Ostrov Gorée
Ostrov Gorée neboli Ostrov slz (Island of Gorée, Dakar) je zapsán na seznamu UNESCO. V v 18. a 19. století to bylo významné obchodní a administrativní centrum a dodnes zde můžete vidět koloniální domky, jimiž je posetý celý ostrov. Na ostrově najdete největší shluk turistů, čemuž odpovídá dotěrnost a urputnost zdejších obchodníků vám něco vnutit k zakoupení. Čím dále ovšem půjdete, tím zajímavější věci objevíte. Např. kolem kopce je shluk místních umělců, kteří z odpadu (staré nádobí, nefunkční mobily) vytváří docela vtipné a vkusné věci (tzv. recyklované umění). Po příjezdu na ostrov je vyžadován tzv. pobytový poplatek (500 CFA).
Ostrov má velikost 1 km x 300 m a dlouhou dobu zde bylo sídlo francouzské vlády, která se do Dakaru přestěhovala až po epidemii žluté zimnice. Ve 30. letech minulého století zde byla založena také první škola západní Afriky, jež vychovávala elitu i pro okolní země.
Na ostrově dodnes žije několik stovek obyvatel, nachází se zde fungující škola, policejní stanice, muzea, dobré pouliční občerstvení, ale i velké množství předražených restaurací. Opravdový život zde začíná s odjezdem posledních trajektů s turisty a dotěrnými obchodníky. Zajímavostí ostrova je, že zde vlastní historický dům i několik nadací/filantropů včetně Georga Sorose. Celý ostrov je na africké poměry také mimořádně čistý, protože se zde třídí a uklízí odpad.
Na ostrově se nachází několik zajímavých míst:
Z roku 1786 pochází dům La Maison des Esclaves (Dům otroků) věnovaný historii obchodu s otroky na ostrově. Přízemí je členěno na malé kobky, v nichž otroci čekali na svůj osud. Z domu vedla chodba končící u moře, kde už čekala loď určená k odvozu otroků do vzdálených zemí. Ostrovem Gorée a Senegalem prošlo na 20 milionů mužů a žen. V nelidských podmínkách putovali do otroctví, šest milionů lidí transport nepřežilo. Dnes jejich utrpení připomíná jen toto skromné muzeum otroctví se vzkazy významných i obyčejných lidí z celého světa. Vstupné je symbolické, nicméně vždy se na vás nalepí nějaký místní průvodce, který vám bude (i přes vaše odmítání) přednášet o tomto monumentu a pak se dožadovat „odměny“. Díky průvodci se dozvíte informace, které byste nikde nevyčetli, protože zde nemají žádné tištěné materiály. Muzeum v horním patře je pak věnované historii otroctví v západní Africe s řadou dobových exponátů a zajímavých statistik.
La Maison de la Mer (Dům moře) bylo aktuálně otevřeno až po našem odjezdu. Neoficiálně jsme tam nakoukli díky restaurátorovi, jemuž se nás zželelo. Najdete zde sbírky ryb a měkkýšů, staré rybářské techniky i nástroje včetně modelových vesnic, které se rybolovem živily. Naše děti fascinovaly (či spíše vyděsily) obrovské vypreparované žraločí čelisti a vedle toho ve formaldehydu naložené lidské ostatky, které našli v žaludku dotyčného žraloka. Ostrov byl v době otrokářství, které trvalo 300 let, vyhledávanou lokalitou pro žraloky. Otrokáři se totiž zbavovali nepohodlných či nemocných otroků vhozením do moře.
Muzeum africké kultury a historie – Jedná se o pevnost na okraji, která je vidět již po cestě trajektem na ostrov. Věnuje se historii západní Afriky, vše je pouze ve francouzštině (na pokladně je možné si zakoupit tištěného anglického průvodce).
Více na tripadvisor.com/ShowTopic-g293831-i9219-k7325381-Goree_Island_Ferry-Dakar_Dakar_Region.html
Chystáš se do Senegalu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.