Laguna Quilotoa
Sopečná laguna Quilotoa vznikla v kráteru vybuchlé sopky v nadmořské výšce téměř 4 000 metrů asi před 800 lety. Ve vodě se nachází rozpustné minerály, které zvláště při slunečním svitu barví vodu do zelena.
Průměr laguny čítá 3 km a pohled na okolní kopce a vodní hladinu je skutečně impozantní. Strmé skalní stěny kráteru padají do jeho hlubin až z výšek přes 400 metrů. Nejvyšší vrchol sopky Quilotoa stoupá do výšky 3 914 m n. m.
Pěší turistika
Na vrcholu kráteru se nachází turistická vesnička Quiltoa, do které dojedete autem i autobusem. Od hlavního parkoviště na vyhlídku dojdete za 3 minuty pěšky a převýšení přitom bude takřka nulové.
Dá se však z této vyhlídky sejít až přímo k vodě po turistickém velmi bezpečném chodníčku, který tam i zpět dohromady měří asi 3 km, kvůli velkému převýšení však počítejte minimálně se 2 hodinami chůze.
Oblíbenější stezka vede kolem dokola celé laguny až na nejvyšší bod hory Quilotoa. Měří celkem 5,5 km, místy jsou krátká strmá stoupání a klesání, ale celkové převýšení není velké, protože se celou dobu jde po obvodu kráteru.
Vstupné
Za vjezd do městečka Quilotoa se platí vstupné u mýtné brány, kde je třeba nadiktovat i číslo dokladu. Vstupní činí 2 USD a platí se pouze v hotovosti.
Ubytování Quilotoa
Přímo okolo vyhlídky a hrany kráteru vyrostlo malé turistické městečko s obchůdky se suvenýry, potravinami, restauracemi a velkým množstvím guesthousů, penzionů a hotelů. Ceny dvoulůžkových pokojů se tu pohybují okolo 1 100 Kč za noc, což je 2-3x více než v okolních vesnicích.
Preferujete-li klasické větší hotely, přímo na hraně útesu s úžasnou vyhlídkou se nachází Hotel PrincesaToa s cenami od 1 700 Kč výš.
Výrazně levnější ubytování už od cca 400 Kč za dvoulůžkový pokoj s koupelnou najdete v blízkých městečkách Zumbahua (12 km), která je centrem regionu, a také Chugchillán (8 km). Lepší dostupnost služeb má rozhodně Zumbahua, kde jsou k dispozici skvěle hodnocené hotýlky Kuyllur Ñán a El Imperial.
Jak se sem dostat?
Quilotoa je skvěle dostupná po silnici, která vede prakticky až na vyhlídku. Při cestě sem vás čeká překonání průsmyku ve výšce 4 000 m n. m., a to ať už pojede z východu od Queveda potažmo Guayaquilu, nebo ze západu od Latacungy potažmo Quita.
Počítejte s těmito vzdálenostmi a časy jízdy:
- Quito – 171 km / 3,5 hodiny přes Latacungu nebo 172 km / 4,5 hodiny přes Sigchos
- Guayaquil – 311 km / 7 hodin
- Cuenca – 447 km / 9,5 hodiny
- Latacunga – 77 km / 1,5 hodiny
- Zumbahua – 12 km / 15 minut
- Chugchillán – 8 km / 15 minut
Hlavní silnice z Latacungy, resp. Queveda do Zumbahuy a následně přímo ke Quilotoe je po celé délce kvalitní asfaltová s jedním pruhem v každém směru a velmi dobře značená. Silnice z Quilotoy do Quita přes Sigchos je od roku 2017 nově postavená, avšak bývají zde častější sesuvy půdy, které se objíždí po štěrkových cestách průjezdných pouze s SUV.
Quilotoa je jedna z mála přírodních památek v Ekvádoru, ke které se dá dostat i autobusem. Prvotní cíl bude město Latacunga, kam jezdí i 4-5x za hodinu autobusy z Quita z terminálu Quitumbe za ceny kolem 4 USD. Jízdenky nelze dopředu rezervovat, což ale nevadí, do autobusů směr Latacunga se dostanete vždy.
Z Latacungy jezdí přímo do turistického městečka Quilota autobusová linka cca 6-7x denně za cenu okolo 3 USD.
Chystáš se do Ekvádoru?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.