Počasí v Ekvádoru a kdy sem jet
Počasí v Ekvádoru
Počasí velmi závisí na tom, v němž ze 3 zmiňovaných oblastí a v jaké nadmořské výšce se pohybujeme. Podnebí se obecně dělí na období dešťů a období sucha, které probíhá v různých měsících v závislosti na poloze. I přesto, že Ekvádor leží na rovníku, při cestách do Quita a horských oblastí si nezapomeňte přibalit teplejší oblečení.
Na pobřeží zhruba půl konce prosince do května probíhá období dešťů, přičemž intenzivnější je na jihu okolo města Guayaquil, čím více na sever, tím méně prší. Od června do října je teplo a sucho s průměrnými teplotami nad 25 °C.
V horách velmi závisí na nadmořské výšce – přes den se mohou teploty vyšplhat přes 20 °C, ale v noci klesají pod 10 °C. Zhruba od června do listopadu neprší. Ve vysoké nadmořské výšce je i na rovníku pěkná zima.
Tropická Amazonie se vyznačuje celoročně zeleným pralesem, velkým množstvím srážek a vysokými průměrnými teplotami mezi 26 a 30 °C.
Na Galapágách je počasí ovlivňováno mořskými proudy. Horké a vlhké období panuje od prosince do května, sucho a chladněji od června do listopadu.
Ekvádor během roku
Pro lepší orientaci si představme počasí v Ekvádoru podle jednotlivých měsíců.
Počasí v lednu
Leden je zhruba na začátku sezony vlhka takřka ve všech regionech Ekvádoru, nepatří však mezi úplně nejdeštivější měsíce v roce.
Teploty na pobřeží se pohybují v rozmezí 28 až 34 °C s tím, že tepleji je na severu, kde zároveň i výrazně méně prší. Naopak na jihu okolo Guyaquilu prší často a intenzivně, avšak většinou jen formou krátkých bouřek.
V centrálním pásu And od Quita po Cuencu teploty přes den šplhají na 18 až 21 °C, prší zde jen asi každý 3. den formou přeháněk, které obvykle trvají maximálně hodinu.
Galapágy se těší z teplého počasí kolem 26 °C a skvělými podmínky pro šnorchlování.
Kam vyrazit: Galapágy, horské oblasti, Amazonie
Počasí v únoru
Během února silněji nastupuje období dešťů. Nejznatelnější je v jižní části pobřeží kolem Guayaquilu, kde prší opravdu často a hodně. V horských oblastech prší více na severu kolem Quita, ale přeháňky většinou netrvají déle než 2 hodiny denně.
Únor bývá v horách i na jižním pobřeží velmi oblačný a i když zrovna neprší, pravděpodobně bude obloha zatažená.
Nejtepleji je při pobřeží a v západní části země, kde teploty stoupají na 27 až 34 °C, zatímco v horských oblastech se drží na víceméně konstantních 20 až 22 °C s tím, že v noci může ve výškách nad 3 000 metrů být i pod nulou.
Kam vyrazit: Galapágy, Amazonie
Počasí v březnu
Březen je asi nejméně vhodným měsícem pro návštěvu Ekvádoru. Po celé zemi, s výjimkou severního pobřeží, je častá oblačnost, v horách mlhy a mraky, v nížinách pak kouřmo z dusna. Vrcholí období dešťů v západní podhorské části země, okolo Guyaquilu i v horách, kde sice prší méně než v nížinách, ale silná 2-3hodinové přeháňky se můžou objevit i každý 2. den.
Na druhou stranu, plánujete-li například hodně cestovat autem po městech, ani toto počasí nemusí vadit. V žádné části Ekvádoru nejsou typické celodenní dlouhotrvající deště.
Teploty v horách jsou pořád stejné: kolem 21 °C. Na pobřeží vrcholí období horka a vlhka s teplotami mezi 32 a 35 °C.
I Galapágy mají v tomto období nejvíce deště, ale zároveň tu často svítí sluníčko a příroda je díky srážkám svěží a barevná. Moře je v březnu stále ještě čiré a ideální ke šnorchlování a potápění. Teploty stoupají na 26 °C.
Kam vyrazit: Galapágy, Amazonie
Počasí v dubnu
Během dubna vrcholí období dešťů v horských oblastech, kde se silné bouřky objevují v průměru každý druhý den a můžou trvat i 2 hodiny, obvykle v odpoledních a večerních hodinách. Na pobřeží deště pozvolna ustupují, i tady je ale pořád dost vlhko a srážek spadne hodně, minimálně v první půlce dubna.
Stejně tak na Galapágách pomalu končí období vlhka se silnými (ale krátkými) lijáky, příroda je tu ale nádherně barevná a svěží a duben patří k nejlepším měsícům pro návštěvu tohoto souostroví.
Teploty se prakticky nemění. V horách kolem 20 °C, na pobřeží mezi 27 a 30 °C, Galapágy se těší z příjemných 25 °C.
Kam vyrazit: Galapágy, Amazonie, severní pobřeží (Manta, Esmeraldas)
Počasí v květnu
Květen je na většině území s výjimkou Amazonie, kde prší plus minus po celý rok stejně, přelomový měsíc mezi dešti a suchem. Srážky jsou na celém území pořád velmi intenzivní, často v doprovodu silných bouřek, ale objevují se méně často než během období vlhka (cca jednou za 3 až 4 dny). Po zbytek dní je většinou polojasno a zejména v horách začíná být počasí opravdu příjemné.
Teploty se mírně snižují hlavně na pobřeží (cca na 29 °C) a na Galapágách na 24-25 °C.
Kam vyrazit: Galapágy, hory (Quito, Cuenca), Amazonie, severní pobřeží (Manta, Esmeraldas)
Počasí v červnu
V červnu začíná hlavní turistická sezona ve většině pevninského Ekvádoru. Deště jsou už jen spíš příležitostné, byť se po celém území mohou objevit velmi silné bouřky, ale jen ojediněle. Samozřejmě kromě Amazonie, kde prší konstantě po celý rok.
V horách začínají ideální podmínky pro trekování a na pobřeží ke koupání, kdy prší jen výjimečně a i vlhkost s teplotami se dostávají na přijatelnější hodnoty okolo 29 °C.
Naopak na Galapágách oficiálně končí hlavní sezona, ve skutečnosti se jen mění příležitosti. Moře začíná být vzdutější a tudíž méně vhodné ke šnorchlování, na druhou stranu je velmi vhodné pro pozorování mořského života na hladině. Poměrně často se objevují mlhy, které však během dne rozfouká vítr a příjemné teploty okolo 24 °C dávají vhodné podmínky pro chození po přírodě.
Kam vyrazit: Galapágy, celý pevninský Ekvádor vyjma Amazonie, kde prší přeci jen o trochu víc než ve zbytku roku
Počasí v červenci
Červenec je velmi podobný měsíc jako srpen, jen prší ještě o trochu méně, s výjimkou Amazonie, kde prší naopak více než ve zbytku roku, a to poměrně výrazně.
Teploty mimo hory se drží na hodnotách okolo 29 °C, v horách mírně rostou až na 22 °C (do 3 000 metrů) a i nad 5 000 metrů začíná tát sníh a tudíž se zlepšují podmínky pro vysokohorskou turistiku.
Galapágy jsou v červenci podobné jako v červnu: moře je bouřlivější, objevují se časté mlhy a fouká vítr s teplotami okolo 23 °C. Zkrátka vhodná doba k pozorování zvířat a turistice, pokud vám nevadí větrnější počasí.
Kam vyrazit: celý pevninský Ekvádor vyjma Amazonie, kde prší víc než ve zbytku roku
Počasí v srpnu
Srpen je první opravdový měsíc období sucha, kde v celé západní polovině Ekvádoru včetně horských oblastí prší spíš jen sporadicky. Teploty při pobřeží klesají na 28 °C, naopak v horách se můžou výjimečně vyšplhat i na 25 °C.
Na Galapágách fouká silná vítr, moře je bouřlivé a teploty spolu se zářím nejnižší z celého roku, když se pohybují kolem 22 °C.
Kam vyrazit: celý pevninský Ekvádor vyjma Amazonie, kde prší víc než ve zbytku roku
Počasí v září
Září je vrcholem období sucha, které přesahuje i do října. Západní polovina Ekvádoru včetně horských oblastí je prakticky bez deště, naopak v Amazaonii se prudké lijáky objevují i několikrát denně. Teploty na pobřeží zvolna začínají opět stoupat zhruba na 29 °C, v horách je statisticky nejtepleji (21-24 °C), naopak na Galapágách nejchladněji (okolo 22 °C).
Kam vyrazit: celý pevninský Ekvádor vyjma Amazonie, kde prší víc než ve zbytku roku
Počasí v říjnu
Říjen je poslední měsíc období sucha. Krajina v západních nížinách a při pobřeží je suchá, povadlá a zaprášená, zatímco v horách se vyznačuje jasným počasím a dobrými podmínkami pro turistiku, byť v severní části (Quito, Cotopaxi) už se opět cca každý třetí den objevují silné večerní deště. Teploty se oproti září prakticky nemění nikde v Ekvádoru.
Kam vyrazit: celý pevninský Ekvádor vyjma Amazonie, kde prší víc než ve zbytku roku
Počasí v listopadu
V listopadu vrcholí slabší období dešťů v horách, kdy prší zhruba každý 3. až 4. den cca na 2 hodiny odpoledne. V západních nížinách a u pobřeží se nástup období vlhka ještě moc neprojevuje a sprchne spíš sporadicky.
Teploty v horách zvolna klesají na svých obvyklých 20 °C, naopak při pobřeží stoupají až na 31 °C.
Listopad je začátkem sezony na Galapágách, kdy se uklidňuje silný vítr a spolu s ním i moře. Teploty mírně stoupají na 23 °C. O něco méně prší i v Amazonii, kde oficiálně taktéž začíná turistická sezona.
Kam vyrazit: Galapágy, celý pevninský Ekvádor
Počasí v prosinci
Prosinec je dalším měsícem vhodným pro návštěvu celé země. Na pobřeží v západních nížinách se ještě neprojevuje hlavní období dešťů a v horách zase není natolik nepříjemné, aby ovlivňovalo dovolenou. Sprchne tu zhruba každý 3. den velmi silně v odpoledních hodinách, často je sice obloha pod mrakem, což však při ostrém horském sluníčku tolik nevadí.
Galapágy se těší z klidného ovzduší i moře, prší tu jen formou lehkých přeháněk, které osvěžují vzduchu a zelenají přírodu a teploty se drží na příjemných 24 °C.
Kam vyrazit: Galapágy, celý pevninský Ekvádor
Tabulka teplot během roku
Horské oblasti - Quito, Cuenca, vulkán Cotopaxi a další
Pobřežní oblasti - Plážové destinace a město Guayaquil
Amazonie - Deštné pralesy na východě
Galapágy - Ostrovy v Tichém oceánu
Kdy jet do Ekvádoru
Hlavní sezony se mírně liší podle lokality.
Nejvíce turistické Galapágy se dají navštívit celoročně, více návštěvníků sem míří mezi listopadem a květnem, kdy je klidné moře i ovzduší ideální pro šnorchlování a potápění. Teploty jsou příjemné celoročně, ale během našeho léta tu fouká poměrně silný vítr. Období dešťů se sice kryje s hlavní sezonou, ale prší tu obvykle jen formou krátkých lehkých přeháněk, které jsou spíš příjemné než otravné.
Na vulkány a do horských měst jako Quito nebo Cuenca je dobré vyrazit v době, kdy tam tolik neprší a dny jsou slunečné (zhruba od června do listopadu).
Pobřežní oblasti Ekvádoru nepatří k hlavním tahákům, ale míříte-li především za mořem, nejlepší období je od června do prosince, kdy nejméně prší.
Amazonie se podobně jako Galapágy dá navštívit celoročně, protože je tu každý měsíc velmi podobné počasí. Velmi často prší formou silných bouřek a přeháněk, ale přeci jen častěji spadnou od června do října, takže hlavní sezona je od listopadu do května. Teploty jsou konstantní po celý rok.
Chystáš se do Ekvádoru?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.