Peníze a ceny v Senegalu
Západoafrické franky
V Senegalu se platí západoafrickými franky s mezinárodní zkratkou CFA. Základem každého obchodu je smlouvání. Cenu můžete usmlouvat až o 90 %. Na tržištích nakoupíte tradiční suvenýry, jako jsou košíkářské výrobky, dřevořezby, kovové výrobky, šperky, krásné tradiční oblečení, CD s africkou hudbou, koření nebo batikované či pískované obrázky.
Ačkoli je kriminalita v Senegalu nižší než v okolních afrických zemích, neukazujte zbytečně velkou hotovost a dobře si hlídejte peněženku a další cennosti, při neustálých tlačenicích můžete snadno něco ztratit. Musíme zmínit i naši pozitivní příhodu, kdy jsme v jednom obchodě v Saint-Louis zapomněli obálku s mapami a důležitými dokumenty. Vše nás tam týden čekalo a po vstupu do obchodu isme byli okamžitě rozpoznáni a vše bylo v pořádku předáno.
Směnárny a platba kartou
Kreditní karty se obvykle přijímají v hotelích a restauracích (my jsme je nepoužili ani jednou). Bankomaty nejsou příliš obvyklé ani u bank. Nejlepší je vyměnit si peníze hned po příletu na letišti. Mimo Senegal se CFA velmi špatně nakupuje – na letišti v Lisabonu si měnu sice můžete zakoupit, ale v dost nevýhodném poměru.
Kolik co stojí
Všeobecně velmi drahé je cestování (taxi, trajekty), vstupy do muzeí a národních / ornitologických parků. Levnější je oblečení (od cca 4.000 CFA), krásné bavlněné látky (2.000 CFA/metr), koření (500 CFA/0,5 l sušeného ibišku) či čerstvé ryby na trhu (od 1000 CFA/kilo). Jídlo je srovnatelné s naší zemí. Během naši cesty na přelomu ledna/února bylo místní ovoce a zelenina na trhu dokonce dražší než u nás. Např. nejlevnější banány (700 CFA/kg), citrusy (1.000 CFA/kilo), kokosy (1.000 CFA/kus).
Spropitné a smlouvání
Bez smlouvání se zde neobejdete a pro nás to bylo dost vyčerpávající. Na vesnických trzích jsme zásadně nesmlouvali a místním ženám zaplatili za potraviny vždy požadovanou částku, kterou nám napsali na papír, a jsme přesvědčeni, že nás nešidili. Na městských tržištích a na turistických místech, kde prodává hodně „překupníků“, byla situace úplně jiná a všechno nepotravinové zboží začínalo částkou 30.000 CFA (z vesnických tržišť jsme znali skutečné ceny). Musíte si sami eticky stanovit částku, kterou jste ochotni zaplatit, a na té trvat. Nám se to vždycky povedlo.
Jak ušetřit
Jídlo – Namísto supermarketů Auchan vyhledávejte tzv. mini-markety (těch je na každé ulici a v každé vesnici dostatek – jde o malý obchůdek, kde se prodávají sušené potraviny, balená voda a nealko nápoje). Namísto drahých restaurací je autentičtější se stravovat v tzv. street foodech. Najdete je před školami, nemocnicemi a na hlavních komunikacích a jsou dvojího typu: místní ženy nabízí teplé jídlo (porce stojí cca 1.000 CFA) či bagetu s náplní – luštěninovou, rybí, masovou, vajíčkovou atd. (300–1.000 CFA dle náplně).
Cestování – Ve městě rozhodně zvolit místní dopravu namísto taxíku. Např. V Saint-Louis je jednotná cena za taxi 500 CFA, ale v Dakaru od 3.000 CFA. Oproti tomu cesta DDD busem stojí 300 CFA/jízda. Pokud cestujete jako skupina, vyplatí se zaplatit taxi – výhodou je, že řidič se vám celou dobu věnuje a zastaví, kde potřebujete (k občerstvení, nákupu či k pořízení zajímavé fotky).
Ubytování – Přestože jsme se dočetli, že na jihu země je velký počet jednoduchých vesnických ubytoven CRI (Campements Rurals Integrés), které mají jednotné ceny za nocleh (3.300 CFA) – nic takového jsme nenalezli. Deklarované zajímavé ubytování v katolických misiích za 2.500 CFA jsme také nikde nenašli. Nakonec jsme si rezervovali několik různých ubytování přes airbnb.com (od tradičních hliněných chýší se slaměnou střechou, zámeček z doby kolonialismu až po moderní byt v nové dakarské čtvrti). Tady bychom jenom upozornili, že máme dobrou zkušenost s evropskými pronajímateli a špatnou s místními (např. požadovali na nás „doplatek“ za ubytování či opomenuli sdělit zásadní informace – např. že je v bytě/chýši něco nefunkční).
Levnější hotelové ubytování v jednolůžkovém pokoji stojí od 4.000 do 15.000 CFA, ve dvojlůžkovém od 5.000 do 18.000 CFA, v Dakaru a na pobřeží v dobrých hotelích může být mnohem dražší.
Do Senegalu míří také cestovatelé s cestovními kancelářemi. Zájezdy do 4* resortů včetně all–inclusive stojí mezi 18–26 tisíci. Prohlédněte si zájezdy do Senegalu.
Chystáš se do Senegalu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.