Velká čínská zeď
Čína

Co dělat v Číně

Památky

V Číně je nespočet historických míst a v každé provincii se najde něco zajímavého. Navíc je v Číně kromě těch velmi známých míst mnoho lokalit dosud turismem příliš nedotčených, stačí jen objevovat. Řada slavných historických památek bohužel často postrádá jakéhosi ducha, kterého mají právě ta „neobjevená“ místa. Je to i kvůli tomu, že se stala jakýmsi „Disneylandem“ s lanovkami, neodbytnými prodejci suvenýrů a davů lidí. Řada „památek“ je však nově vystavěná, protože mnohé byly v minulosti z různých důvodů zničeny. V Číně se nachází mnoho krásných muzeí s množstvím úžasných historických artefaktů.

Příroda

Díky obrovské rozloze je příroda v Číně velice rozmanitá. Najdete zde hory nejrůznějších tvarů a rozměrů. Mnoho hor je v Číně posvátných, tyto hory jsou často přístupné až po zaplacení vstupného. Na většině z nich se nachází svatyně, které jsou propojeny sítí cestiček a chodníčků. Na řadu vrcholů posvátných hor vedou lanovky. V některých svatyních lze i přespat. Pokud se rozhodnete na posvátné hory vyjít pěšky, tak se vám místo k přespání může hodit. Ve většině svatyní však musíte respektovat, že muži a ženy spí odděleně.

Vedle toho se vypínají v Číně rozsáhlá pohoří, kde se můžete toulat, jak se vám jen zlíbí. V těchto oblastech je možné, že vás někdo z místních pozve k sobě domů na oběd či vás nechá u sebe přespat. Některé oblasti jsou však cizincům nepřístupné, tak je možné, že vám policie zamezí pokračovat v cestě dál a musíte se vrátit.

Pokud máte rádi vodu, tak můžete navštívit některá z jezer, řek, obřích přehrad ale i krásné moře. Nejen na jihu Číny si můžete užít krásné písčité pláže. Například o ostrovu Hainan se říká, že to je čínská Havaj. V Číně jsou často k vidění vodní městečka, kde se snoubí tradiční architektura s vodními plochami.

Městská turistika a nakupování

Je potřeba si uvědomit, že v Číně není ani pětimilionové město považováno za velké. Skoro by se dalo o takových městech říci, že to jsou „díry“, kde nic není. Mezi ta největší města patří Šanghaj, Peking, Hongkong, Aomen (Macao), Guangzhou (Kanton), Shenzhen, Chengdu, Chongqing apod. Ve velkých městech můžete vidět jak obrovské skleněné moderní budovy, tak polorozpadající se chýše. Na jedné straně jsou v těchto městech obrovská moderní nákupní centra nejen se zahraničními značkami, tak i trhy s levným oblečením. Problém s nákupy v Číně je, že pokud chcete nakupovat na trhu či v čínském obchodě, tak většinou je všechno příliš malé. Kdo v ČR obléká např. velikost M, tak v Číně to klidně může být XXL.  

Party, festivaly, noční život

Možná mnohé překvapí, že v tomhle směru v Číně panuje poměrně velká svoboda. V každém městě i městečku najdete karaoke bar, což je místo, kam se chodí bavit asi největší množství Číňanů. Karaoke bary jsou různých úrovní s různými službami. Byť karaoke není zrovna pro každého, je to však něco, co stojí za to zažít. Ve větších městech najdete bary, kde se o hudební kulisu stará kapela, která hraje písně jiných umělců. Lidé tam chodí popít s přáteli a kapela je většinou opravdu jen jako kulisa.

Ve větších městech (několik milionů obyvatel) jsou běžné kluby, kam se chodí tančit, tak jako to známe například z ČR, jen v mnohých je jen miniaturní taneční parket a více plochy zabírají křesla a stoly, u nichž se pije a často hrají hry, které mají většinou jediný cíl – opít se co nejrychleji. V Číně jsou i různé kluby, kde vystupují kapely a umělci různých hudebních žánrů nejen z Číny, ale i ze zahraničí. Většinou „běžné obyvatelstvo“ o existenci těchto klubů netuší, proto je dobré se informovat o těchto místech dopředu. V Číně jsou i poměrně běžné hudební festivaly – malé i velké. Menší festivaly jsou většinou žánrové – ať už folk, punk nebo psytrance. Velké festivaly jsou však vždy organizovány místní vládou, aby vše zůstalo pod kontrolou.

Jídlo a kurzy vaření

Jak už bylo zmíněno výše, čínská kuchyně je velmi rozmanitá, proto se v Číně nabízí i gastroturistika. Snad v každém větším městě se pořádají kurzy vaření.

Tradiční představení a umění

Ať už se jedná o pekingskou operu, sečuánskou operu, stínové divadlo, akrobatická představení a mnohé další, to vše můžete zažít. Můžete buď jít na velkolepé představení zaměřené hlavně na turisty, či na představení, na která chodí místní obyvatelé. Sice se skromnější výpravou, ale zato s jedinečnou atmosférou. 

Bojová umění  

Mnoho bojových umění pochází právě z Číny (gongfu a wushu) a v různých koutech Číny najdete různá bojová umění. Nejenom, že se můžete účastnit plnohodnotných kurzů, ale také se můžete přidat k místním, kteří v parcích každé ráno cvičí.

Chystáš se do Číny?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.