New York
Spojené státy americké

Peníze a ceny v USA

Americký dolar

Oficiální měnou Spojených států je americký dolar (USD, US$, USS, USN). V hovorové angličtině se můžeme setkat také s označením „buck“. 1 dolar se skládá ze 100 centů. Mince v oběhu mají hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů nebo 1 dolar (pozor, ten může mít dvě různé podoby). Bankovky mohou mít hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 nebo 100 dolarů.

Směnárny a platba kartou

Zejména ve větších městech je platba kartou preferována. Platit kartou můžete i velmi malé částky. Bankomaty fungují stejně jako u nás. Vhodné je se ujistit, že vám karta v USA bude opravdu fungovat, s některými debetními kartami můžou být problémy, i když tyto situace jsou spíše raritní.

Při platbě kartou se vás obchodníci budou ptát, jestli platíte s tzv. debit nebo credit card. Většina karet vydávaných v ČR jsou karty debetní (vydané k bankovním účtům). V každém případně si s sebou vždycky vezměte kartu embosovanou (s vytlačenými písmenky), protože ne všude mají k dispozici elektronické terminály a platba se tak provádí otiskem údajů z karty na účtenku, kterou autorizujete svým podpisem.

Kolik co stojí

Spojené státy jsou obecně drahou zemí, i když se náklady mohou výrazně lišit dle místa. Západ a východ, velká města a známé turistické cíle jsou zpravidla dražší než Středozápad či Aljaška. Ušetřit můžete (především na ubytování a půjčovnách aut), pokud vaši cestu plánujete s dostatečným předstihem.

Hotel, půjčení automobilu, lístky na vlak, aj. se den ode dne zdražují, proto je vhodné tyto položky vyřešit co nejdříve od nákupu letenek. Na druhou stranu last minute lístky vám často mohou ušetřit až polovinu vstupného na různá divadelní představení či koncerty. 

Největší nákladem v rámci vašeho cestování bude samotné ubytování, jídlo, doprava mezi městy/státy. Výhodný je pak nákup oblečení a elektroniky, které jsou oproti ČR opravdu levné a v obrovském výběru. Rozhodnete-li se v USA nakupovat elektroniku, nezapomeňte, že v ČR budete muset dokupovat nabíjecí kabely pro naše zásuvky a správně byste měli dovážené zboží na letišti proclít a doplatit DPH (každé zboží nad 150 euro).

Spropitné a smlouvání

Je to jednoduché, spropitné ano, smlouvání ne. Míra spropitného by měla odrážet vaši spokojenost se službou. Spropitné se očekává nejen v restauracích. Pokud se servisem nejste spokojeni, řekněte to. Obsluha se bude snažit chybu napravit. Nedat dýško je až poslední možností, jak vyjádřit, že něco bylo špatně. Dýško se očekává v následující výši: 

  • Restaurace: 15–20 % z ceny bez daně; někdy může být spropitné k útratě již připočteno a na účtence je pak uvedeno service charge, gratuity nebo tip.

Pokud budete platit kartou, dostáváte nejdříve účtenku s útratou. Kartou provedete platbu a dýško pak připíšete na ústřižek z terminálu, který zůstává obsluze. Pokud budete platit v hotovosti, zaplaťte požadovanou částku a před odchodem zanechte dýško na stole. 

  • Bary: 10–15 % za ceny za rundu, za přípravu koktejlu 1–2 USD.
  • Taxi: 10–15 % z ceny bez DPH. 
  • Kavárny a bistra: Pokud se jedná o kavárny typu Starbucks, Costa Coffe, aj., dýško se neočekává. Časté jsou kasičky, do nichž můžete vhodit malý i větší obnos. 
  • V obchodě: Za naskládání nákupu do tašky se očekává spropitné okolo 1–2 USD

Jak ušetřit

Popravdě, z naší zkušenosti se v USA ušetřit moc nedá, přesto je zde pár možností, jak své peněžence ulevit:

Ubytování 

  • Ve velkých městech typu NYC, San Francisco, Miami, aj. platí, že ceny ubytování rostou s tím, jak se blíží datum vašeho příjezdu, proto bookujte rychle a s velkým předstihem
  • V oblasti západního pobřeží se vyplatí na benzinkách a v infocentrech sbírat katalogy a reklamní letáky inzerující ubytování v blízkých hotelech. Ubytování se takto dá pořídit od 10 USD na noc na osobu.
  • Ve většině národních parků se dá stanovat a nemusíte tak shánět předražené ubytování v hotelu.
  • V USA je velice oblíbené airbnb, bydlení u soukromníků, které taky obyčejně bývá až o desítky procent levnější než konvenční hotely. Nebojte se ho využít, poznáte navíc, jak žijí místní.

Zábava 

  • Máte-li v plánu města poznat se vším všudy, vyplatí se zainvestovat do city pasů. Většinou kombinují více atrakcí a zaplatíte méně, než kdybyste si každý vstup platili zvlášť.
  • Míříte-li do New Yorku, podívejte se na na webové stránky Club Free Time nebo na Free in NYC, které se zaměřují na zlevněné nebo bezplatné akce ve městě.
  • Jste-li majitelem iPhonu, do AppleStoru zadejte heslo jako např. „free tickets nyc“. Můžete si tak stáhnout množství zajímavých aplikací, které nabízí last minute lístky za super cenu. Konkrétně pro NYC je šikovná aplikace Broadway Box – NYC’s Best Broadway Discount Tickets

Národní parky

  • Pokud máte v plánu cestovat a poznávat národní parky USA, kupte si America the Beautiful Pass. Ten vás opravňuje za cenu 80 USD po dobu jednoho roku neomezeně vstupovat do národních parků. Pas je platný pro celou posádku vašeho vozu. Informace o pase a odkaz na e-shop.
  • Ještě výhodnější než si kupovat America ACTH Beautiful Pass na jeden rok, je odkoupit pas za sníženou cenu od těch, kteří ho už nevyužijí. Nabídka je poměrně velká v různých cestovatelských fórech a diskusích.

Denní rozpočet

To, kolik v USA utratíte, bude nejvíce záležet na oblasti, po níž se budete pohybovat. Život ve velkých městech dokáže být velmi drahý. Pro přesnou představu, kde je dráž a kde levněji, nejlépe poslouží internetové stránky numbeo.com, které obsahují docela přesná čísla nákladů na život v dané lokalitě. Níže uvádíme alespoň denní rozpočet, s nímž je potřeba počítat v turisty oblíbeném New Yorku:

Levný New York – do 70 USD/den

  • Ubytování – hostel od 40 USD/lůžko,
  • pizza – 5 USD,
  • tacos ve fast foodu – od 3 USD,
  • metro – 2,75 USD/ jedna jízda.

Středně drahý New York – okolo 100-300 USD/den 

  • Ubytování – 150 USD/ dvoulůžkový pokoj v hotelu, 
  • brunch  - 30 USD/ osoba,
  • průměrná večeře – 20 USD/ osoba,
  • pivo v Brooklynu – 8 USD,
  • zlevněná vstupenka do divadla na Broadwayi – od 70 USD.

Před cestou do New Yorku si také přečtěte naše tipy na levné ubytování ve městě.

Podobné ceny platí ve všech větších městech na východním i západním pobřeží USA, mezi vůbec nejdražší města patří San Francisco a Seattle. 

I cestu do USA můžete svěřit do rukou cestovní kanceláře, počítejte však, že se takové počínání spíše nevyplatí a individuální cesta ušetří i desítky procent. Přehled aktuálních zájezdů do USA.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.