Co dělat v Senegalu
Pláže
Pláže jsou všude, protože Senegal má 531 km dlouhé pobřeží. Turistické lokality jsou zřejmě udržované (jsou to ale uzavřené resorty), většina pláží je neudržovaných a mimo obrovského množství mušlí a korýšů zde najdete také obrovské množství odpadu, což je pro nás až šokující.
Atlantik je všeobecně studený, hodně zde fouká, má vysoké vlny a ani jednou jsme se nedokázali vykoupat. Delty na jihu země jsou naopak teplejší, čistší, a když se vyhnete přílivu a odlivu, tak si můžete i zaplavat. A najdete zde také minimum mořských ježovek.
Noční život
Nejaktuálnější informace lze vyhledat na stránkách Francouzského institutu, který zde působí v několika lokalitách.
Adrenalinová zábava
Sportovní vyžití naleznete na plážích i ve vnitrozemí. Turistické resorty v Dakaru, Saint-Louis i ostatních destinacích připravují širokou nabídku volnočasových aktivit pro turisty. Můžete vyzkoušet vodní lyže, plavbu na plachetnici nebo katamaránu, jízdu na koních, čtyřkolkách nebo motocyklu či rybaření. V Saly bylo zbudováno vyhledávané golfové hřiště s 18 jamkami a Accrobaobab Adventure Park, lanový park v korunách baobabů. Milovníci pěší turistiky ocení trasy v krajině podél břehů řeky Casamance nebo v pohoří Bassari Mountains.
Nakupování
Nejlepší nákupy jsou rozhodně na místních trzích, kde seženete úplně všechno.
Parky a rezervace
Djoudj National Bird Sanctuary (Ptačí rezervace Djoudj)
Tato největší západoafrická rezervace se nachází 50 km na sever od Saint-Louis, v deltě řeky Senegal a na rozloze asi 160 km2. Tvoří ji kromě tekoucí vody i jezera, jezírka, stojaté vody a mokřiny. Leží v pouštní oblasti a je jediným zeleným místem v této oblasti Sahelu. Park přitahuje ptáky jak z Evropy, tak z Afriky, od listopadu do března se tu vyskytuje 3 milióny ptáků (volavky, kormoráni, kolpíci nebo pelikáni), kteří zde zimují. Žije zde také asi 20 druhů savců – my jsme viděli divoká prasata, leguány a krajtu královskou). V parku se pohybujete lodí, odkud můžete pozorovat vodní ptáky.
Vstupné je dost zmatečné, nikde nejsou informační materiály a jsou vám nabízeny různé trasy prohlídek – my jsme nakonec museli zaplatit nejenom 5 osob, ale také průvodce, taxikáře a vstup vozidla do areálu parku (bez auta se tam nedostanete), a to za cca 120 EUR.
Niokolo-Koba Natural Reserve
Je největší národní park Senegalu a leží ve vnitrozemí, nedaleko města Tambacounda. Rozkládá se na 903 150 km2. I tento přírodní zázrak figuruje na seznamu UNESCO. Žije zde přes 350 druhů ptáků a 80 druhů zvířat včetně paviánů, hrochů, antilop, šimpanzů, leopardů, různých plazů a obojživelníků. Čeští přírodovědci zde úspěšně pracují na záchraně největší antilopy světa – antilopě Derbyho.
Rezervace Bandia
Je privátní rezervací a nachází se 60 km jižně od Dakaru. I když to není rezervace tak velká, jako jsou například ty v Keni nebo Tanzánii, potkáte tu žirafy, zebry, nosorožce, opice, krokodýly, savanová prasata a dokonce i kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Většinou se ale jedná o exportovaná zvířata z Keni a JAR.
Guembeul Natural Reserve
Se nachází jižně od Saint-Louis, je to malá rezervace, prohlídka trvá hodinu a všechna zvířata se sem dostala darem – z Izraele a Španělska (různé druhy antilop a gazel) či byla zpětně importována/zabavena z Evropy (suchozemské želvy). Volně zde pobíhají pouze opice a savanová prasata (příbuzná s prasaty bradavičnatými). Zde doporučujeme návštěvu v letním období, kdy zavodněné mokřadly přitahují velké množství vodních ptáků.
Vstupné činilo 50 EUR a musíte si zaplatit i průvodce, bez něhož vás do rezervace nepustí, přestože mají velmi omezenou angličtinu.
Langue de Barbarie National Park
Se rovněž nachází 18 km jižně od Saint-Louis a je domovem různých vodních ptáků a mořských želv. Jedná se o dobrou alternativu k Djoudj National Bird Sanctuary, pokud bojujete s časem. Jako nejlepší měsíc k návštěvě se doporučuje únor, kdy řada ptáků začíná hnízdit.
Lompoul Desert (pošť Lompoul)
Sever Senegalu má zcela jiný charakter, než jižní část země – blížíte se k Mauretánii a baobaby a savany střídá pouštní krajina, porostlá kaktusy a toulající se velbloudi. Písečné duny mají oranžové zabarvení a jsou cíleným výletem turistů z nedalekého Saint-Louis.
Mezi národní přírodní/kulturní rezervace patří i ostrov Gorée a Sine Salum Delta. Jde o volně přístupné destinace, ale po příjezdu musíte uniformovanému úředníkovi vždy zaplatit tzv. pobytovou taxu (Gorée – 500 CFA/osoba, Sine Salum Delta – 3.000 CFA/osoba).
Pro děti
Nejhezčí výlety byly ty, které jsme si sami zorganizovali. Cestovali jsme se 3 dětmi ve věku 12, 15 a 17 let. S místním rybářem jsme si domluvili cestu pirogou po Sine Saloum Delta na celé dopoledne za 30.000 CFA. Pozorovali jsme vodní ptáky, zastavili se v domorodých vesnicích, ochutnali místní jídlo (čerstvě pražené arašídy, nasolené korýše a buvolí mléko) a stihli i výlet do buše k pozorování opic a nádherně barevných ptáků. Ceny jsou vždy smluvní a měly by se pohybovat do 100 EUR / polodenní místní výlet. Pokud se rozhodnete vyjet pirogou dále – např. na návštěvu ornitologických rezervací – počítejte s mnohem vyšší částkou.
Procházky městy jsou pro děti unavující a stresující (hluk, troubení, neustálé nabízení zboží místních trhovců, kteří nás byli ochotní „doprovázet“ i hodinu). Naopak rádi vzpomínáme na procházky malými městy, vesnicemi, na pobřeží a na krátké treky krajinou (nutné je zásobit se vodou). Všude tam, kde je málo turistů, si s vámi lidé lámanou angličtinou rádi popovídají. Při hlavních komunikacích většiny měst a městeček najdete malá tržiště, kde se můžete občerstvit.
Podnikli jsme i výlety do národních a ornitologických parků, ale po 3 hodinách je pozorování antilop či pelikánů pro děti nuda. Nezapomeňte na dalekohled.
Pro romantiky
Na mnoha místech jezdí místo aut zvláštní místní taxi – koně zapřažené do vyzdobeného dvoukoláku. Možné je využít i projížďku pirogami, pokud vám dělají špatně divoké mořské vlny, raději to nezkoušejte.
Kultura
Kultura v Senegalu zdaleka nekončí seznámením se s životem původních obyvatel. Hlavní město Dakar nebo ostrov Île de Gorée otevřely zajímavá muzea, kde si poslechnete poutavá vyprávění z historie Senegalu. Hudební žánry Afriky poznáte nejen v ulicích Dakaru, ale i na pravidelných hudebních festivalech, například Dak´Art nebo Festival černošského umění. Domorodé tance reprezentuje den oslav Simb, lev symbolizující sílu země. Tanečníci předvádějí své umění v ulicích a inspirují další mladé lidi k podobným výkonům.
Chystáš se do Senegalu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.