Jídlo v Senegalu
Senegalská kuchyně
Senegalská kuchyně v sobě mísí západoafrické, severoafrické, francouzské a portugalské vlivy. Je považována za jednu z nejlepších v Africe. Většina specialit se zakládá na přípravě ryb, kuřecího a skopového/kozího masa, mořských plodů, luštěnin, vajec, arašídů, rýže, sladkých brambor, kuskusu, prosa a čerstvého ovoce. POZOR – v zimním období je malý výběr ovoce, ale zakoupíte citrusy, banány, papáju, melouny a kokosy. Dováží se jablka, hrušky a hroznové víno. Ze zeleniny jsme v zimním období v pokrmech ochutnali např. kořenovou zeleninu, tykve, rajčata a papriky, lilek a okru.
Konzumace vepřového masa je přísně zakázána z náboženských důvodů. Senegalci hojně využívají koření a bylinky, které jídlu dodávají zajímavou chuť. Z ovoce se připravují čerstvé džusy. V letním období můžete ochutnat džus z manga, zázvoru, ibišku nebo baobabu. Ze semen baobabů se mele nasládlá mouka, která se přidává k výrobě osvěžujících domácích limonád. Všude je k zakoupení také sladký hustý ibiškový sirup. V mini-marketech se pak prodávají velmi chutné místní džusy (mango, ananas, kokos). K oblíbeným alkoholickým nápojům patří palmové víno, na ulici si můžete zakoupit silný napěněný mátový čaj. Káva se pije bez mléka.
Pro nás nezvyklá byla absence mléka a mléčných výrobků, v mini-marketech najdete pouze předražené sušené mléko. Mléčné produkty jsme našli jen u čerpacích stanic, popř. ve francouzském potravinovém řetězci AUCHAN. Mléčné výrobky se většinou vyrábí ze sušeného mléka, mají pro nás zvláštní chuť a jsou balené v plastových sáčcích, které domorodci cucají. Mléko má hustou konzistenci a po nalití do kávy se srazí.
Jak se stravovat jako místní
Místní ráno snídají čerstvé bagety (říkají jim „bread“), do nichž si dávají zeleninové, masové a vaječné náplně. Dopoledne často uvidíte ženy se stolečky, které vám ochotně ukážou vše, co mají navařené v hrncích a mohou vám naservírovat do baget. Platí se podle toho, kolik si tam toho naložíte včetně kečupu či majonézy (od 300–1.000 CFA/bageta). My jsme v bagetách ochutnali téměř vše, co se nabízelo: masové i rybí kuličky, luštěninové a rybí pasty, omelety, hranolky, brambory s cibulí a to vše zalité různými omáčkami. Plněné bagety zakoupíte na ulicích a pak především u škol, kde nahrazují školní jídelnu.
Během oběda přichází další ženy, které na ulici prodávají místní speciality, většinou chutné, ale pro nás dost ostré pokrmy (všude se v různé míře do pokrmů přidávají pálivé papriky). Porce na ulici stojí cca 1.000 CFA a dostanete jí na talíři s příborem. Ochutnali jsme tak skoro všechny místní speciality a mezitím střihli i lehkou konverzaci s místními kuchařkami, které jídlo před námi připravovaly a měly radost, jak nám chutná.
Typické pokrmy jsou:
Thiéboudienne (ryba s rýží) podává se s bílou nebo červenou omáčkou. Senegalské rodiny jedí thiéboudienne rukama z jednoho kotlíku a přikusují domácí chléb.
Maafe je název arašídové omáčky s masem, rýží a zeleninou.
Další oblíbená omáčka yassa se připravuje z cibule, česneku, citronové šťávy a hořčice a servíruje se se silně kořeněným kuřecím nebo rybím masem a rýží.
Teplé pokrmy se prodávají na ulici v dopoledních a odpoledních hodinách, největší výběr je na hlavních třídách a u nemocnic, kde je kupují rodiny pacientů.
Senegalské dezerty bývají velmi sladké a prodávají se na ulicích či v malých sáčcích na magistrálách. Cinq Centimes (pět centimů) jsou arašídové sušenky, které koupíte i na tržištích. Ochutnali jsme i sladké sezamovo-arašídové placky a především arašídy, které se čerstvě praží v písku a podávají ve sladké či slané formě (100 CFA/sáček na ulici).
Obvyklé ceny v restauracích
Ceny v restauracích jsou srovnatelné či vyšší než u nás a v restauracích se stravují převážně cizinci – většinou se platí zvlášť za přílohu (od 1.000 CFA) a zvlášť za vybraný pokrm (od 6.000 CFA). Oblíbené jsou i grill-restaurace (něco na způsob motorestů) při hlavním auto tahu z Dakaru do Saint-Louis. Jsou určené opět hlavně cizincům, během jídla často vystaveným žebrajícím dětem. Lepší pekárny a kavárny jsou většinou pobočky francouzských řetězců a mají podle toho i nastavené ceny (např. 2.000 CFA/presso).
Chystáš se do Senegalu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.