Velká čínská zeď
Čína

Peníze a ceny v Číně

Renminbi – yuan

Oficiální název je renminbi (RMB), běžně se užívá pojem yuan. Bankovka s největší hodnotou je 100 RMB, dále jsou bankovky 50 RMB, 20 RMB, 10 RMB, 5 RMB, 1 RMB, 0,5 RMB (což je bankovka 5 JIAO) a 0,1 RMB (1 JIAO). Výjimečně je k vidění bankovka 2 RMB a 0,2 RMB (2 JIAO). Kovové mince jsou 1 RMB, 1 JIAO a 5 JIAO.

Směnárna a platby kartou

Peníze (USD, EUR) je možné vyměnit na letišti. Dále je možné vyměnit peníze i ve větších bankách. Při výměně musíte předložit pas. V menších městech výměna není možná. Můžete si také rovnou vyměnit RMB ještě před odjezdem, ale jen na málo místech v ČR jsou čínské peníze k dispozici.

Je možné vybírat z české karty u většiny bankomatů (například Bank of China, ICBC, …). Doporučuje se nevybírat více jak 2.000 RMB najednou, protože jinak hrozí, že vám česká banka kartu zablokuje. Pozor! Většina (ne-li všechny) bankomatů vám nejdříve dá peníze, potom kartu – což je naopak než například u nás. Tak pozor, abyste nezapomněli kartu v bankomatu.

Platby zahraniční kartou na většině míst nejsou možné. Pouze větší hotely a velké obchodní domy (například Carrefour) karty přijímá. Proto je lepší mít sebou vždy nějakou hotovost, protože na většině míst zahraniční kartou nezaplatíte.

Kolik co stojí

Některé věci a služby jsou v Číně dražší, jiné naopak. Vstupné na památky a do různých přírodních rezervací je často velmi drahé. Obzvlášť pokud jsou to místa populární. Na některá místa je vstup volný či jen symbolický. 

Stravování v restauracích je levnější než u nás, hlavně pokud se stravujete v obyčejných restauracích. Talíř zeleninového jídla stojí od 15 RMB, jídlo s masem od 25 RMB. Zvykem je objednat několik jídel, která se dají doprostřed stolu, a ty mezi sebou sdílíte. Ještě levněji se dá stravovat na ulici, například miska nudlí (面mian) stojí průměrně kolem 15 RMB, gaifan 盖饭 (jedna porce vámi vybraného jídla na rýži – většinou se volí, pokud jdete jíst sami a nemůžete sdílet více jídel s ostatními) je přibližně za 20 RMB. Láhev vody stojí od 1 RMB, lahvové pivo v restauraci kolem 10 RMB, nanuk od 2 RMB.

Hotely najdete velmi drahé, ale i ubytování za pár korun. Pokud chcete levnější ubytování, zapamatujte si tyto znaky 住宿zhusu. Je to označení pro ubytovací zařízení, které často není ani hotelem – pouze pár pokojů k pronájmu. V menších městech nejsou většinou hotely k dispozici či jsou poměrně drahé. To pak už záleží na vaší preferenci za komfort. Řada těchto zařízení, ale i hotelů, nemá povolení ubytovávat cizince, proto můžete být často odmítnuti. Ubytování lze sehnat od 60 RMB za dvoulůžkový pokoj, ale můžete za něj dát i tisíce. 

Vstupné a doprava jsou asi nejdražší položkami, na nichž nelze příliš ušetřit. 

Spropitné a smlouvání

Se spropitným se v Číně příliš nepočítá a nedává se. Většinou Číňané nechápou, proč jim peníze navíc dáváte.

Smlouvat v Číně lze téměř všude. V supermarketu, restauraci nebo na autobusovém nádraží cenu neusmlouváte (a ani to asi nezkoušejte). V podstatě kdekoli jinde to možné je, někdy i v hotelu. Můžete smlouvat na trzích s oblečením, na trhu se starožitnostmi, u umělce prodávajícího své obrazy, při pronájmu dopravního prostředku apod. Problémem při smlouvání může být jazyková bariéra, bez čínštiny toho moc mimo turistické destinace neusmlouváte.

Jak ušetřit  

Hledat si levnější ubytování v menších hotýlcích a penzionech, nakupovat mimo hlavní turistické lokality, stravovat se v obyčejných restauracích a v pouličních stáncích, jezdit hromadnou dopravou. Některá místa lze navštívit i bez vstupenky – stačí nejít přes hlavní vchod, ale o kus dál. Toto se týká hlavně přírodních památek, jako je například bambusový háj, různé hory, pastviny, pouště a podobně. Uvidíte v podstatě totéž, jen bez vydlážděné cestičky a bez vysokého vstupného.

Denní rozpočet

Vzhledem k velikosti Číny a nejrůznějším možnostem trávení volného času je prakticky nemožné vytvořit denní rozpočet. Pokud nenavštívíte žádné placené památky, budete se pohybovat pěšky či stopem, budete se stravovat na ulici, tak se můžete dostat na částku kolem 100 RMB/den.

Pokud budete bydlet v luxusním hotelu, stravovat se ve vyhlášených restauracích, jezdit taxíky či sjednaným autem s řidičem, hrát golf, tak se můžete dostat na několik tisíc RMB/den.

Náš obvyklý budget na prodloužený víkend po provincii Sichuan čítal kolem 900 RMB, kdy právě nejdražší položkou byla doprava.

Chystáš se do Číny?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.