Surinam
Surinam

Co dělat v Surinamu

Pokud chcete v Surinamu vidět opravdu zajímavé věci, často je nejjednodušší obrátit se na jednu z místních cestovních kanceláří, která nabízí jak krátké jednodenní výlety, tak delší vícedenní výpravy do džungle. Počítejte s průměrnou cenou mezi 60 a 90 EUR za jednodenní výlet, okolo 30 EUR za půldenní a od 150 EUR výše za vícedenní. 

Seznam nejspolehlivějších agentur: 

Výlety do džungle 

Přes 92 % plochy země zabírá deštný prales, je tedy jasné, že se minimálně na den či dva budete chtít do jeho nitra (nebo aspoň na okraj – pro méně odvážné) podívat. Možnosti individuálních cest se však omezují prakticky výhradně na Brownsperg Natuur Park poblíž přehrady Brokopondo. Jako jediný je docela dobře dosažitelný autem po asfaltové silnici, rozlohou malý, takže se dá z Parmariba klidně podniknout i jednodenní výlet a několik stezek je oficiálně vyznačených.  

Budete-li se chtít vypravit opravdu do nitra pralesa, nejjednodušší možnost je zařídit si organizovaný výlet u některé z místních cestovek, to však doporučujeme alespoň 14 dní až měsíc dopředu.  

Jednodenní výlety stojí většinou kolem 80–90 euro, vícedenní s ubytováním a stravou pak v rozmezí 200–450 euro. 

Pozorování ptactva 

Všichni nadšenci a amatérští ornitologové si v Surinamu každopádně přijdou na své. Tropické pobřežní oblasti s množstvím mokřadů a vodních ploch lákají nepřeberné množství nejrůznějších druhů exotických ptáků. 

Rájem pro ornitology jsou především mokřady chráněné oblasti Bigi Pan na západě země, kam si jednoduše můžete udělat výlet s některou z místních cestovek (ceny kolem 120 EUR za 2 dny). 

Jednodenní výlet do Francouzské Guyany 

Odskočte si během pobytu v Surinamu do Evropské unie. Je blíž, než si myslíte. Stačí překročit řeku Marowijne a rázem jste ve Francii. Francouzská Guyana je totiž přímo její integrální součástí se vším všudy.  

V příhraničním městečku Saint-Laurent-du-Maroni můžete navštívit bývalou přijímací věznici, kterou za koloniálních dob prošli všichni francouzští vězni, mj. i slavný Henri Charriere alias Motýlek.  

Vyrazíte-li na organizovaný výlet s cestovní kanceláří, připravte si asi 75 EUR, v ceně máte dopravu, vstup do věznice i oběd. Vyrazíte ráno kolem 8:00 a vracíte se večer mezi 19:00 a 20:00 h. 

Výlet lze bez problémů podniknout i na vlastní pěst bez toho, abyste museli kupovat dvouvstupové vízum do Surinamu. Po příjezdu do městečka Albina nechoďte/nejezděte k oficiálnímu hraničnímu přechodu, ale zamiřte rovnou k pobřeží, kde na vás budou čekat desítky převozníků. Ti vás převezou na druhý břeh, kde nikým nekontrolováni vstoupíte na území Francouzské Guyany. Stejně tak při cestě zpět.  

Pokud se z Paramariba do příhraničního města Albina vypravíte autobusem, počítejte s dvoudenním výletem. Směrem tam vyjíždí autobusy v 7:00, 10:00 a 12:30, úplně ve shodných časech pak i směrem zpět. 

Městská turistika 

Nadpis „městská turistika“ je možná trochu nadnesený vzhledem k faktu, že v Surinamu je jen jednou pořádné město a i to místy vypadá spíš jako vesnice… Faktem je, že historické centrum hlavního města Paramaribo je zapsáno na seznamu UNESCO a určitě minimálně jeden celý den se tu bez problému zabavíte se vším všudy.  

Za želvami i delfíny 

Nemusíte se z Paramariba vydávat ani příliš daleko, stačí zajít do kterékoli místní cestovní kanceláře a objednat si odpolední nebo večerní výlet k pobřeží oceánu či k ústí řeky Commewijne. S 90% pravděpodobností uvidíte jak delfíny, tak desítky mořských želv líně se vydávajících za potravou na pláž. Ceny za organizovaný výlet se pohybují kolem 25 až 30 EUR.

Pláže a koupání 

Ačkoli se Surinam pyšní téměř 450 km pobřeží Atlantského oceánu, nepočítejte s tím, že byste na každém kroku narazili na pěknou dostupnou pláž. Opak je pravdou a jedinou pláž, na níž se dá relativně dobře dostat a která slouží i pro rekreaci, najdete ve městečku Galibi při ústí řeky Marowijne do oceánu poblíž příhraničního města Albina. 

Festivaly a slavnosti 

Každá z přítomných kulturních skupin přináší své zvyky, mezi něž patří i bujaré oslavy a festivaly. Surinam je unikátní směsicí, kde během jednoho roku můžete slavit tradiční Vánoce, hinduistické i muslimské svátky, přičemž do oslav se často zapojují i příslušníci ostatních kulturních skupin. 

Mezi nejzajímavější beze sporu patří známý hinduistický svátek Holi Phagwa, festival barev, kdy na sebe lidi v ulicích vrhají barevné prášky nebo zabarvenou vodu. Svátek se koná vždy o úplňku s příchodem jarní rovnodennosti, je tedy pohyblivý v rámci konce února až konce března

Rybaření 

Obrovské umělé jezero Brokopondo a mnoho velkých řek plných tropických druhů ryb lákají všechny nadšence do rybaření. Výborným podmínkám se přizpůsobují i místní cestovní agentury, které denně pořádají rybářské (i několikadenní) výlety se zapůjčením všeho potřebného vybavení.  

Ceny se pohybují od 30 euro za půldenní výlety až po 150 euro za dvoudenní pohodu u vody. 

Chystáš se do Surinamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.