Peníze a ceny v Surinamu
Surinamský dolar
Hlavní měnou je Surinamský dolar (ISO kód SRD). Pro zjednodušení všechny ceny v SRD násobte třemi a dostanete výsledek v českých korunách. Ceny se běžně značí symbolem $.
Jeden dolar se dělí na 100 centů. Běžně se používají bankovky v hodnotě 5, 10, 20 a 50 dolarů a mince v hodnotě 5, 10, 25, 100 a 250 centů.
V cestovních kancelářích, hotelích a taxících lze běžně platit americkými dolary nebo eury. I mnoho místních restaurací akceptuje tyto měny, je však lepší přeci jen nějakou zásobu SRD mít při sobě.
Směnárny a platby kartou
Na směnárny narazíte jen výjimečně a především na hraničních přechodech a mezinárodním letišti v Paramaribu. Kurzy jsou však obvykle nevýhodné.
Po celém Surinamu je dostatek bankomatů, pozor však na to, že mnoho z nich zahraniční karty neakceptuje. Některé akceptují, ale až třeba na 3. nebo 4. pokus, proto se po prvním odmítnutí karty nevzdávejte a zkoušejte to dál.
Banky, které z osobní zkušenosti české karty akceptovaly, jsou: Republic Bank Suriname NV, DSB (De Surinaamsche Bank), Hakrinbank.
Platby kartou v Surinamu nejsou příliš rozšířené. Většina menších hotelů vyžaduje hotovost, v restauraci kartou nezaplatíte vůbec (a to ani ve fastfoodech typu McDonald’s či KFC), hotovost budete potřebovat i v cestovních kancelářích a v dopravě.
Kolik co stojí
Ceny běžného zboží jsou srovnatelné s těmi v Česku nebo mírně levnější. V obchodech s potravinami zaplatíte zhruba stejně (za pití a alkohol výrazně více), v menších restauracích pak méně. Extrémně levná je místní doprava, pro turistu ale také extrémně nepřehledná a pomalá a využívaná jen minimálně.
Levné jsou i místní hotely, naopak u hotelových řetězců očekávejte typické západní ceny.
Obvyklé ceny:
- Místní hotel s koupelnou na pokoji: 500–700 Kč,
- Lahev vody 1 litr: 20 Kč,
- Velké točené pivo: 30 Kč,
- Jídlo v místní restauraci: 75 Kč,
- Menu ve fastfoodu (McD, Burger King, KFC): 120–150 Kč,
- Snídaně v kavárně: 70–80 Kč,
- Litr benzinu: 21 Kč,
- Krabička cigaret: 150 Kč,
- Poštovní známka na pohled do Evropy: 25 Kč.
Spropitné a smlouvání
Dávání spropitného je obvyklé jen v lepších restauracích s obsluhou ve standardní výši kolem 10 %. Naopak u taxíků se běžně spropitné dávat nemusí, taxikář to sice očekává od cizince, nicméně mezi místními to rozhodně není pravidlem.
V Surinamu smlouvání není příliš běžné, a to ani na tržištích, kde jsou většinou ceny pevně dané.
Jak ušetřit
Výrazně ušetříte na ubytování v místních hotelech. Jsou výrazně levnější než mezinárodní řetězce, nicméně je třeba slevit trochu z požadavků. Například mnoho hotelů nemá na pokoji klimatizaci, ale jen větrák, což se v horkém podnebí může šeredně nevyplatit probdělými nocemi.
Dále se vyhněte fastfoodům a navštěvujte místní jídelny. Čínských, indických nebo indonéských restaurací je na každém rohu nespočet s cenami za jedno jídlo kolem 25 SRD. Na menší jídelny není žádný problém narazit i ve venkovských oblastech.
Pokud se chcete vypravit mimo Pramaribo a poradíte si bez průvodce, levněji vyjde půjčení auta než zájezd přes cestovní kancelář.
Denní rozpočet
Pokud pojedete variantu low-cost, ubytujete se v levném guesthousu se společným sociálním zařízením zhruba za 250 Kč na noc za 1 osobu. Stravovat se budete jídlem ze supermarketu kombinovaným s pouličními stánky a zaplatíte tak celkem kolem 120 Kč denně. Na výlety mimo město pojedete autobusem, kdy za 3hodinovou zpáteční jízdu zaplatíte kolem 70 Kč. Celkem se denní náklady vyšplhají na částku do 500 Kč.
Většina cestovatelů zvolí však zlatou střední cestu s bydlením v místním hotelu v pokoji s klimatizací, který vyjde kolem 450 Kč za 1 osobu. Na jídlo i večeři zajdete do asijské restaurace, na snídani do kavárny a za jídlo i s pitím tak denně utratíte kolem 250–300 Kč. Na výlety budete jezdit s místními cestovkami, což vyjde zhruba na 1.500–2.000 Kč za den, při rozpočítání na týdenní pobyt tak denně utratíte zhruba 1.500 Kč.
Pro luxusní cestování není Surinam úplně vhodná destinace, kvalitních hotelů najdete jen pár v Paramaribu. Nejdražší položkou tak budou vícedenní výlety do džungle s průvodcem, které obvykle stojí kolem 300–350 €.
Chystáš se do Surinamu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.