New York
Spojené státy americké

Doprava v USA

Jak do USA

Nejčastěji a nejlevněji se do USA dostanete letecky. Díky akčním letenkám a chybovým tarifům, které se občas poštěstí najít, můžete letět už za pár tisíc. Standardní ceny letenek:

  • New York – od 10.000 Kč
  • San Francisco – od 15.000 Kč 
  • Chicago – od 13.000 Kč
  • Los Angeles – od 11.000 Kč
  • Miami – od 12.000 Kč
  • Havaj  od 23.000 Kč

Velmi příjemné jsou přímé lety Praha – New York, díky nimž se můžete za necelých 8 hodin dívat na sochu Svobody. Častější jsou však lety z Prahy přes Londýn, Amsterdam či Paříž. Let s přestupem nejčastěji trvá něco okolo 12 hodin. 

Méně tradiční způsob, jak se dostat do USA, je lodí. Lodní spoje z Evropy můžete vyhledávat například na stránkách expedia.com nebo expedia.de pod záložkou Cruises (Kreuzfahrten v německé verzi). Dvoutýdenní plavba na zaoceánské lodi z Barcelony do Port Canaveral se zastávkou na Tenerife a v Puerto Rico se dá koupit od 400 dolarů (jedna cesta). 

Jak se nejlépe dopravovat

Existují čtyři hlavní způsoby, jak se dopravovat po Spojených státech:

Letadlem

Velmi běžný a oblíbený způsob dopravy, pokud se rychle potřebujete dostat z jedné strany země na druhou a nepotřebujete po cestě nic vidět a nikde se zastavovat. Nevýhodou je, že ceny letenek bývají docela vysoké, především při přeletech z východního na západní pobřeží se můžou dostávat až na úroveň cen z Evropy do New Yorku.

Při cestách po USA doporučujeme využívat leteckou společnost Southwest Airlines. I když se jedná o průkopníka nízkonákladového létání, jako jediná aerolinka v USA má již v nejnižším tarifu povolenou přepravu odbavených zavazadel, a to hned dvou (každé do 23 kg). Naopak se vyhněte společnosti Spirit Airlines, jejichž ceny se zprvu můžou zdát jako velmi dobré, ale po připočítání všech nemožných poplatků ve finále může letenka vyjít výrazně dráž než s konkurencí.

Vnitrostátní letenky není nutné kupovat s několikaměsíčním předstihem, stačí pár týdnů před odletem. Výjimkou jsou termíny okolo Dne díkuvzdání, Vánoc, Nového roku a letních prázdnin, kdy ceny letenek exponenciálně rostou.

Autem

Vhodný způsob dopravy, pokud cestujete ve více lidech, nechcete být na nikoho vázání a chcete se dívat a zastavovat na různých místech. Půjčení auta z autopůjčovny může být docela nákladná záležitost, zvláště s povinnými a doplňkovými pojištěními (viz níže), na druhou stranu benzin je levnější než u nás (cca 18-20 Kč za litr).

Cestování po USA autem je mezi návštěvníky velmi oblíbený způsob dopravy. Auto se vyplatí půjčovat, pokud cestujete ve dvou či více lidech, pro sólo cestovatele jsou výhodnější vlaky a autobusy, někdy i přelety. Ve městech a předměstích je doprava velmi hustá, často budete stát v kolonách, proto si cestu plánujte tak, abyste se vyhnuli dopravním špičkám. V odlehlých částech a při přejezdech zase budete rádi, když někoho vůbec potkáte. V USA se jezdí až na výjimky (Americké Panenské ostrovy) vpravo a 99 % aut bude mít automatickou převodovku.

Ve Spojených státech funguje velké množství autopůjčoven. Mezi ty největší patří Hertz, Budget, Avis, Dollar, Alamo, National, Thrifty. K půjčení auta budete potřebovat:

  1. Cestovní pas, ID
  2. Řidičský průkaz
  3. Mezinárodní řidičský průkaz – autopůjčovny obvykle MŘP vidět nechtějí, ale v USA je povinný a může ho chtít vidět například hlídka policie, byť v 90% případů jim bude stačit klasický český ŘP. Vyřízení MŘP stojí 50 Kč a vydají vám ho na obecním úřadě s rozšířenou působností vašeho trvalého bydliště.
  4. Kreditní kartu – při půjčení na debetní kartu vám velmi pravděpodobně zablokují vysoký depozit (pokud si nezakoupíte plné a obvykle nevýhodné pojištění). Pokud nebudete mít dostatečný depozit, auto vám nepůjčí.
  5. Věk 18 a více – dá se říct, že čím jste mladší, tím to pro vás bude dražší. Řidiči se totiž v USA dělí podle věkových kategorií. Pokud je vám mezi 18–20 lety, budete mít s půjčením problém, ale možné to je. Připlatíte si a pravděpodobně vám dají auto s nejslabším motorem. Je-li vám mezi 20–24 lety, auto vám půjčí bez problému, ale budete si muset zaplatit Underage Driver’s Fee. 

Samotné půjčení auta není až takový problém jako správným výběr doplňků, hlavně pojištění. Standardně je auto vybaveno klimatizací a rádiem, za vše ostatní budete muset připlatit. Půjčení auta, pokud možno, nenechávejte na poslední chvíli. Podstatnou částku můžete ušetřit, pokud si půjčení auta vyřídíte přes internet s dostatečným časovým předstihem (ideálně nejméně 2 měsíce před).

Co se týče pojištění, nešetřete. Zvláště v USA se to nevyplatí. Nicméně některé z balíčků pojištění pro vás nemusí být nutné, proto si je můžete nebo nemusíte navolit:

  • SLP (Supplemental Liability Protection) – povinné ručení, 
  • SLI (Supplemental Liability Insurance) – lepší povinné ručení, díky tomuto balíčku získáte větší krytí, 
  • CDW (Collision Damage Waiver) – havarijní pojištění, které kryje škody na zapůjčeném automobilu, 
  • SCDW (Super Collision Damage Waiver) – lepší havarijní pojištění, kryje další možné škody na automobilu, které nejsou normálně kryty CDW,
  • LDW (Loss Damage Waiver) – kryje totální škodu na vámi zapůjčeném voze, 
  • FDW (Full Damage Waiver) – havarijní pojištění bez limitu,
  • TP (Theft Protection) – kryje krádež zapůjčeného automobilu, 
  • PEC (Personal Effects Coverage) – pojištění osobních věcí v automobilu při vykradení nebo autonehodě,
  • PAI (Personal Accident Insurance) – kryje případné ošetření zraněných při dopravní nehodě automobilu.

Vlakem 

Jezdit vlakem po Spojených státech není až tak špatný nápad, jak vám někteří Američané mohou tvrdit. Zejména na východním pobřeží je železniční síť osobní vlakové dopravy celkem hustá. Osobní vlakovou dopravu v Americe provozuje státní společnost AMTRAK, která spravuje 44 tras po celé zemi.

Pokud se rozhodnete místo auta využít vlak, můžete si lístek zakoupit buď na nádražích, nebo přes web amtrak.com (což je výhodnější). Amtrak nabízí čtyři kategorie lístků – Saver, Value, Flexible, Premium. Lístky všech kategorií se dají změnit na jiné datum, vrátit se dají pouze lístky Value a vyšší. Nejlevnější Saver lístky se prodávají nejrychleji. Ceny lístku jsou obecně spíš vyšší, často srovnatelné s leteckou dopravou. Na druhou stranu můžete vystupovat a nastupovat na různých místech a už ze samotného vlaku toho hodně uvidíte.

Velmi oblíbené vlakové trasy mezi turisty jsou například Empire Service (New York – Niagarra Falls, 9 hodin), Coast Starlight (San Francisco – Los Angeles, 12 hodin). Na většině tras je dostupná wifi, která bývá kupodivu i funkční.

Jediná vysokorychlostní trať (s rychlostí do 240 km/h) spojuje Boston, New York, Philadelphii a Washington, spoje na ní provozované se jmenují Acela Express a jízdenky lze koupit klasicky přes web Amtraku.

Autobusem

Nejpomalejší, ale za to vesměs nejlevnější způsob, jak cestovat po USA. Cena autobusových jízdenek se dá často sehnat už od 1 USD, lístky pokud možno kupujte online s předstihem. Pro autobusovou dopravu se využívají zejména čtyři dopravní společnosti: 

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.