmi dobře v Nizozemsku funguje železniční doprava, která propojuje všechna větší města. Oproti cenám, na které jsme zvyklí v ČR, jsou ty místní hodně vysoké. Vlaky odjíždí včas, jsou čisté a celkem pohodlné a ve většině je připojení k wifi zdarma. Taky se vám může stát, že přijdete na nádraží a tam zjistíte, že váš vlak vůbec nejede. Pravděpodobně místo něj pojede jiný nebo další přijede v krátkém intervalu. Jízdenku si velmi snadno koupíte v automatech na nádražích (platba kartou) nebo v informačních kancelářích NS/OV.

Na webu železnic www.ns.nl můžete vyhledat vaše spojení, koupě jízdenky jinou než nizozemskou kartou však bohužel není možná.

Autobusy

Meziměstskou dopravu zajišťují také autobusy (např. Arriva, Connexion), ale spíše na regionální úrovni a na kratší vzdálenosti než vlak. Lístek si koupíte jednoduše u řidiče nebo můžete použít čipovou kartu na nizozemskou hromadnou dopravu, pokud ji vlastníte, nicméně autobusy se týkají spíše kratších vzdáleností, na dlouhých trasách hraje jednoznažně prim železnice.

Lodní doprava

Mezi ostrovy a pevninou funguje lodní doprava. Větší i menší trajekty vyplouvají dostatečně často v závislosti na vytíženosti jednotlivých spojů (např. Den Helder – Texel minimálně jednou za hodinu, v sezoně každých 30 minut). Trajekt do severní části Amsterdamu z nádraží Centraal vyplouvá ve špičce každých 15 minut (mimo ni 30) a je zdarma.

Městská doprava

Přesto, že je tu hlavním dopravním prostředkem kolo, MHD v Nizozemsku funguje velice dobře – autobusy, tramvaje, metro (městská a příměstská doprava), vlaky (dálkové i příměstské) a trajekty. Místní „idos“ www.9292.nl (můžete stáhnout i jako aplikaci do mobilu; také anglicky) vám naplánuje jak cestu z bodu A do bodu B (zobrazené ceny jsou pro držitele čipových karet), tak zobrazí odjezdy z daného místa nebo výluky.

Zmíněná čipová karta (OV-chipkaart) se používá ve veškeré hromadné dopravě a můžete si ji pořídit i jako turista. Kromě karet na jméno totiž existují anonymní, které je možné zakoupit na nádražích a v různých obchodech (kde konkrétně zjistíte na www.ov-chipkaart.nl).

Vyplatí se to, jestliže máte v plánu hodně využívat především vlaky (kde se připlácí 1 euro za každou jednotlivou jízdenku) nebo městskou dopravu (u dálkových autobusů je někdy výhodnější koupit si jízdenku u řidiče), protože zhotovení stojí 7,50 euro (platnost 5 let). Na zakoupenou kartu si poté nabijete kredit (automaty jsou opět jak na nádražích, tak i v různých obchodech; platit se dá snad všemi druhy platebních karet) a pak už se vám odečítá přímo v jednotlivých dopravních prostředcích částka za ujetou vzdálenost.

V amsterdamském taxi musí vždy běžet taxametr a po zaplacení byste měli obdržet účtenku. Taxikáři musí akceptovat i krátké cesty a měli by vás vždy dopravit bezpečnou nejkratší nebo nejrychlejší cestou. Předpokládáme, že situace v dalších městech v Nizozemsku je stejná. Pro případnou stížnost je nutné uschovat účtenku, kde jsou veškeré potřebné informace o vaší cestě. Stížnosti je možné směrovat na www.taxiklacht.nl nebo tel. 0900-202 1881 (mezi 9. a 17. hodinou).

Vyhnout byste se měli nelicencovaným taxislužbám na Schipholu. Maximální nástupní cena jsou necelá 3 eura, cena za kilometr asi 2 eura. U taxíku pro 5 až 8 osob je nástupní cena necelých 6 euro a za kilometr zaplatíte max. něco málo přes 2,50 euro. Připočítává se cena za minutu jízdy kolem 0,30 euro.

Půjčení auta/motorky/kola/lodi

Jezdí se zde jako ve většině Evropy vpravo. Doprava ve městech je poměrně hustá, což je dané samotnou hustotou osídlení.

K pohybu po Nizozemsku můžete využít i pronájem auta. Půjčovny najdete na letišti Schiphol, stejně jako v jednotlivých městech. Na den zaplatíte asi od 80 euro (u některých půjčoven, například Sixt, včetně pohonných hmot na 200 km). Pronajmout se dají vozy všech tříd, od těch nejmenších po van. Ve velkém stylu můžete cestovat v pronajaté limuzíně s řidičem. Tady ceny začínají na asi 1.300 euro za den.

Pro pohyb těch nejslabších skútrů platí stejná pravidla jako pro kola a není povinné na nich nosit helmu. Pronájem skútru vyjde na asi 30 euro za den, platí se navíc povinné pojištění 5 euro/den a vratná záloha 350 euro. U silnějších motorek se ceny pohybují kolem 50 euro za den.

Pro jistotu si předem zjistěte, kde se ve vašem městě půjčovna kol nachází. Jezdí tu na nich všichni, ale občas může být problém na nějakou (která půjčuje kola i turistům) narazit. Ceny se pohybují kolem 7 euro na den a půjčovny vybírají vratnou zálohu (asi 50 euro).

Zajímavé je podívat se na okolí z vodní hladiny. Půjčit se v Nizozemsku dají lodě a čluny různých velikostí – od kajaků a kánoí (od 6 euro za hodinu) přes menší motorové čluny (asi 30 euro za hodinu) po lodě pro desítky lidí i s kapitánem. Od toho se samozřejmě odvíjí cena pronájmu.

Chystáš se do Nizozemska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.