Bezpečnost v Norsku
Jaká hrozí v Norsku zdravotní rizika? Je zde bezpečno a kde jsou místa s největší kriminalitou?
Zdraví
Co se týče nemocí, není Norsko rizikovou zemí. Je však dobré zřídit si připojištění, především pokud se chystáte do horských oblastí. V případě zranění máte nárok na ošetření jako každý Nor. Vše však musíte zaplatit, jedná se o částky ve stovkách NOK a posléze peněžní náhradu řešit s pojišťovnou.
V jižní části Norska se nachází dostatek lékáren a nemocnicí, kde vám v případě zdravotních problémů jistě poradí (většina Norů má dobrou angličtinu, takže se nemusíte bát, že se nedomluvíte).
Čím dále na sever se budete pohybovat, tím méně narazíte na zdravotní zařízení, je to z důvodu málo obydleného severu. Obecně však platí, že v turistických lokalitách se vám dostane kvalitní první i lékařské pomoci.
V horách dál od civilizace je v případě problémů nutno počítat s dojezdovými časy záchranné služby i nad hodinu a při špatném počasí, kdy nemůže vzlétnout vrtulník, i několik hodin.
V Norsku se nevyskytují žádné exotické nemoci.
Povinná očkování
Do Norska rozhodně nepotřebujete žádné speciální cestovatelské očkování. Riziko nákazy exotickou chorobou, žloutenkou nebo třeba vzteklinou je zde minimální.
Kriminalita
Severské země se řadí k těm nejbezpečnějším na světě. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, takže mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Ani v těchto místech však nenarazíte na žádné nebezpečné čtvrti a jediné reálné riziko spočívá v příležitostných kapesních krádežích v metru.
Čím více v divočině jste, tím méně vám hrozí úhona ze strany lidí. Ve venkovských oblastech je stále naprosto běžné, že se domy ani auta nezamykají.
Norsko se řadí k zemím s nejnižším počtem závažných zločinů na světě.,
Nebezpečí v přírodě
Norská příroda skýtá nebezpečí zejména stran počasí. V horských oblastech i na pobřeží se počasí může změnit velmi rychle, kdy se z jasné oblohy náhle spustí bouřka, krupobití nebo sněhová vánice.
Při delších túrách nikdy nepodceňujte kvalitní nepromokavé oblečení a dostatečnou zásobu pití a jídla.
Jaká jsou v norské přírodě nebezpečná zvířata?
Nejčastěji vás mohou ohrozit sobi a losi, a to zejména na silnicích. Nehody se soby a losy jsou poměrně časté a vzhledem k velikosti zvířat můžou být i fatální. Buďte obezřetní hlavně v noci a v případě, že losa nebo soba na silnici uvidíte, zpomalte a vyčkejte, až sám odejde.
V norské přírodě se vyskytují také medvědi, ale ve velmi malých počtech.
- Lední medvěd – pouze na souostroví Špicberky
- Medvěd hnědý – v severních regionech v blízkosti hranic s Finskem, Ruskem a severním Švédskem v počtu do 200 kusů
Ačkoliv medvěd hnědý je obávaný živočich, skandinávská populace je extrémně plachá a člověku se vyhýbá. Pravděpodobnost, že při toulkách severním Norskem narazíte na medvěda, je mimořádně nízká.
Chování k dětem
Při cestování s dětmi si v Norsku dávejte dobrý pozor, jak se ke svým ratolestem chováte.
Norsko má jedny z nejpřísnějších zákonů na ochranu děti na světě a norský úřad Barnevernet při nevhodném chování k dětem neváhá zakročit i u cizích státních příslušníků.
Zcela nepřípustné jsou v Norsku například fyzické tresty, včetně zdánlivě nevinného plácnutí přes zadek. Norové neváhají zkontaktovat policii, stanou-li se svědky podobného chování.
Riziko katastrof
Norsko leží daleko od tektonických zlomů, takže zde nehrozí ani zemětřesní, ani vlny tsunami.
Vzhledem k častému deštivému počasí nebývá nijak silné ani riziko požárů.
Jedinou přírodní katastrofou, se kterou se v Norsku výjimečně můžete setkat, jsou záplavy. Norské řeky jsou však většinou krátké a mají dostatečně široká koryta, tudíž se záplavy katastrofálního rozsahu Norsku vyhýbají a povodně mají pouze lokální charakter.
Důležité kontakty
Hodit se vám můžou následující telefonní čísla.
- Hasiči –110
- Policie – 112
- První pomoc – 113
Mezinárodní telefonní předvolba Norska je +47.
Chystáš se do Norska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.