Jídlo v Nizozemí
Nizozemská kuchyně
Tradiční holandská kuchyně je ovlivněna životem na venkově, je jednoduchá a vydatná. Když se tu zeptáte na typické místní jídlo, většinou vám odpoví, že je to směs brambor, zeleniny a masa (hutspot, stamppot). A že je to vlastně docela nezajímavé. Také dušené maso a polévky (hrachová, fazolová, rajčatová) jsou součástí místní kuchyně.
K snídani se klasicky podává káva nebo čaj, chléb (nepředstavujte si ho jako ten český) a různé oblohy, velmi často cereálie s mlékem nebo jogurtem. Na oběd si místní většinou vystačí s nějakým sendvičem. Hlavní jídlo dne je tady večeře. Oblíbeným nápojem je mezi Nizozemci čaj z čerstvé máty s medem. Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem pak pivo. Nizozemská kuchyně je hodně ovlivněna vnějšími vlivy, zajímavé prvky do ní přinesli přistěhovalci z bývalých indonéských kolonií.
Ryby
Také ryby jsou součástí Nizozemské kuchyně. Populární jsou syroví sledi (haring) nebo kousky ryb smažené v těstíčku. Seženete je jak ve stáncích, tak i v restauracích.
Stroopwafel
Vaflí existuje plno druhů. Ty holandské jsou tvrdé, slepované sirupem. Podávají se nahřívané nad šálkem horkého nápoje, ale můžete je klidně slupnout jen tak zastudena.
Hranolky s majonézou
Pamatujete na jednu ze slavných hlášek z Pulp fiction? Na tu o hranolkách, kečupu a majonéze? Tak až budete v Nizozemsku, rozhodně si u pouličního prodejce objednejte kornout plný hranolek s poctivou porcí majonézy. Pozor na některá bistra především v Amsterdamu, kde je trochu šidí. Určitě si pochutnáte ve fialových stáncích Manneken Pis.
Krokety
Nizozemci milují krokety všeho druhu. Ochutnat můžete třeba Bitterballen, jejichž základem je hovězí maso, frikandely nebo sýrové taštičky (kaassouflé). Objednat se dají v restauracích, můžete je koupit ve stáncích nebo v samoobslužných automatech. Skvělé k pivu nebo jako rychlá svačina.
Poffertjes
Poffertjes jsou malé lívanečky podávané s máslem a cukrem. Nejčastěji je najdete v pouličních stáncích, jsou to takové „nizozemské trdelníky“.
Hagelslag
Pomazánky všeho druhu v čele s arašídovým máslem tady frčí ve velkém. Čím jim můžete dát korunu, jsou čokoládové posypky podobné těm, co používáme jako dekoraci na dezerty (tzv. čokoládová rýže). Namažte si krajíc chleba máslem (velcí milovníci čokolády mohou třeba nutelou) a posypte ho bohatě těmito „hagelslag“ a máte pochoutku oblíbenou u malých i velkých Nizozemců.
Sýr
Nizozemsko byste neměli opustit alespoň bez ochutnání místních sýrů. Nejznámější jsou Edammer a Gouda (v nizozemštině se čte jako „chauda“). Další jsou například Edam, Amsterdammer, ochucené Nagelkaas nebo Kruidenkaas. Zralý sýr poznáte podle označení „oud“. Nebojte se, říct si o kousek na ochutnání, abyste se při koupi mohli správně rozhodnout.
Appelstroop
Hustá jablečná povidla se používají jako pomazánka i součást různých receptů. Namažte je na krajíc s máslem, nebo použijte jako podklad pro sýr.
Tompoes
Dezert připomínající žloutkové řezy. Na listovém těstě je vysoká vrstva vanilkového krému, která je zakrytá opět listovým těstem politým růžovou polevou (ke zvláštním událostem, jako jsou královy narozeniny, se prodávají zbarvené do oranžova). Zkuste přijít na nejlepší způsob jak se s touhle sladkou „cihličkou“ vypořádat.
Lékořice
Na youtube najdete plno videí, na nichž odvážní cizinci ochutnávají v Nizozemsku oblíbené lékořicové bonbóny. Silná chuť ve většině případů na jejich tváři vykouzlí opravdu zábavné obličeje. Lékořice se tady prý sní nejvíce na osobu na světě.
Jak se stravovat jako místní
Nizozemci se rádi schází a tráví společně čas v kavárnách a restauracích. Jakmile jen trochu vysvitne slunce, vysedávají na zahrádkách a terasách všude, kde se dá. V menších městech to úplně nepoznáte, ale v Amsterdamu je nejlépe vidět, že místní se vyhýbají těm nejrušnějším turistickým trasám. Nizozemštinu tu skoro neuslyšíte. Odbočte proto do některé z postranních uliček nebo se vydejte mezi cihlovými domy směrem pryč od centra.
Obvyklé ceny v restauracích
- Snídaně – od 2,50 (nápoj + pečivo), běžně kolem 10 euro (snídaňové menu obsahující slané/sladké jídlo + teplý nápoj a džus)
- Oběd/večeře – od 10 euro
- Pivo 0,25 l – asi 2,50 euro
- Gin tonic – od 6 euro
Chystáš se do Nizozemska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.