Bezpečnost ve Vietnamu
Zdraví
Očkování není povinné, avšak každý doktor vám doporučí žloutenku, břišní tyfus a dá vám antimalarika. Lidé dlouhodobě žijící ve Vietnamu většinou žádné očkování nemají a antimalarika neberou. Náš subjektivní názor je, že to je zbytečné, a dané peníze je lepší investovat do kvalitnějšího jídla (namísto toho nejlevnějšího streetfoodu).
Když pomineme minimální výskyt těchto nemocí, je třeba upozornit na poměrně velký výskyt horečky dengue. Tu nelze očkovat a stačí se bránit kvalitními repelenty. Kupte si ten s účinnou látkou DEET.
Často se také zmiňuje špatná hygiena. Ano, v chudých oblastech na severu je hygiena horší, nicméně většina země je naprosto v pořádku, pokud nejíte někde za 10 Kč (opět se vracíme k šetření za jídlo, prosíme, nedělejte to). Střevní nevolnost vzniká hlavně díky naprosto odlišné stravě a odlišným surovinám v Evropě a ve Vietnamu (obecně v jihovýchodní Asii). Střevní mikroflóře chvilku trvá si na to zvyknout. A u slabších jedinců je to doprovázeno průjmem. Lze tomu předejít užíváním probiotik alespoň měsíc před cestou.
Nekrmte opice. Koušou. A když vás kousnou, dojděte si do nemocnice pro injekci proti vzteklině. Hradí to pojišťovna.
Zdravotní péče je velmi dobrá, ovšem pouze v soukromých lepších zařizeních. Těch je velké množství po celém Vietnamu a hlavně ve velkých městech najdete desítky nemocnic s mnohem lepší, slušnejší a rychlejší péčí než v ČR. Stačí si vygooglit „private hospital + jméno města”.
Nenechte si nic doporučovat od místních, hledejte si informace o nemocnicích sami. Funguje to tak, že při příchodu musíte jít na úvodní prohlídku, tu musíte zaplatit (100 až 300 Kč), pak vás pošlou na další vyšetření. Ty také zaplatíte před vyšetřením. Doktoři v lepších zařízeních mluví anglicky (ač s vietnamských přízvukem).
Před cestou si určitě vyřiďte kvalitní cestovní pojištění, je to základ.
Kriminalita
Vietnam je velmi bezpečná země. I pro samostatně cestující ženy. Vietnamci jsou velmi nápomocní a hodní lidé mimo turistické oblasti. V turistických oblastech se vás budou snažit ošidit a každá pomoc může být drahá.
Ve Vietnamu nehrozí žádné teroristické útoky.
Stejně jako v každém velkém měste, i ve Vietnamu je běžná drobná kriminalita. Typickým případem je okradení chodce muži na motorkách. Jeden řídí, druhý vytrhne telefon/foťák/tašku oběti a ujedou. Mějte svoje foťáky na šňůrce, telefony příliš neukazujte v husté dopravě a až si budete chtít fotit nebo natáčet dopravu, dávejte si pozor. Často se to děje hlavně v turistických oblastech.
V turistických oblastech také pozor na podvody, kdy vám místní „zdarma” něco ukážou a pak chtějí zaplatit. Slavná je babička v Hoi An, která vás dotáhne k vodnímu kanálu, začne pouštět papírové lodičky a pak chce za každou stovku.
Na severu v Sapě je běžné žebrání minorit. Ve Vietnamu platí pravidlo, že ty, co potřebují finanční pomoc, určitě nepotkáte. Vyvolávat lítost je bohužel poměrně slušná obživa.
Ve Vietnamu za vámi také často přijde do restaurace/kavárny prodejce lístků. To je loterie a jeden stojí 10 Kč. Tito lidé nejsou většinou chudí. Není třeba je litovat a kupovat. Také za vámi budou chodit děti, prodávají žvýkačky nebo papírové kapesníky. Opět je jejich cílem vyvolat lítost, peníze nejdou jim do kapsy. Často je musejí odevzdat.
Když začne pršet, objeví se lidé, co se plazí po ulici, jako by nemohli chodit. Buďte v klidu, netřeba to řešit. Jakmile přestane pršet, vstanou a odejdou po svých. Pokud chcete pomoci a přijde za vámi někdo žebrat nebo budou vypadat velmi špatně, tak jim kupte jídlo. Stačí říct „Em an khom?” A když jim budete chtít koupit i pití, tak „Em ung khom?”
Riziko katastrof a přírodních živlů
V průběhu roku se několikrát přižene cyklón nebo tajfun. Často to zasáhne hlavně Filipíny, kde zeslábne, a do Vietnamu dorazí pouze silnější deště. Nejvíce tomuto je exponován hlavně střední Vietnam, specificky oblast mezi Hue a Vinh. Ale i severní Vietnam občas zasáhně nějaký. Jih Vietnamu je poměrně imunní vůči živlům. Jejich výskyt lze sledovat třeba na webu windyty.com.
Důležité kontakty
- Policie: 113
- Hasiči: 114
- Záchraná služba: 115
- Ambasáda v Hanoji: +84 438 454 131 (nouzová linka +84 914 991 892 nebo +84 912 341 032)
Drogy
Ve Vietnamu se rozdávají poměrně vysoké tresty za přeshraniční pašování drog. Nedělejte to. Dává se za to trest smrti nebo doživotí. A nikdo neřeší, že jste cizinec, drogy se velmi tvrdě postihují.
Drogy se dají koupit ve Vietnamu, primárně v turistických oblastech.
Chystáš se do Vietnamu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.