Počasí v Norsku a kdy sem jet
Počasí v Norsku
Podnebí závisí z velké části na Golfském proudu, který zde zvyšuje teplotu. I přesto, že Norsko leží z části za polárním kruhem, podnebí zde není tak drastické jako v podobných zeměpisných šířkách Kanady či Ruska.
Mezi nejteplejší měsíce se řadí červenec, naopak nejchladnější je leden a únor. Během zimy může být opravdu velmi chladno. Problémem není ani samotná teplota, ale vítr, který je v přímořských oblastech ostrý a ledový. V létě mohou teploty v jižní části Norska dosáhnout až tropických hodnot. Na severu pak průměrně dosahují okolo 15 °C.
Rizika norského počasí
Problémem pro turisty je déšť. Úroveň srážek je zde velmi vysoká, a to především v horských oblastech, pro mnoho dešťových dnů je velmi známé město Bergen. Déšť se může spustit kdykoliv a trvat jakkoliv dlouho.
Severní oblasti Norska jsou k dlouhotrvajícím dešťům méně náchylné, ale i na Lofotech nebo za polárním kruhem můžou nastat i 3denní období neustálého deště. Při cestách do norské přírody vždy pamatujte na nutnost kvalitního nepromokavého oblečení.
Na cestu je také důležité přibalit opalovací krém s vysokým faktorem. Slunce je zde ostřejší a například při horských túrách může způsobit nepříjemné popáleniny.
Během zimy vždy musíte počítat se sněhem, a to ve všech částech Norska. Důležité je mít několik vrstev oblečení především kvůli nepříjemnému ledovému větru.
Předpověď počasí v Norsku
Počasí v Norsku nelze spolehlivě sledovat déle než 2 dny dopředu. Relevantní předpověď s vysokou pravděpodobností bývá až 24 hodin předem.
V případě, že plánujete cestu do Norska a předpověď kontrolujete týden před cestou, může být zcela irelevantní a i když bude předpovídat neustálý déšť, může vám po celý pobyt svítit sluníčko. Nebo naopak.
Předpověď počasí v Norsku sledujte ideálně na oblíbeném meteorologickém webu yr.no/en, který se pyšní nejpřesnějšími předpověďmi.
Regiony Norska s rozdílným podnebím
Norsko lze rozdělit do několika zón s mírně odlišným klimatem a počasím.
- Jižní pobřeží (Oslo, Kristiansand) – teplá léta s průměrem nad 22 °C a možností výskytu i tropických teplot, zimy s teplotami pod bodem mrazu, průměrné množství srážek po celý rok.
- Západní pobřeží (Bergen, Stavanger, Trondeim) – léta s průměrem pod 20 °C, velmi deštivé oblasti po celý rok, mírné vlhké zimy s teplotami kolem 0 °C.
- Hory a severní pobřeží – vnitrozemí jižního Norska a všechny oblasti severu mají subarktické podnebí. Léta jsou mírná s maximálními teplotami mezi 15 a 20 °C a podprůměrným množstvím srážek s velkou šancí na hezké počasí. Zimy jsou velmi chladné s velkým množstvím sněhových přeháněk
- Špicberky – na 900 km vzdáleném souostroví od norské pevniny panuje arktické klima. Detailní informace najdete v samostatném průvodci po Špicberkách.
Půlnoční slunce a celodenní tma
Norsko leží hodně na severu a díky tomu zde v létě můžete zažít půlnoční slunce, kdy se za celých 24 hodin vůbec nesetmí.
Naopak během zimy v nejsevernější oblastech očekávejte tmu po celý den, kdy slunce vůbec nevyjde nad obzor. I v jižním Norsku kolem hlavního města Oslo jsou v zimě dny velmi krátké a stmívá se už po 15. hodině.
- Půlnoční slunce – zhruba od poloviny května do konce července
- Celodenní tma – zhruba od konce listopadu do poloviny ledna
- Jevy se vyskytují severně od města Narvik
Temné dny jsou však vhodné na pozorování polární záře. Kdy spatřit tuto kouzelnou hru světel na obloze? Dočtete se v detailní kapitole Polární záře v Norsku.
Norsko během roku
Chystáte se do Norska ve specifické období roku? Podívejte se, jaké počasí vás nejspíše může čekat.
Počasí v lednu
Leden je v Norsku vhodný zejména pro městskou turistiku. I když v lednu panují skvělé podmínky pro zimní sporty, po celý měsíc stále panují dlouhé noci, a proto jsou pro pobyt venku nejlepší právě města.
Nejméně srážek spadne v lednu v okolí Osla, kde panují průměrné teploty kolem -4 °C. Sluníčko se ukazuje jen velmi zřídka.
Velmi deštivo je na západě okolo fjordů a měst Bergen či Stavanger. V severním Norsku je tma, zima a velmi větrno.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 9:05, 15:50
- Lofoty – 10:45, 13:45
- Nordkapp – celodenní tma
Počasí v únoru
Únor patří k hlavní sezoně pro provozování zimních sportů. Už i na severu Norska je světlo alespoň na 3-4 hodiny a na jihu je situace ještě o poznání lepší.
Průměrné teploty se pohybují okolo -4 °C v pobřežních oblastech, resp. kolem -7 °C na severu a v horách. Sněhu bývá dostatek na sjezdovkách i běžkařských tratích v okolí velkých měst jako je Oslo nebo Trondheim.
Velmi deštivo je v okolí Bergenu a fjordů na západě země.
Po většinu února panuje spíš zatažené počasí, ale v horských oblastech a okolí Osla se můžou objevit i slunečné dny.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 8:00, 17:05
- Lofoty – 8:25, 16:15
- Nordkapp – 8:00, 15:00
Počasí v březnu
Březen je ideální měsíc pro kombinaci městské turistiky a sjezdového nebo klasického lyžování. Teploty po celém Norsku se stále drží pod bodem mrazu a v horách i v okolí Osla nebo na severu jsou časté sněhové přeháňky.
Pěší turistika ještě v březnu není možná kvůli většímu množství sněhu v horách. V okolí měst ale na procházky nebo běžky bez obav vyrazit můžete. Běžkařské i pěší městské trasy bývají dobře upravené.
Největší množství srážek očekávejte v okolí Bergenu.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 6:30, 18:20
- Lofoty – 6:25, 18:05
- Nordkapp – 8:00, 15:00
Počasí v dubnu
Ani v dubnu si ještě neplánujte dálkové horské treky, jelikož většina výše položených úseků tras je stále pod sněhem. Na kratší výlety nebo na běžky můžete vyrazit v okolí Osla, Trondheimu nebo Tromsø a samozřejmě v horských oblastech.
Průměrné teploty na jihu a západě se pohybují mezi 6 a 9 °C, zatímco na Lofotech a v okolí Nordkappu jsou nejčastěji mezi 0 °C a 4 °C.
Deště oproti zimě signifikantně ubývá v okolí Bergenu, nicméně přesto musíte počítat s velmi častými přeháňkami, které se objeví i několikrát za den.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 6:00, 20:35
- Lofoty – 5:10, 21:00
- Nordkapp – 4:00, 20:30
Počasí v květnu
Květen je ve většině zemí Evropy přelom mezi jarem a létem, v Norsku však teploty stoupají jen velmi pomalu.
V jižní polovině země se přes den vzduch ohřeje na průměrných 15 až 16 °C, na severu maximálně na 11 °C. Srážky ustupují a v květnu máte největší šanci na slunečné počasí zejména v okolí Osla, Kristiansandu, ale i v okolí severního mysu.
Také západní fjordy a Bergen jsou v květnu nejméně deštivé, ovšem i tak počítejte s častými přeháňkami.
Během května sníh ustupuje a mnoho treků už se dá v pohodě zvládnout v celé délce. I přesto však přibalte teplé zimní vybavení, jelikož v některých stinných partiích stále sníh může ležet.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 4:40, 21:50
- Lofoty – 2:45, 23:20
- Nordkapp – slunce nezapadne za obzor
Počasí v červnu
Červen patří k nejlepším měsícům pro cestování do Norska, hlavně díky velmi dlouhým dnům.
Teploty na jihu Norska vystupují ke 20 °C, západ okolo fjordů a Bergenu je mírně chladnější a deštivější, ale i tady je pravidelně nad 17 °C. Na severu Norska očekávejte průměrné teploty kolem 12 °C.
V červnu už ze všech treků definitivně mizí poslední zbytky sněhu a i když je třeba vždy počítat s deštivým počasím, šance na slunečné dny je vysoká.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 4:00, 22:30
- Lofoty – slunce nezapadne za obzor
- Nordkapp – slunce nezapadne za obzor
Počasí v červenci
Červenec je nejteplejší měsíc v roce ve všech oblastech Norska. Teploty na jihu dosahují 22 °C, ale zejména v Oslu nebo Kristiansandu můžou atakovat i 30 °C.
Západní pobřeží je chladnější a vlhčí s teplotami okolo 20 °C a maximální teploty na Lofotech nebo v okolí Severního mysu se pohybují mezi 14 a 16 °C.
Přeháňky se nejčastěji objevují na západním pobřeží, v horách i na ostrovech, ale jen málokdy trvají déle než 3 dny v kuse.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 4:20, 22:20
- Lofoty – slunce nezapadne za obzor
- Nordkapp – slunce nezapadne za obzor
Počasí v srpnu
Srpen je nejméně deštivý měsíc v severních oblastech Norska (Lofoty, Finnmark), ale i přesto počasí nepodceňte a vždy očekávejte klidně celodenní přeháňky.
Teploty na jihu Norska běžně stoupají přes 20 °C, západ je asi o 2 stupně chladnější a v severním Norsku očekávejte teploty mezi 12 a 16 °C. Srpen je tedy stále ideální měsíc pro pěší turistiku a venkovní aktivity.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 5:30, 21:10
- Lofoty – 4:25, 21:50
- Nordkapp – 3:00, 21:35
Počasí v září
Také během září ještě do Norska bez obav vyrazte za pěší turistikou a venkovními aktivitami. Počasí je relativně stálé a dešťové přeháňky jsou po celé zemi na svém průměru.
Počítat můžete jak s deštěm, tak s krásnou slunečnou oblohou.
Běžné teploty v okolí Osla nebo Stavangeru stoupají na 16 °C, zatímco na Lofotech a dál na severu se pohybují mezi 10 a 13 °C.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 6:45, 19:35
- Lofoty – 6:25, 19:35
- Nordkapp – 5:25, 18:50
Počasí v říjnu
V říjnu nastupuje podzim v plné parádě. Norsko má rozlehlé smíšené lesy, které se zahalují do pestrobarevného hávu.
Teploty vzduchu klesají v pobřežním pásu od Bergenu po Oslo na průměrných 11 °C, na severu i pod 7 °C. Sněží však jen v těch nejvyšších partiích hor a spíš výjimečně.
Počasí se kazí, je více deštivo, takže říjen je ideální spíš pro městskou turistikou s kratšími výlety do přírody.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 8:00, 18:00
- Lofoty – 8:10, 17:30
- Nordkapp – 7:35, 16:25
Počasí v listopadu
Během listopadu většina listí ze stromů opadá a objevují se první sněhové přeháňky v horách a severně od Trondheimu. Ke konci měsíce může ale nasněžit i v Oslu.
Běžné teploty jižního Norska se pohybují kolem 4 °C, na Lofotech a v okolí pak mezi 0 °C a 3 °C.
Listopad je velmi deštivý měsíc po celém Norsku. Nejvíce prší v okolí Bergenu a Stavngeru. Tato oblast patří k nejdeštivějším v celé Evropě.
Vzhledem k dramaticky ustupujícímu dennímu svitu je listopad vhodný především k městské turistice.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 8:15, 15:45
- Lofoty – 9:20, 14:15
- Nordkapp – 9:35, 12:25
Počasí v prosinci
Prosinec je nejtemnější měsíc v roce s nejméně slunečnými dny. Na pobřeží velmi často prší a už od cca 250 m n.m. srážky přecházejí ve sněhové. Na severu Norska jsou přeháňky takřka výhradně sněhové i přímo u pobřeží.
Teploty v Oslu, Bergenu či Stavangeru se pohybují kolem 0 °C až -2 °C. Horské a severní oblasti Norska můžou čelit teplotám až k -10 °C.
Orientační časy východu a západu Slunce uprostřed měsíce:
- Oslo – 9:15, 15:10
- Lofoty – slunce nezapadne za obzor
- Nordkapp – slunce nezapadne za obzor
Tabulka teplot během roku
Jižní Norsko - Města (Oslo, Bergen), letní chození i zimní běžkování
Severní Norsko - Pro milovníky severských hor, ostrovů a polárních září
Kdy jet do Norska
Záleží na tom, co chcete v Norsku zažít.
Treky, výlety do hor, plavby po fjordech
Míříte-li do Norska za poznáváním přírody, pěšími výlety nebo road-tripy, směřujte vaší cestu do letního období.
V létě jsou v Norsku velmi dlouhé dny, kdy se během noci často ani zcela nesetmí. Máte také největší šanci na slunečné počasí a teploty se v závislosti na zeměpisné šířce pohybují v rozmezí od 13 do 25 °C.
- Květen, červen, červenec, srpen, první polovina září
V tomto období jsou bez problémů schůdné všechny treky a sníh se drží jen v nejvyšších partiích hor nebo ve stinných kotlinách.
Lyže, běžky
Pro nadšence sněhu čekají v zimě stovky kilometrů běžkařských tras a narazíte také na areály pro sjezdové lyžování.
- Únor, březen
I když v Norsku často sněží už od konce listopadu, za zimními sporty se ideálně vypravte až od února. V prosinci a lednu jsou totiž i na jihu Norska velmi krátké dny. Stmívá se už po 15. hodině a na severu Norska dokonce slunce vůbec nevychází nad obzor.
Naproti tomu v únoru a březnu už se dny citelně prodlužují a jistota sněhu na horách je až do konce března. Ve vyšších lyžařských střediscích můžete lyžovat až do konce dubna.
Za polární září
Norsko je spolu s Islandem velmi populární destinací k pozorování polární záře. Užitečné tipy, jak zvýšit šanci tento pitoreskní jev spatřit, sepisujeme v detailní kapitole Polární záře v Norsku.
- Přelom září/říjen a březen
Městská turistika
Našli jste levnou letenku na pár dní do Osla, Bergenu či Stavangeru? Města nabídnou množství vnitřních aktivit, muzeí, galerií, hudebních představení nebo pohodových restaurací.
I proto je v zásadě jedno, jaké roční období pro cestu zvolíte. V létě využijete množství turistických tras skrz parky a kopce na předměstích, v zimě si užijete atmosféru útulných kavárniček.
Chystáš se do Norska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.