Vietnam

Víza do Vietnamu

Víza 

Češi i Slováci potrěbují vízum do Vietnamu.

Od 1.2.2017 je spuštěno elektronické žádání o vízum na oficiální adresepři žádosti je nutné nahrát fotografii a datovou stránku cestovního pasu. Vyřízení by mělo trvat maximálně 3 pracovní dny. Poplatek činí 25 USD

Další způsoby zajištění víza:
Vietnamská ambasáda v Praze nebo Bratislavě. Stačil vyplnit formulář, donést pas, přinést fotku. Do týdne je vyřízeno.

Vietnamská ambasáda třeba v Bangkoku, Kuala Lumpur, Phnom Phenu. Levnější varianta. Často do druhého dne. 

Vízum má několik variant: Jednovstupové na 30 dnů – 25 USD. Vícevstupové na 28 dnů – 50 USD. Jednovstupové na 3 měsíce – 25 USD. Vícevstupové na 80 dnů – 50 USD

Uvedené ceny jsou ceny na letišti při vstupu skrze Visa on arrival. Ambasády účtují ceny vyšší. 

Na jakémkoli mezinárodním letišti ve Vietnamu, tzv. Visa on arrival. K tomu ovšem potřebujete tzv. zvací dopis.

Nejlevnější forma víza je Visa on arrival. K tomu potřebujete zvací dopis. To je úřední dokument vydaný imigračním oddělením ve Vietnamu, váš Vietnamec ve večerce vám ho opravdu nemůže napsat. Na webu naleznete velké množství agentur, které vám dopis zajistí. Tento dopis si vytisknete a ukážete ho na letišti před odletem do Vietnamu. Ve Vietnamu na letišti před pasovou kontrolou najdete okénko Visa on arrival, dáte jim vyplněný formulář (přijde vám z agentury), dopis, fotku a pas. Počkáte 15 minut, zavolají vás jménem, zaplatíte a dají vám pas s vízem. Pak teprve můžete projít pasovou kontrolou a vyzvednout kufry. 

Česká ambasáda v Hanoji uvádí na svém webu, že Visa on arrival není právoplatný vstup do země. Důvod tohoto oznámení je velké množství agentur, které vydávají falešné zvací dopisy. Proto důrazně doporučujeme držet se osvědčených velkých agentur. Vygooglete si “visa on arrival vietnam” a vyberte si jednu agenturu z první strany výsledků vyhledávání. Všechny zde budou dobré. 

Největší agenturou je myvietnamvisa.com. Nejlevnější a spolehlivá je cheapvietnamvisa.net. 

Prakticky je to jedno, vyberte jakoukoli z první strany googlu. Vyhněte se malým agenturám, protože falzifikát zjistíte až ve Vietnamu, a pak nebudete vpuštěni do země.  

Pokud budete vstupovat po zemi do Vietnamu, musíte mít vízum dopředu zajištěné z ambasády

Minimální platnost pasu je 6 měsíců, nicméně moc se to nedodržuje. Vietnamci obecně nemají zájem dělat turistům potíže. Mohou to řešit hlavně na letišti v ČR. 

Výjimky z vízové povinnosti

Pokud přiletíte pouze na ostrov Phu Quoc ze zahraničí, máte nárok na 30 dní pobytu bez víza. Ovšem nesmíte na pevninu.

Další užitečné informace

Mějte kopie pasu a kopie víza. Copyshopů je ve Vietnamu mnoho. 

Vyfoťte si pas i vízum a mějte to uschované někde v cloudu, třeba v e-mailu, abyste odkudkoli mohli dokumenty získat. Při ztrátě pasu vám to výrazně usnadní řešení. Hlavně dohledání víza a vytvoření duplikátu do nového pasu. 

Podmínkou vydání víza není zpáteční letenka. Ale pro klid si ji klidně vyrobte, když opouštíte zemi třeba po zemi. Občas celníci chtějí vidět boarding ticket po příletu, tak je nevyhazujte. 

Nikdy nikde nenechávejte pas jako zálohu za motorku. Bez pasu vás nikde neubytují. Stačí kopie pasu nebo řidičský průkaz nebo občanský průkaz. 

Ve Vietnamu platí mezinárodní řidičský průkaz (vídeňská verze). Když budete dodržovat pravidla (v obci 40, blinkry, helma, držet se v levém pruhu), nezastaví vás. 

Mějte rychlý přístup k penězům. Pokud máte na účtě 50.000 Kč a sehnat dalších 100.000 Kč je obrovský problém, nikam nejezděte. Pokud se zraníte, pojišťovna vše proplácí až po návratu do ČR. A 50.000 Kč v nákladech na zdravotní ošetření není mnoho. 

Ve Vietnamu nefunguje záchranka ve vzdálenějších místech od měst. Pokud se někde vybouráte na motorce, je to na vás. Lidé v okolí vám sice pomohou, ale jejich možnosti jsou také omezené. 

Na první noc či dvě si kupte hotel/hostel dopředu. Po příjezdu máte zázemí, než si zvyknete. Nedoporučujeme nejprve přijet a až pak si něco hledat. Navíc přes internet je ubytování levnější, než když přijdete na recepci. 

Před odletem si nechte 1 noc v městě odletu. Není úplně rozumné spoléhat se na spoj s příletem pár hodin před odletem do Evropy. 

Nechte si dostatek času na přestup. Minimálně 3 hodiny, raději však 4. 

Buďte na Vietnamce milí a hodní. Jste v jejich zemi hostem. Vaše evropská pravidla ve Vietnamu nefungují, lidé tu žijí jinak. Nenádavejte jim za to. Na silnici platí jiná pravidla. Respektujte je a naučte se je. Nejsou ani horší ani lepší než ta evropská. Jsou pouze jiná. 

Průvodce. Vietnam je velmi snadná země na cestování a žádný průvodce není třeba. Ani když nemluvíte anglicky. Vietnamci také moc neumí, tudíž je to fakticky jedno. Existuje mnoho webů s konkrétními informacemi k daným lokalitám, s velmi přesnými mapami a navrženými trasami na cestování. Průvodci vás budou vodit do spřízněných” restaurací, hotelů, půjčoven, a tak budete platit výrazně více za dané služby (navíc k poplatku za průvodcovské služby). 

Celní předpisy

Pokud dovezete množství větší, než je uvedeno v tabulce níže, musíte zboží deklarovat na letišti a zaplatit clo. Uvedené množství je na 1 osobu:

  • Cigarety: 400 kusů
  • Doutníky: 100 kusů
  • Tabák: 100 gramů
  • Tvrdý alkohol: 1,5 l
  • Parfémy a šperky pro vlastní potřebu.
  • Suvenýry a dárky v hodnotě nepřesahující 300 amerických dolarů. 

U těchto položek je třeba deklarovat na letišti, pokud přivezete více než: 

  • Cizí měny: 5 000 amerických dolarů nebo ekvivalent v jiné cizí měně 
  • Vietnamský dong: 15 000 000 dongů 
  • Zlato: 300 gramů
  • Zlato a šperky nikoli pro vlastní potřebu. 
  • Videokazety, CD disky 

Tyto položky jsou zakázané dovážet:

  • Zbraně, náboje, výbušniny nebo hořlaviny.
  • Vojenské vybavení, drogy, opium nebo jiná narkotika. Protivládní literatura, pornografie.

Chystáš se do Vietnamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.