Doprava v Číně
Jak do Číny
Přímé letecké linky Praha – Peking, Šanghaj, Chengdu (cca od 12.000 Kč, běžně kolem 14.000 Kč).
Levné lety (od 12.000 Kč, běžná cena) Finnair, British Airlines, Hainan, China Eastern, Sichuan Airlines. Finnair létá například do Pekingu, Šanghaje, Xi’anu, Chongqingu, Guangzhou. Výhoda je, že přestupujete v Evropě, tedy že se v Číně při přestupu nemusíte starat o zavazadla, protože budou odcheckována až do cílové destinace (jako tomu je například při letu s Hainan Airlines, kdy z mezinárodního letu přestupujete na vnitrostátní a musíte zavazadla znovu odcheckovat).
Jak se nejlépe dopravovat
Jedinou možností je veřejná doprava, k půjčení auta je totiž nutný čínský řidičský průkaz, mezinárodní nestačí.
Letecká doprava
Vnitrostátní lety jsou poměrně levné. Problémem může být, že řada webových stránek čínských aerolinek přijímá pouze platby čínskou kartou, nicméně u hlavních leteckých společností není problém nakupovat i se zahraničními kartami. V Číně funguje několik desítek aerolinek, vesměs všechny létají s nejmodernějšími letadly.
Frekvence spojení mezi městy je opravdu vysoká, letiště najdete v každém větším městě.
Železnice
Existuje mnoho kvalitativních a cenových úrovní. Jak moderní rychlovlaky, které jedou přes 300 km/hod. a nabízí i business třídu, tak i rozvrzané vlaky, které pár kilometrů jedou mnoho hodin a často s vámi budou vaší sedačku sdílet i jiní a pod sedačkou se může v pytli vrtět slepice.
Rychlovlaky se většinou dělí na první a druhou třídu, občas je k dispozici i business třída. Druhá třída je dostatečně komfortní. Ve vlaku jsou jídelní vozy a také v pravidelném intervalu vlakem prochází stevardky s vozíky s jídlem.
Vlaky na delší vzdálenosti mají několik tříd: tvrdé sedátko (snesitelné spíše na kratší vzdálenosti, max. do 6 hodin, sklon opěradla je 90°, nejsou opěrky), měkké sedátko, tvrdé lůžko (dělí se na lůžko spodní, prostřední a vrchní, celkem dostačující komfort, obzvlášť spodní lůžko, na němž se můžete pohodlně posadit při delších přejezdech), měkké lůžko (většinou 4 lůžka v odděleném kupé). Poslední varianta je lístek bez nároku na sedačku, který stojí stejně jako tvrdé sedadlo. Proto je dobré si do vlaku s sebou vzít malou skládací židličku.
Ve vlacích jsou toalety a automaty s vroucí vodou, kterou si můžete zalít například instantní nudle. Lůžkové vlaky je ideální využívat na delší přesuny přes noc.
Běžně je možné koupit jízdenku až v den odjezdu, ale pokud máte možnost, tak je dobré koupit jízdenku s předstihem. Pokud se chystáte cestovat během svátků, tak je nezbytné si lístky rezervovat dopředu. Online je lze objednat cca měsíc předem. Na nádraží většinou 18 dní předem. O svátcích bývají vlaky beznadějné vyprodané mnoho dní dopředu. Jízdenky můžete rezervovat přes internet, koupit přímo na nádraží či v prodejnách uvnitř města, abyste nemuseli až na okraj města, kde se vlaková nádraží většinou nachází. Pozor! Lístek na vlak je pevně spjat s konkrétním dokladem totožnosti – pro cizince tedy s pasem. Proto musíte mít pas s sebou, když jízdenku kupujete.
Autobusy
Opět různé kvality od rozvrzaných autobusů, do nichž teče, po luxusní autobusy s wifi. Jsou autobusy, které vyjíždí dle jízdních řádů, a pak jsou autobusy, které vyjíždí, až když jsou naplněné. Často je možné si autobus „odmávnout“ u cesty. Pokud smí a má místo, tak vám řidič zastaví. Na čelním skle bývá nápis, kam autobus míří. Bývá však pouze v čínštině, proto je dobré znát názvy i ve znacích. Jízdenky na autobus často stačí koupit až v den odjezdu. Někdy ani nelze jízdenku dopředu zakoupit. Bohužel však pro prodej jízdenek neplatí žádné obecné pravidlo, takže situace pro každou linku je jiná. Na některé linky lze rezervovat jízdenku přes internet, ale je nezbytné mít čínskou kreditní kartu.
Užitečné odkazy
- Elong.com: web na vyhledávání a rezervaci letenek a jízdenek na vlak – bohužel jako na většině webu si bez čínské kreditní karty nic nekoupíte,
- Huoche.com: web na vyhledávání vlaků a jízdních řádů, vidíte tam i počet dostupných jízdenek ve všech třídách,
- Ctrip.com: web na bookování hotelů, lístků na vlak a letenek – s webem nemáme osobní zkušenost, mělo by jít platit i zahraničními kartami.
- China Diy Travel: informace o cestách vlakem po Číně, včetně možnosti rezervace jízdenek.
- Travelchinaguide: Poměrně relevantní a užitečný web s informacemi o dopravě v jednotlivých městech či na různá čínská letiště, o vízech, cestování obecně, apod. Je však nutné brát v potaz, že v některých případech nejsou informace úplně aktuální.
Je možnost zakoupit jízdenky na vlak či letenky skrze tamní či některé české CK.
Minibusy (mianbaoche)
Pro cca 7–10 osob jsou obvyklé na venkově či jezdí do méně populárních destinací. Buď si ho můžete pronajmout jen pro sebe, či si zaplatit jízdenku a čekat, kdy se pojede. Dávejte pozor, kolik za stejnou cestu platí místní.
Městská doprava
V řadě velkých měst je metro, které je poměrně přehledné i pro cizince, cena se pohybuje cca od 2 RMB. Při koupi jízdenky si kupujete jízdenku přímo z konkrétní stanice do konkrétní stanice. Pokud přejedete a dostanete se do jiného pásma, tak u turniketu u východu musíte doplatit rozdíl. Městské autobusy stojí od 1 RMB, někdy se platí u řidiče, jindy je v autobuse prodavač lístků.
Taxi
Nástupní sazby jsou v každém městě jiné. Samozřejmě bývá pravidlem, že čím menší město, tím levnější taxi. Je dobré se před cestou zeptat na přibližnou cenu. Donuťte řidiče zapnout taxametr. Do nedávna byl v Číně hodně populární UBER, ale ten se z čínského trhu stahuje a bude v Číně fungovat pouze jeho čínský ekvivalent – DIDI CHUXING.
Taxi „motorky“ a další dopravní prostředky, jako jsou motorové tříkolky, rikši atp. Před nástupem je nezbytné domluvit konkrétní částku, za níž vás na místo zavezou.
Půjčení auta
V Číně není možné, protože v Číně neuznávají mezinárodní řidičský průkaz, musíte mít čínský. Je však možné si pronajmout auto s řidičem. Ceny se liší podle oblasti, náročnosti a délky cesty a také vaší schopnosti smlouvat.
Chystáš se do Číny?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.