Kultura a lidé ve Vietnamu
Historie v kostce
Vietnam byl od 19. století francouzská kolonie, centrum obchodu jihovýchodní Asie a jedna z nejrozvinutějších zemí v regionu počátkem 20. století. V 50. letech nastupující komunistická odbojová organizace v čele s Ho Chi Minhem začala usilovat o nezávislost Vietnamu.
Po bitvě u Điện Biên Phủ v roce 1954 byli Francouzi nuceni ustoupit ze severu Vietnamu a Vietnam byl rozdělen na 2 státy. Komunistický sever a demokratický jih. V této době vznikla první vlna vietnamské migrace, kdy lidé utíkali ze severního Vietnamu na demokratický jih. Následně na jihu posilovali vliv proameričtí politici na úkor Francouzů. Jejich cílem bylo hlavně zastavit rozpínající se komunismus.
Následující vietnamsko-americká válka v 60. a 70. letech byla nejkrvavější a nejdelší v moderní vietnamské historii. V roce 1973 byla v Paříži mezi severem a jihem uzavřena dohoda o neútočení, což mělo vést k ukončení války. Jakmile se americká vojska stáhla z Vietnamu, severní Vietnam dohodu porušil, zaútočil na jih a celé území násilně přebral. Následovala druhá velká vlna vietnamské migrace, primárně jižních Vietnamců, skrze Guam, Malajsii a Thajsko. Tito Vietnamci dnes žijí hlavně na západním pobřeží USA, v Kanadě, v Austrálii a v západní Evropě.
Po sjednocení Vietnam trpěl hlavně ekonomicky. Obchodní embarga dusila ekonomiku a v 80. a 90. letech byla země na pokraji hladomoru. V tuto dobu proběhla třetí vlna vietnamské migrace, primárně severních Vietnamců do zemí dnes již bývalého komunistického bloku, tedy do ČR, na Slovensko, do Ukrajiny, Polska nebo východního Německa.
V roce 1986 komunistický režim uvolnil podnikání a posunul zemi z klasického komunismu do kapitalismu, tzv. Đổi Mới (obdoba československé sametové revoluce, ovšem nenásilné a bez změny politického vedení). Vietnam začal lákat zahraniční investory na svou levnou pracovní sílu. Dnes je Vietnam jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa a země, která se proměňuje doslova před očima.
Lidé
Vietnamci jsou velmi milí a nápomocní lidé. To však platí pouze pro Vietnamce mimo turistické oblasti. V turistických oblastech se mnohdy setkáte s podvody, snahou předražovat, krádežemi a využitím jakékoli slabé chvilky turisty.
Vietnam obývá téměř 9x více lidí než žije v ČR.
Svátky
Hlavním vietnamských svátkem jsou oslavy nového lunárního roku TET na přelomu ledna a února. Doporučujeme v tuto dobu nejezdit do Vietnamu. Kromě krásně vyzdobených ulic je to spíše očistec pro turisty. Funguje minimum služeb, obchody bývají několik dní zavřené, Vietnamci cestují, autobusy/vlaky/letadla bývají vyprodané nebo za extrémní ceny. V tuto dobu můžete mít problém získat i zvací dopisy pro víza. Svátky trvají 14 dní. Nejkritičtější je 1. den před lunárním novým rokem a zhruba 5 dní po něm.
V průběhu roku je několik jednodenních svátků, nicméně kromě vyprodaných spojů (pokud to jde spojit s víkendem) to nijak neomezuje cestování.
Jazyk
Ve Vietnamu se mluví vietnamsky s různými dialekty. Na severu uslyšíte samé „dz”, kdežto na jihu zase samé „j”. Vietnamština používá latinku, je dobře čitelná a turista většinou nemá problém se orientovat.
Mimo turistické oblasti je složité se domluvit anglicky. Ruce, nohy a úsměv budou vaším nejlepším kamarádem. Na jihu občas můžete narazit na člověka, který umí anglicky z dob války, na severu prakticky vůbec. V turistických oblastech se domluvíte. Anglicky umí, ale problém bývá jejich vietnamský přízvuk, chce to se soustředit.
Minislovníček:
- Děkuji – Cảm ơn [“kam on”]
- Pozdrav při vstupu – Xin chào [“sin čao”]
- Kolik to stojí? – Bao nhiêu ["baňu"]
- Zavolání na číšníka/kohokoli na ulici – Em ơi [“em oi”] – pokud je to mladší dívka/kluk Anh ơi [“an oi”] – pokud je to starší muž
- Chị ơi [“ťi oi”] – pokud je to starší žena
- Chci zaplatit – [“tinh tin”]
- Kde jsou záchody –Nhà vệ sinh ở đâu [“ňa ve sin o dau”]
- 1 pokoj na 1 noc – Một phòng một ngày [“mo fong mo dem”]
- Kde můžu najít půjčovnu motorek? – Tôi có thể thuê xe ở đâu?
- Chci si půjčit motorku na 3 dny [“”]
- Nemůžu tu nechat pas, potřebuju ho k ubytování
- Kde najdu benzinovou pumpu? – Cây xăng ở đâu? [“Kay sang o dau”]
- Benzin –Xăng [“sang”]
- Plnou nádrž – ["do dáj"]
- Kde můžu najít opravnu motorek? – Tôi có thể sửa xe ở đâu?
- Chci simkartu Viettel a 100.000d kredit. –T ôi cần mua 1 sim viettel và 100,000 trong tài khoản điện thoại.
- Chci kupón do telefonu na 100.000d (a k tomu vyslovte operátora, tomu rozumí) – Bán cho tôi cạt ..... 100.000.
- "Viettel mot čam". Když budou kývat hlavou, že nemají, zeptejte se „a dau". Oni vám ukážou směr.
- Kde najdu obchod se SIM kartami? – Tiệm bán sim điện thoại ở đâu?
- Kolik stojí SIM karta Viettel? Chci nejlevnější číslo (protože Vietnamci ujíždí na telefonních číslech) – Sim viettel bao nhiêu tiền? Tôi muốn mua sim viettel rẻ nhất.
Radost uděláte úsměvem. Vietnamci mají cizince rádi, rádi si povídají (ač to je mnohdy velmi komplikované), určitě budou mít radost, když si uděláte s nimi selfíčko. Pokud se budete pohybovat v horských oblastech, narazíte na minority. Nebojte se dát místním dětem něco sladkého, pastelky, omalovánky. Minority bohužel odmítají moderní život a jejich děti se k takovým věcem nedostanou.
Na co si dát pozor v mezilidských vztazích
Setkáte se s žebráky, minimálně, ale setkáte. Vietnamci jsou mistři ve vytváření lítosti a zneužívání dobroty jiných. Pokud někde budete jíst, nabídněte, že jim koupíte jídlo. Nedávejte jim peníze. Občas k vám mohou příjít i malé děti prodávat žvýkačky nebo papírové kapesníky. Nekupujte to. Peníze nepůjdou jim. Neustále vám také bude někdo nabízet takové papírky. To je loterie. Lístek stojí 10.000 dongů. Vy sice vyhrát nemůžete, ale pro mnohé je to jediný způsob obživy. Klidně si kupte. Pokud chcete slušně odmítnout, tak stačí říci „ja hom”.
Ignorujte všechny návody, které zakazují na někoho ukazovat prstem, sahat jim na hlavu, nandavat jídlo ostatním druhou stranou hůlek atd. Jsou to hlouposti a nikdo to ve Vietnamu nedodržuje.
Turismus
Pro Vietnam je turismus důležitý. Vytvořil několik velmi turistických míst, kam se snaží směřovat veškerý turismus. Jsou to například zátoka Ha Long, město Hoi An, horské město Sa Pa, město Hue, delta Mekongu (a hlavně plovoucí trh), ostrov Phu Quoc nebo turistické letovisko Nha Trang.
Co očekávat? Mnohé z těch míst stojí za návštěvu, pokud vám nevadí obrovské davy turistů, předražené a podprůměrné služby nebo taková šaškárna pro turisty (plovoucí trhy, které dnes už v reálu neexistují).
Jezdit tam? Ano, jsou hezká, mají v sobě historii, ale není to skutečný Vietnam. Pokud chcete vidět zemi, vidět skutečný život, přírodu, nejezděte tam. Ve Vietnamu je mnohonásobně více míst, která stojí za návštěvu.
Třeba městečko Sa Pa v horách. Musíte vlakem (nebo autobusem, je tam nová dálnice z Hanoje) do Lao Cai, tam si usmlouvat minibus do Sapy. Moc toho neusmlouváte, protože místní moc dobře vědí, že musíte jet do Sapy. Ve městě se setkáte s žebrajícími minoritami (ne ti, co to opravdu potřebují, ti nejsou v Sapě), koupíte si výlet do vesniček v okolí, tam bude také šaškárna pro turisty. Hory v okolí jsou pro Evropany hezké, ale v kontextu vietnamských hor se jedná spíše o podprůměr. Rýžová políčka se nachází všude na severu.
Jeďte kamkoli jinam, pokud máte trochu dobrodružnou povahu. Ha Giang, Bao Loc, Lang Son, Hoa Binh (známé spíše jako Mai Chau), to jsou všechno nádherné horské provincie a tam uvidíte skutečný Vietnam a skutečný život minorit. Jen to není tak snadné. Minority jsou po celém Vietnamu, tak se nebojte, že byste je minuli.
Město Hoi An má pověst jako hlavní město turistického scamu. Ano, lampióny večer jsou kouzelné, kouzelné babcičky pouštějící pro vás papírové lampiónky na vodu také. Ale když po vás následně chtějí stovku za každý, je to krásný turistický podvod. Podvůdky na plážích v okolí Hoi An jsou proslavené. Město je krásné, o tom není pochyb, ale dojem vám rozhodně zkazí všechno to turistické dění okolo. Podobně věže My Son v okolí. Každý průvodce o nich pěje chválu, až teče cukr po zdech, jak úžasné to tam je. Kromě milionu lidí je tam pár věží. Takových potkáte po Vietnamu mnoho. Hlavně v jižních provinciích.
Hanoj a Saigon. Turisté často míří do oblastí Old Quarter v Hanoji nebo Pham Ngu Lao v Saigonu. Turistické čtvrti, kde potkáte jen turisty, žebrající ženy s dítětem hrající na strunku lítosti, Vietnamce prodávající nekvalitní cetky a občas vietnamskou mládež. Krade se tam, jídlo je podprůměrné, ale je tam levné ubytování a levné pivo. Na webu se dá najít mnoho míst, kam se jít najíst v Hanoji i Saigonu a vyhnout se těmto podprůměrným rádoby turistickým místům. A na tripadvisor zapomeňte.
Pro Saigon klik sem, pro Hanoj doporučíme návod místního experta (v češtině). V Hanoji vám nezbývá než se ubytovat v Old Quarter, v Saigonu (pokud nechcete spát někde za 300 Kč/pokoj) zkuste kdekoli v District 1 mimo Pham Ngu Lao. Hezký je i District 3 a pořád je to kousek do D1.
Nha Trang. Velmi velmi turistické, mnoho Rusů a Číňanů. Na první pohled, nicméně když se vyhnete prvním třem ulicím od pláže, najdete boží město s hromadou skvělého jídla. V okolí je mnoho krásných pláží (jen ty ve městě jsou průměrné).
Delta Mekongu je velmi turistická. Pořádají se tam výlety zahrnující plavbu kanálem na lodičkách (pokud jste nikdy neviděli zácpu v kanále, tady ji zažijete), továrna na kokosová cukrátka a plovoucí trh. Nemyslete si, že dneska existují plovoucí trhy, ti Vietnamci tam jsou kvůli turistům, takové krásné divadlo. Ale proč ne. Je to moc hezké.
Ostrov Phu Quoc by měl být Phuket Vietnamu. Ostrov, kam ani nepotřebujete vízum, velké mezinárodní letiště, všude se staví hotely, nejhezčí pláže bývají zastavovány velkými hotelovými a apartmánovými komplexy, místní trhy jsou turistická vábnička. Je tam zhruba dvojnásobně dráž oproti pevnině. Nikde ve Vietnamu jsme neměli problém najít obstojné jídlo kromě Phu Quoc. Často to jsou taková turisticky nevábná jídla, smažená rýže na 150 způsobů nebo vietnamská káva bez jakékoli kávy (ano, i to existuje). Nočnímu trhu v „hlavním” městě se vyhněte obloukem.
Nejlepší strava byla paradoxně v hotelích. Třeba Peppercorn Beach Resort je vyhlášený pro jídlo. Pokud budete hledat streetfood, tak vybírejte tam, kde nesedí cizinci, ale sedí tam Vietnamci. Pár slušných vietnamských streetgrilování s čerstvým seafoodem se tam dá najít. Pláže krásné, jen to chce jednat rychle, brzo jich moc nebude. Alternativa? Con Dao. Násobně lepší, daleko méně turistické, ale také výrazně dražší než PQ.
Geografie
Vietnam je obrovská země, přesněji řečeno 2.500 km dlouhý úzký pás táhnoucí se ze severu na jih. Každá část země je specifická, jídlem, podnebím, chováním lidí, jazykem i přírodou.
Jih
Jih je převážně delta Mekongu a pár ostrovů, velmi nížinatá oblast s minimem kopců. Kromě delty a ostrova Phu Quoc nebo Con Dao nebývá turisty navštěvovaná. Pláže na pevnině v této oblasti jsou velmi obyčejné, často mělké a ne moc vhodné na koupání. V mnohých provinciích delty mají také cizinci vstup na pláž zakázán (velké cedule Border area).
Jižní část středního Vietnamu
Zhruba od města Phan Thiet se krajina mění z nížin na kopcovitou, na pobřeží velmi suchou, písčitou a vyprahlou s písečnými dunami nebo kaktusy. Od Nha Trang se kopce zvedají už od pobřeží a krajina je zelená. Vyprahlé a zelené části se střídají až k Danangu.
Pláže jsou často bílé, hluboké a vhodné na koupání.
Severní část středního Vietnamu
Od Danangu severněji je oblast výhradně zelená, kopcovitá, s bílými plážemi. Hory jsou nádherné, hlavně Ho Chi Minh Road směrem do národního parku Phong Nga Ke-Bang je úchvatný. Fantastický je i přejezd z Danangu do Hue skrze Hai Van pass. Pokud jde o hory, střední Vietnam je zdaleka to nejhezčí, co můžete vidět ve Vietnamu.
Severní Vietnam
Převážně hornatá oblast s několika nížinami. Hory se často zvedají do výšky 1.500–2.000 m n. m. Velmi specifická je provincie Ha Giang se svými homolovitými útvary v geoparku zapsaném na seznamu UNESCO. Ve východní části najdete několik oblastí s vysokými vápencovými útvary, například slavná zátoka Ha Long nebo Trang An v provincii Ninh Binh. Prakticky po celém severním Vietnamu lze vidět kaskádová políčka, která bývají nazývána občas rýžová (nevyužívají se však pouze pro pěstování rýže).
Česko by se rozlohou vešlo do Vietnamu zhruba 4,5x.
Chystáš se do Vietnamu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.