Polární záře v Norsku
Spatření nebeské hry barev známé jako polární záře či aurora borealis (na severní polokouli - na jižní je to aurora australis) je pro mnoho cestovatelů celoživotním snem.
Jedním z nejlepších míst po pozorování polární záře je právě Norsko. Části země se rozprostírají v ideálních zeměpisných šířkách pro pozorování aurory.
V tomto článku nebudeme popisovat, jak a proč polární záře vzniká, ale kdy a za jakých podmínek ji v Norsku spatřit. Kde jsou v Norsku nejlepší podmínky pro pozorování polární záře?
Kdy vyrazit – nejvhodnější měsíce
Úspěch při pozorování polární záře záleží na mnoha faktorech, přičemž většinu z nich nemůžeme nijak ovlivnit. Tím jediným, který ovlivnit lze, je výběr správného termínu cesty do Norska za polární září.
Důležitá prerekvizita k pozorování je samozřejmě tma. Polární záře je celoročním a celodenním jevem, ale lidské oko ji může spatřit pouze během noci. Vzhledem k tomu, že během léta v Norsku noc v temné podobě neexistuje, musíte vyrazit v zimě, resp. na podzim nebo brzy z jara.
První měsíc, kdy je malá šance na pozorování, je začátek září, naopak posledním je konec dubna. V těchto měsících je však ještě více světla než tmy, takže šance bude pořád poměrně malá.
Nejlepším obdobím je přelom října/listopadu a února/března. Tma je sice největší na konci listopadu a v prosinci, ovšem v těchto měsících je také často zataženo po dlouhé dny a navíc se vám kvůli temnotě a drsným podmínkám (mráz, vítr, sníh) dost zužuje program na zbytek dne.
Naopak ke konci února či října už je večer a v noci dostatečná tma, zároveň budete mít i slušnou šanci na jasnou oblohu a navíc si během dne užijete dostatek světla i slušného počasí k objevování Norska.
Kam do Norska za polární září?
Norsko je velmi dlouhá země rozprostírající se od jihu až za severní polární kruh. Výběr lokality pro zvýšení šance na pozorování aurory je kruciální.
Obecně platí, že polární záře je nejlépe pozorovatelná mezi 65 a 75° severní šířky.
Nejvíce turistů míří do okolí města Tromsø, které leží přesně uprostřed zóny polárních září (69 °N). Tromsø je navíc velké město s bohatým turistickým zázemím, mnoha hotely i apartmány a také s velmi širokou nabídkou různých turistických výletů za polární září do hor nebo plaveb po moři.
Do Tromsø také během zimní sezony létá mnoho letů z Evropy, zejména aerolinek ze skupiny Lufthansa.
Koupit letenky do Tromsø na Lufthansa.com
Skvělým místem pro pozorování polární záře je také souostroví Lofoty nebo Nordkapp.
Kromě Tromsø jsou další větší města s dostatkem hotelů a dobrým leteckým spojením Bodø nebo Alta.
- Vyhledat ubytování - Tromsø
- Vyhledat ubytování - Lofoty
- Vyhledat ubytování - Bodø
- Vyhledat ubytování - Alta
Polární záře v Oslu či Bergenu?
Velká města jako Oslo, Bergen, Trondheim nebo Stavanger jsou zároveň populární turistické destinace, které i v zimě nabídnou spoustu aktivit a dobré letecké spojení s Evropou.
Všechna města ale leží už poměrně dost na jihu a lovit polární záři právě zde není nejlepší řešení.
- Oslo - je velmi na jihu a navíc má silné světelné znečištění, polární záře jsou zde vzácné.
- Bergen a Stavanger - leží taktéž na jihu a navíc během zimy panuje skoro neustále zatažená obloha. I zde je polární záře raritní záležitost.
- Trondheim - z velkých měst největší šance na pozorování, avšak spojení a ceny letenek jsou během zimy horší než například do Tromsø, takže se do Trondheimu za polární září nevyplatí cestovat.
Faktory ovlivňující polární záři
Kromě temnoty pozorování polární záře ovlivňují ještě další významné faktoru:
- Solární aktivita – k dostatečně silné polární záři je nezbytná dostatečná sluneční aktivita. Tu popisuje tzv. Kp-index, který indikuje narušení magnetického pole Země slunečním větrem, což způsobuje právě polární záři. Kp-index se udává na stupnici od 0 (žádná aktivita) do 9 (intenzivní solární bouře). Zatímco pro spatření záře v severním Norsku stačí aktivita na úrovni 1 až 3, třeba pro spatření v kontinentální Evropě musí být na úrovni 7 až 8.
- Aktuální počasí – základním předpokladem je jasná obloha a nulová přítomnost mraků ve spodní a střední vrstvě (oblaka ve vysoké vrstvě, tzv. "High Clouds", nevadí).
- Světelné znečištění – k tomu má severní Norsko bez velkých měst ideální předpoklady. Pokud je navíc silná solární aktivita (Kp-index vyšší než 5) a jasno, záři můžete spatřit klidně z okolí větších měst na jihu (Bergen, Trondheim).
Předpověď polární záře
Velkým pomocníkem při lovu polárních září budou stránky přímo se zaměřující na předpovídání aurory borealis. Asi nejpřehlednějším mobilní aplikací pro předpověď aurory borealis v Norsku je app Norway Lights (dostupné na: Google Play / App Store).
Přehledně totiž zobrazuje předpověď střední a nízké vrstvy mraků (low and mid-level clouds), která je pro pozorování zásadní.
Velmi přesnou předpověď počasí, kde zjistíte, v jaké konkrétní oblasti bude jasné počasí, je k dispozici také na webu Norského meteorologického institutu yr.no.
Chystáš se do Norska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.