Doprava v Ekvádoru
I když je Ekvádor 4. nejmenší jihoamerickou zemí, svoji rozlohou převyšuje Velkou Británii a takřka dotahuje Itálii. Je tedy téměř 100%, že vás po zemi čekají přesuny na větší vzdálenosti.
V Ekvádoru nefunguje železnice. Chcete-li se přesouvat jen mezi velkými městy, vystačíte se s velmi hustou autobusovou a leteckou sítí, do turistických zajímavostí v horách však bude nutností půjčení auta.
Autem po Ekvádoru
Cestování autem v Jižní Americe má obecně svá specifika. Vůle k dodržování dopravních předpisů je zde výrazně slabší než třeba v Evropě, ale pokud se přizpůsobíte, zjistíte, že řízení v Ekvádoru nemusí být tak stresující, jak se na první pohled zdá.
Je ale třeba zdůraznit, že po Ekvádoru by autem měli přeci jen cestovat jen zkušenější řidiči, a to nejen kvůli místy chaotickému provozu, ale také pro často velmi náročné klikaté horské silnice, které vás však zavedou do míst s božskými výhledy na Andy.
Jak a kde si v Ekvádoru půjčit auto a kolik zaplatíte? Na co se konkrétně připravit? Jaké jsou pravidla provozu, jak se tankuje u benzínek a kolik tu stojí benzín? Dočtete se v samostatné kapitole Půjčení auta v Ekvádoru.
Letecky
I díky hornatému terénu a pomalým přesunům po zemi je v Ekvádoru poměrně hodně rozvinutá vnitrostátní letecká doprava. Aktuálně v Ekvádoru působí 4 letecké společnosti:
- Avianca – velká nadnárodní aerolinka a člen Star Alliance
- LATAM – velká nadnárodní aerolinka a člen OneWorld
- Equair – malá místní aerolinka létající jen vnitrostátní lety
- Aeroregional – malá místní aerolinka létající jen vnitrostátní lety
Nejfrekventovanější spojení míří z pevniny na Galapágy a také mezi dvěma největšími městy Quito a Guayaquil. Příkladové průměrné ceny letenek za jednosměrnou cestu:
- Quito – Galapágy: cca 260 USD
- Guayaquil – Galapágy: cca 220 USD
- Quito – Guayaquil: 35 – 50 USD
- Quito – Cuenca: 35 – 50 USD
Na výše uvedených relacích se létá několikrát denně, z Quita do Guayaquilu i několikrát za hodinu. Letecky se dostanete také do měst Manta, Coca, Loja či Santa Rosa.
Autobusy
Nejběžnější a nejekonomičtější doprava v Ekvádoru je autobusová, která také nahrazuje absenci vlakové dopravy. Autobusy bývají pohodlné, klimatizované, ale některé často bez WC a s hlasitou hudbou, kterou řidič odmítá ztlumit. Často přistoupí pouliční prodejci, kteří se vám budou snažit prodat všechno možné od jídla až po sluchátka. Nejsou nebezpeční, své produkty nenutí. Naopak vám při dlouhých cestách často jejich chutné výrobky přijdou vhod.
Autobusová síť je v Ekvádoru velmi hustá a intervaly odjezdů do všech směrů velmi časté. Stačí se zajít zeptat na autobusové nádraží v daném městě a prodejci se budou předhánět, abyste si koupili jízdu s jejich společností. Ceny jsou u všech podobné a velmi příznivé.
Ceny jízdenek a kde je koupit
V Ekvádoru působí desítky, možná dokonce stovky autobusových společností, ale jen malý zlomek z nich umožňuje nákup jízdenky online. Dokonce jen malé procento má funkční webové stránky, o nějakém obecném vyhledávači spojení nemůže být ani řeč.
Ani tolik oblíbená stránka Rome2Rio vám v Ekvádoru toho moc nenajde, resp. jen velmi malou část spojů, ve skutečnosti je jich mnohem více.
Jízdenky tak vždy koupíte až před odjezdem na autobusovém nádraží. Každé město má své hlavní autobusové nádraží, které se v Ekvádoru označuje Terminal Terrestre (pozemní terminál). Zprvu bude koupě velmi zmatečná. V každém terminálu najdete desítky přepážek, pro každou jednu společnost. Obvykle vám ale názvy společností neřeknou nic o tom, kam jedou, stačí však jen vyslovit jméno vaší cílové destinace a pracovníci přepážek vás ochotně nasměrují k té správné.
V realitě se není čeho bát, proces koupě jízdenky bývá rychlý, jen po vás obvykle budou chtít doklad totožnosti, tedy pas.
Orientační ceny jízdenek a doba jízdy:
- Guayaquil – Cuenca: 9,50 USD / 4,5 hodiny
- Quito – Cuenca: 13 USD / 7 hodin
- Quito – Guayaquil: 13 USD / 9,5 hodiny
- Quito – Otavalo: 4 USD / 3,5 hodiny
- Quito – Manta: 10 USD / 8 hodin
- Guayaquil – Manta: 7 USD / 2,5 hodiny
Během koupě jízdenky vám pracovník přepážky vždy sdělí číslo nástupiště, ze kterého odjíždí autobus.
Pokud náhodou pojedete autobusem z venkovské oblasti nebo menšího města, ve kterém není žádné autobusové nádraží, jízdenku normálně zaplatíte u řidiče.
Platit se dá vždy a všude pouze hotovostí.
Jízdní řády, frekvence spojů a vyhledávač spojení
Výše už jsme nakousli, že internetové vyhledávače spojení v Ekvádoru nefungují a ani jednotlivé autobusové společnosti obvykle nemají funkční webové stránky. Ve skutečnosti to ale vlastně nevadí. Na frekventovaných trasách, což jsou všechny do turistických měst, jezdí většinou autobusy v průměru 3-4x za hodinu a volné místo se najde skoro vždy.
Je ale určitě nutné mít při cestách autobusem větší 3-4hodinovou rezervu, může se stát, že nejbližší volný autobus pojede třeba až za hodinu plus nějaké zdržení po cestě.
Obecně je ale autobusová doprava efektivní a mezi velkými městy seženete spoj v jakoukoliv denní hodinu, často ale i noční hodinu. Dálkové noční spoje jezdí zejména mezi Quitem a Guayaquilem i mezi Quitem a Cuencou.
Pohodlí a kvalita autobusů
Ekvádorské silnice brázdí různé značky autobusů od moderních západních po starší místní výroby. Obecně vzato jsou ale docela pohodlné. Žádný luxus, ale žádná mučírna a místa je zde vždy mnohem více než při cestách autobusem po Evropě.
Všechny dálkové autobusy jsou klimatizované, jen nebuďte překvapení, že se klimatizace zásadně zapíná až v momentě, kdy autobus opustí město.
Autobusová nádraží – vybavení, služby a kde je hledat
Protože autobusová doprava je v zemi velmi frekventovaná, autobusová nádraží bývají velké komplexy, většinou na krajích měst. Nikdy se nemusíte strachovat o jídlo, toho totiž na nádražích seženete velké množství, většinou u menších lokálních fast-foodů a prodejců, na velkých nádražích ale najdete i klasické značky jako je McDonald's.
Na všech autobusových nádražích jsou veřejné záchody, obvykle za poplatek 0,20 USD a většinou dobře udržované.
Všude v Ekvádoru se používá pro autobusové nádraží výraz Terminal Terrrestre. Každé město má obvykle jedno hlavní autobusové nádraží, o kterém vědí všichni místní a vždy vás k němu nasměrují.
Podívejte se, kde najdete autobusová nádraží v největších městech:
- Quito – terminal Quitumbe (poloha na mapě): slouží pro spoje do většiny země kromě autobusů na sever, které odjíždějí z Carcelénu.
- Quito - terminal Carcelén (poloha na mapě): slouží pro spoje přímo na sever (Otavalo, Ibarra, aj.)
- Guayaquil - terminal terrestre (poloha na mapě): město má jen jedno hlavní nádraží poblíž letiště
- Cuenca - terminal terrestre (poloha na mapě): město má jen jedno hlavní nádraží mezi centrem a letištěm
- Otavalo - terminal terrestre (poloha na mapě): venkovní terminál poblíž centra města
Při vyhledávání na mapách ale obecně stačí jen zadat název města + terminal terrestre a nemůžete se splést.
Bezpečnost
Cestování dálkovým autobusem je bezpečné. Ke krádežím nebo dokonce ozbrojeným přepadením autobusů tu opravdu nedochází, navzdory tvrzením některých cizojazyčných webů. Zvýšené riziko kapesních krádeží nebo podvodů ale panuje na autobusových nádražích a v jejich okolí.
Důsledně se na spojení ptejte jen pracovníků u přepážek. Nemají problém vás nasměrovat ke konkurenci, pokud jejich spoj do destinace nejede nebo třeba jede výrazně později. Svá zavazadla dobře střežte a veškeré peníze, karty, foťáky a mobily mějte v uzaviratelných vnitřních kapsách. Ideálně na autobusovém nádraží vůbec mobilní telefon nepoužívejte, zejména v davu lidí. Na nástupištích, kde už se pohybují jen cestující, bývá většinou výrazně bezpečněji.
Městská a příměstská doprava
Každé větší město brázdí stovky a tisíce hlučných autobusů MHD, které jezdí i poměrně daleko za město z mnohých lokálních autobusových terminálů. Používání autobusů MHD je mimo Quito a Guayaquil, kde funguje několik rychlostních autobusových linek s krytými zastávkami, poměrně komplikované.
I přesto, že například na Google Maps jsou vyznačené čísla linek, v praxi se (kromě rychlostních autobusů po vlastním koridoru) vůbec nepoužívají a autobusy mají za sklem jen výčet ulic a míst, přes která jedou.
Pokud se ovšem doberete informace, kam autobus jede, pak se jedná o velmi levný a netáhnete-li s sebou velká zavazadla, pak i bezpečný způsob dopravy. Jízdenky na autobusy na páteřních linkách s vlastními zastávkami se vždy platí u vstupu na zastávku buď v turniketu nebo na pokladně, u většiny ostatních linek a v menších městech pak u průvodčího nebo řidiče uvnitř autobusu.
Jedna cesta obvykle vyjde na 0,25 USD až 0,40 USD.
V Quitu jezdí od konce roku 2022 také metro a v Cuence turistům poslouží tramvajová linka za 1 USD / jízda, které je zde v provozu od roku 2019.
Detailní informace o dopravě v Quitu se dočtete v samostatném průvodci.
Taxíky
Žluté taxíky jsou v Ekvádoru levné a bezpečné, jen je třeba se už při nástupu zeptat na konečnou cenu, aby se vás řidič nesnažil ošidit. Pokud řidič má taxametr, požádejte o jeho zapnutí. Cena záleží na vzdálenosti, ale pohybuje se v řádu několika dolarů, minimální taxa bývá 1,5 USD.
V některých menších městech operují také levnější mototaxi, takové ekvádorské tuktuky, které si účtují 0,5 USD za osobu.
V Quitu a Guayaquilu můžete využívat Uber.
Chystáš se do Ekvádoru?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Přečetl jsem si celého průvodce a dodal bych pár věcí po půlroce co jsem v Ekvádoru strávil. U taxíků je potřeba cenu domluvit předem naprosto VŽDY a nepožadujte zapnutí taxametru, jinak se nebudete stačit divit :-) KAŽDÝ taxikář vám vždy řekne vyšší cenu, pokud budete vypadat jako turista, ale jinak jsou ceny taxíků velice příznivé, běžně do 20km za 2USD i v těch nejdražších destinacích (např. Salinas) a taxikáři pendlují aby nabrali zákazníky, jsou zvyklí na krátké trasy, vlastně fungují jako takové dražší "autobusy" takže je pro něj lepší jet 2km s vámi, než po prázdnu. Minimální taxa v podstatě není, všechno je vyloženě na domluvě. Když jsem si potřeboval zkrátit cestu o 800m a nechtělo se mi šlapat v žabkách, stopl jsem si taxíka za 20 centů a týpek byl rád. Obvykle cenu, kterou vám řekne, vydělte 2ma a máte cenu, která je příjemná pro něj i pro vás. U letišť, nicméně trochu prskají, když jim řeknete půlku, ale stejně vás vezmou, protože i tak je to víc, než jim platí Ekvádorci :-) Pokud chcete jet taxíkem dál, je to už trochu horší. Třeba na 100km se pod 50USD nedostanete. Běžně vám řeknu cenu 100USD. Co se angličtiny týče, tak s ní nepochodíte skoro nikde, krom Quita, kde jsou celkem zvyklí, ale Guayaquil, normální obchody, menší krámky, nebo "hospody" nemáte šanci. To samé obvykle platí i pro autobusová nástupiště. Pokud trefíte na někoho, kdo mluví anglicky, máte štěstí. Takže je dobré umět španělsky základní fráze ohledně dopravy. Galapágy jsou na tom s angličtinou o dost lépe, protože je to turistická destinace. V Salinas potkáte hromady anglicky mluvících lidí, ale ti vám nepomůžou. Ještě takový poznatek pro kuřáky: Trafiku nehledejte, nenajdete ji. Na ulici téměř nikdo nekouří, ale kouření je zakázáno jen na úřadech a v hospodách. To že nikdo nekouří je prostě proto, že Ekvádorci nekouří :-) Je to pro ně dost drahá zábava a spíše tedy potkáte pouliční prodejce, kteří prodávají kusovky. Nicméně krabičku koupit lze, obvykle tam dobře funguje černý trh a pokud se zeptáte v nějakém menším obchůdku s potravinami, budou vědět ve kterém obchůdku mají pod pultem pašovaná cigára :-D Cena se pohybuje od 2 do 4USD za krabičku. Není běžné, že někdo, krom pouličních prodejců, kupuje cigára po krabičkách, takže když si koupíte karton, budou vám líbat ruce a nebojte si klidně říct o slevu 50c na krabičce. Internet stojí za houby. Pokud chcete pevný, musíte najít místní společnost, která vám ho připojí "na pas" a většině se do toho nechce. Potřebujete "cedulu" tedy jejich občanku. Bez toho si nepořídíte ani simku. Na druhou stranu, pokud si simku kupujete u oficiálního prodejce, tak vám ji na pas aktivuje. Počítejte s tím, že má Ekvádor dost striktní policies co se týče používání internetu, takže tam nedělejte nic, co není povoleno, jinak si vás najdou :-) Obecně co se bezpečnosti týče, je Ekvádor velice bezpečný. Samozřejmě kapesní krádeže se občas dějí, ale jinak nějaké zásadní nebezpečí nehrozí. Mají mnoho složek policie, v turistických destinacích navíc turistickou policii, která hovoří anglicky. Jinak řečeno, u nás je to tak, že když vidíte policajta, říkáte si "ježiš ten bude prudit" tam když ho vidíte, jste rádi, protože opravdu pomáhají a chrání. Místní "zločinci" si zase třikrát rozmyslí, jestli ublíží turistovi, zásahy policie jsou rychlé efektivní a velice tvrdé. Proti zloději zcela běžně použijí střelnou zbraň (viděl jsem několik zásahů, kdy třeba kvůli ukradenému skútru, byl zloděj zastřelen). Pokud jste zločinec, víte, že turista je "hájená osoba" a nejde ho zamést pod koberec. Zcela bez problémů jsem se pohyboval v noci ve čtvrtích, kam by se turista nepřiblížil ani na kilometr a dokonce jsem si tam našel mnoho přátel (kteří mi vysvětlili, že na turisty se nesahá a proč) :-) Okrást vás ale okradou. Pokud tam nemusíte, nebo nejste ožralí a nezabloudíte tam, není tam pro co chodit, ve dne snad možná abyste poznali jak opravdu žijí, v noci k tomu není důvod. V Ekvádoru je běžné, že někdo vytlačí ven masivní reproduktor a udělá si "párty" na chodníku, která může trvat v kuse třeba 24h nebo dva dny. Spoustu lidí to pohoršuje, tím myslím turistů. Místní to mají rádi. Nesnažte se dovolat "nočního klidu", v zákoně to sice je, ale zbytečně si naděláte nepřátele v řadách policie. Sepíší s vámi protokol, hudba hraje dál, lidi se baví :-D Prostě tam je svět ještě v pořádku. Když přijedete do Ekvádoru, budete trochu zmatení, nedoporučuji vám, abyste si půjčovali auto dokud nepochopite (třeba z taxíku) jak funguje provoz. A vlastně vám to nedoporučuji vůbec, protože Ekvádorci mají řidičské schopnosti vysoce nad rámec toho, co zvládáme v Evropě. Značky zde fungují spíše jako doporučení a pruhy jsou jen komické malůvky na silnici. Nikdo se tím neřídí. Ve většině případů však dodržují semafory. Nečekejte, že se vám člověk odbočující vpravo postaví do pravého pruhu. Prostě se od vás postaví vlevo a na zelenou jede, musíte s tím počítat. Auta se od sebe pohybují na vzdálenost 3-5cm od zrcátek, prostě než dojedete z letiště do centra města, auto bude samý šrám. Auta jsou extrémně drahá, mnohdy 2x dražší, než u nás, proto zde jezdí všechno možné, ovšem obvykle v perfektním stavu. Dovoz starších aut není dovolen.
Přečetl jsem si celého průvodce a dodal bych pár věcí po půlroce co jsem v Ekvádoru strávil. U taxíků je potřeba cenu domluvit předem naprosto VŽDY a nepožadujte zapnutí taxametru, jinak se nebudete stačit divit :-) KAŽDÝ taxikář vám vždy řekne vyšší cenu, pokud budete vypadat jako turista, ale jinak jsou ceny taxíků velice příznivé, běžně do 20km za 2USD i v těch nejdražších destinacích (např. Salinas) a taxikáři pendlují aby nabrali zákazníky, jsou zvyklí na krátké trasy, vlastně fungují jako takové dražší "autobusy" takže je pro něj lepší jet 2km s vámi, než po prázdnu. Minimální taxa v podstatě není, všechno je vyloženě na domluvě. Když jsem si potřeboval zkrátit cestu o 800m a nechtělo se mi šlapat v žabkách, stopl jsem si taxíka za 20 centů a týpek byl rád. Obvykle cenu, kterou vám řekne, vydělte 2ma a máte cenu, která je příjemná pro něj i pro vás. U letišť, nicméně trochu prskají, když jim řeknete půlku, ale stejně vás vezmou, protože i tak je to víc, než jim platí Ekvádorci :-) Pokud chcete jet taxíkem dál, je to už trochu horší. Třeba na 100km se pod 50USD nedostanete. Běžně vám řeknu cenu 100USD. Co se angličtiny týče, tak s ní nepochodíte skoro nikde, krom Quita, kde jsou celkem zvyklí, ale Guayaquil, normální obchody, menší krámky, nebo "hospody" nemáte šanci. To samé obvykle platí i pro autobusová nástupiště. Pokud trefíte na někoho, kdo mluví anglicky, máte štěstí. Takže je dobré umět španělsky základní fráze ohledně dopravy. Galapágy jsou na tom s angličtinou o dost lépe, protože je to turistická destinace. V Salinas potkáte hromady anglicky mluvících lidí, ale ti vám nepomůžou. Ještě takový poznatek pro kuřáky: Trafiku nehledejte, nenajdete ji. Na ulici téměř nikdo nekouří, ale kouření je zakázáno jen na úřadech a v hospodách. To že nikdo nekouří je prostě proto, že Ekvádorci nekouří :-) Je to pro ně dost drahá zábava a spíše tedy potkáte pouliční prodejce, kteří prodávají kusovky. Nicméně krabičku koupit lze, obvykle tam dobře funguje černý trh a pokud se zeptáte v nějakém menším obchůdku s potravinami, budou vědět ve kterém obchůdku mají pod pultem pašovaná cigára :-D Cena se pohybuje od 2 do 4USD za krabičku. Není běžné, že někdo, krom pouličních prodejců, kupuje cigára po krabičkách, takže když si koupíte karton, budou vám líbat ruce a nebojte si klidně říct o slevu 50c na krabičce. Internet stojí za houby. Pokud chcete pevný, musíte najít místní společnost, která vám ho připojí "na pas" a většině se do toho nechce. Potřebujete "cedulu" tedy jejich občanku. Bez toho si nepořídíte ani simku. Na druhou stranu, pokud si simku kupujete u oficiálního prodejce, tak vám ji na pas aktivuje. Počítejte s tím, že má Ekvádor dost striktní policies co se týče používání internetu, takže tam nedělejte nic, co není povoleno, jinak si vás najdou :-) Obecně co se bezpečnosti týče, je Ekvádor velice bezpečný. Samozřejmě kapesní krádeže se občas dějí, ale jinak nějaké zásadní nebezpečí nehrozí. Mají mnoho složek policie, v turistických destinacích navíc turistickou policii, která hovoří anglicky. Jinak řečeno, u nás je to tak, že když vidíte policajta, říkáte si "ježiš ten bude prudit" tam když ho vidíte, jste rádi, protože opravdu pomáhají a chrání. Místní "zločinci" si zase třikrát rozmyslí, jestli ublíží turistovi, zásahy policie jsou rychlé efektivní a velice tvrdé. Proti zloději zcela běžně použijí střelnou zbraň (viděl jsem několik zásahů, kdy třeba kvůli ukradenému skútru, byl zloděj zastřelen). Pokud jste zločinec, víte, že turista je "hájená osoba" a nejde ho zamést pod koberec. Zcela bez problémů jsem se pohyboval v noci ve čtvrtích, kam by se turista nepřiblížil ani na kilometr a dokonce jsem si tam našel mnoho přátel (kteří mi vysvětlili, že na turisty se nesahá a proč) :-) Okrást vás ale okradou. Pokud tam nemusíte, nebo nejste ožralí a nezabloudíte tam, není tam pro co chodit, ve dne snad možná abyste poznali jak opravdu žijí, v noci k tomu není důvod. V Ekvádoru je běžné, že někdo vytlačí ven masivní reproduktor a udělá si "párty" na chodníku, která může trvat v kuse třeba 24h nebo dva dny. Spoustu lidí to pohoršuje, tím myslím turistů. Místní to mají rádi. Nesnažte se dovolat "nočního klidu", v zákoně to sice je, ale zbytečně si naděláte nepřátele v řadách policie. Sepíší s vámi protokol, hudba hraje dál, lidi se baví :-D Prostě tam je svět ještě v pořádku. Když přijedete do Ekvádoru, budete trochu zmatení, nedoporučuji vám, abyste si půjčovali auto dokud nepochopite (třeba z taxíku) jak funguje provoz. A vlastně vám to nedoporučuji vůbec, protože Ekvádorci mají řidičské schopnosti vysoce nad rámec toho, co zvládáme v Evropě. Značky zde fungují spíše jako doporučení a pruhy jsou jen komické malůvky na silnici. Nikdo se tím neřídí. Ve většině případů však dodržují semafory. Nečekejte, že se vám člověk odbočující vpravo postaví do pravého pruhu. Prostě se od vás postaví vlevo a na zelenou jede, musíte s tím počítat. Auta se od sebe pohybují na vzdálenost 3-5cm od zrcátek, prostě než dojedete z letiště do centra města, auto bude samý šrám. Auta jsou extrémně drahá, mnohdy 2x dražší, než u nás, proto zde jezdí všechno možné, ovšem obvykle v perfektním stavu. Dovoz starších aut není dovolen.
...ještě něco. V žádném případě si sebou neberte 100USD bankovky. Obvyklá bankovka, která nevzbudí pozornost je 10USD, nebo 20USD. 50 a 100 dolarů je vážně problém. V menších obchodech s ní nezaplatíte vůbec (u taxikáře ani náhodou) ve středních obchodech ji zdlouhavě prověřují, mnohdy po vás budou chtít pas. Ve velkých obchodech ověřují její pravost fixem a zadávají číslo do systému. 100USD je prostě milionová bankovka. Používají se zde obvykle dolarové mince (což třeba zase v USA není vůbec běžné). Pokud si tedy měníte peníze doporučuji si je nechat vyměnit na dvacky, nebo menší. Je otravné sebou tahat tolik bankovek, ale ušetříte si tím spoustu starostí na místě. Další věc proč nepoužívat velké bankovky je to, že když platíte, jsou kolem vás lidé a ti vědí, že máte zpět ze 100USD, takže by vás mohli chtít okrást. Průmšrný plat je zde okolo 300USD, takže je to jako byste platili u nás v obchodě 1/3 výplaty. Karta se hodí v podstatě jen do supermarketů, hotovost je nutná.
...ještě něco. V žádném případě si sebou neberte 100USD bankovky. Obvyklá bankovka, která nevzbudí pozornost je 10USD, nebo 20USD. 50 a 100 dolarů je vážně problém. V menších obchodech s ní nezaplatíte vůbec (u taxikáře ani náhodou) ve středních obchodech ji zdlouhavě prověřují, mnohdy po vás budou chtít pas. Ve velkých obchodech ověřují její pravost fixem a zadávají číslo do systému. 100USD je prostě milionová bankovka. Používají se zde obvykle dolarové mince (což třeba zase v USA není vůbec běžné). Pokud si tedy měníte peníze doporučuji si je nechat vyměnit na dvacky, nebo menší. Je otravné sebou tahat tolik bankovek, ale ušetříte si tím spoustu starostí na místě. Další věc proč nepoužívat velké bankovky je to, že když platíte, jsou kolem vás lidé a ti vědí, že máte zpět ze 100USD, takže by vás mohli chtít okrást. Průmšrný plat je zde okolo 300USD, takže je to jako byste platili u nás v obchodě 1/3 výplaty. Karta se hodí v podstatě jen do supermarketů, hotovost je nutná.
Karta se hodi jiste i do bankomatu.
Karta se hodi jiste i do bankomatu.