Keňa
Keňa

Co dělat v Keni

Parky a rezervace

Z národních parků nejvíc doporučujeme Masai Maru, která je sice nejvíce turistická, což se negativně projevuje na až příliš velkém počtu návštěvníků i ceně vstupného, ale na druhou stranu je park natolik velký, že se v něm stovky návštěvníků denně lehce rozprostřou. Zároveň nikde jinde neuvidíte natolik rozmanitou floru a faunu na jednom místě.

Dalšími variantami jsou pak národní parky Amboseli, Tsavo, Lake Nakuru a Lake Naivasha. Především poslední dva zmíněné jsou pak kvůli odlišnému prostředí (rozkládají se kolem dvou jezer) a vzájemné blízkosti oblíbeným doplňkem po cestách do Masai Mary.

Výlety do národních parků lze podniknout i na vlastní pěst – za předpokladu, že si půjčíte auto a domluvíte si ubytování v okolním kempu nebo hotelu. Především vypůjčení auta je však kvůli specifické dopravní situaci riskantní proces, nemluvě o vysokých cenách.

Doporučovali bychom tedy přímo v Nairobi (na internetu seženete většinou jen ty nejdražší nabídky) obejít všechny prodejce nabízející výlety na safari a poptat se jich na ceny. I v tomto případě se dá vyjednávat – nejlepší taktika je zeptat se prodejce na cenu, jít za dalším, říct mu, že před chvílí vám byla nabídnuta určitá částka a vyčkat, než vám nabídne o něco nižší. Tento proces pak můžete opakovat tolikrát, dokud neuvidíte, že prodejci s cenou už níže jít nemohou.

Treking

Odvážnějším a fyzicky zdatnějším turistům doporučujeme výstup na druhou nejvyšší africkou horu Mount Kenyu. Tento 5.199 metrů vysoký vrchol vás uchvátí především svou rozmanitou přírodou, která se mění s každým vystoupaným výškovým metrem. K nezaplacení je také výhled z vrcholu doprovázený východem sluncem.

Výstup na Mt. Kenyu doporučujeme podniknout s průvodcem a v závislosti na velikosti vaší skupiny i s jedním nebo více nosiči. Cesta nahoru a zpátky trvá dohromady 5 dní, přičemž musíte počítat s velkou fyzickou zátěží. Na druhou stranu  nemusíte být trénovaní horolezci, jelikož se výstup odehrává po klasických turistických trasách.

Jak už jsme zmínili v části pojednávající o smlouvání, doporučujeme nekupovat turistické cenové balíčky, v nichž nevíte, za co platíte – místo nich si vyjednejte individuální cenu, ve které přesně víte, za co jste utratili každý šilink. Pokud se pro výstup na Mt. Kenyu rozhodnete spontánně a nemáte s sebou z ČR zimní výbavu, je možné si jí u průvodců za nevelký poplatek zapůjčit.

Vodní radovánky

Pokud si jedete do Keni užít klidnou dovolenou nebo pokud už máte safari či jiné aktivity za sebou, vyrazte za vodními radovánkami do Mombasy. Druhé největší keňské město nabízí kilometry pláží s bílým pískem, kterým lze, vzhledem k velmi vysokým přímořským teplotám, jen stěží odolat. Většina turistických rezortů, barů a diskoték se nachází podél Nyali Beach. Dále tam na vás budou čekat místní podnikavci prodávající výrobky všeho druhu a nabízející se i jako placení průvodci po pláži – za pár šilinků tak můžete přímo v oceánu vidět mořské hvězdice, kraby, korály či sumýše (mořské okurky).

Ačkoliv Nyali Beach rozhodně stojí za návštěvu, především méně náročným turistům toužícím po poznání doporučujeme najít si ubytování na druhé straně Mombasy, poblíž Shelly Beach. Na ní nepotkáte téměř žádné turisty, naopak jí využívají místní obyvatelé. Chybí tam také velké turistické resorty, ale nenáročnému turistovi budou stačit tamní malé hotely či guesthousy, které jsou několikanásobně levnější než ubytování poblíž Nyali Beach. Další výhodou této oblasti je možnost využití nespočtu místních restaurací a barů.

Kompromisem mezi plážemi Nyali a Shelly pak může být Diani Beach – pláž nacházející se za hranicemi Mombasy nabízí oproti Nyali Beach božský klid, ale na rozdíl od Shelly Beach má i kompletní turistickou infrastrukturu.

Nezapomeňte také, že v Mombase není moře, ale oceán, tudíž musíte počítat s každodenním přílivem a odlivem – koupání tedy není možné celý den.

Městský život

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně přiletíte do Nairobi, stojí za to si keňské hlavní město projít. Na to vám bude stačit kratší časový úsek v řádu jednotek dnů. Přece jen tam příliš historických památek nenajdete, přesto má však své kouzlo nasát atmosféru afrického velkoměsta. Za zhlédnutí stojí například Nairobi National Museum, v němž mimo jiné najdete expozici o české rodačce Joy Adamsonové či pro fanoušky knihy Vzpomínky na Afriku je určitě nutnost vidět vilu hlavní hrdinky Karen Blixen.

V Mombase pak stojí za to procházka po starém městě, které z historických důvodů vypadá úplně jinak než nairobské centrum. Mombasa je značně ovlivněna arabskou kulturou, což je znát i na tamní architektuře – město tak na Evropany působí exotičtěji. Druhou turistickou povinností v Mombase je pak bývalá portugalská pevnost a překladiště otroků Fort Jesus.

V obou keňských velkoměstech je čirý noční život. V každé čtvrti najdete nespočet barů, hudebních klubů a restaurací – stačí si jen vybrat. Počítejte však, že si ve většině podniků moc nepopovídáte – ať jste v hudebním klubu, nebo klasické hospodě, hudba bude vždy hrát na maximální hlasitost. Další nepříjemnost pro Čechy je vyšší cena piva (v lepších barech až 350 šilinků) a fakt, že téměř všude dostanete jen lahvové. Samotná chuť piva je na druhou stranu velmi podobná tomu českému.

Nairobi i Mombasa jsou zároveň ideální pro nákupy. Speciálně v Nairobi najdete desítky moderních obchodních center, v nichž pořídíte téměř cokoli. Pokud však hledáte ručně vyráběné suvenýry, navštivte některé stánkaře.

Například v Nairobi doporučujeme velkou skupinu stánků nacházejících se ve čtvrti Westlands mezi parkovištěm obchodního centra Sarit, restaurací Mediterraneo Ristorante a hotelem Sankara. Naopak se raději vyhněte v úplném centru nacházejícímu se Masai Marketu – tamní obchodníci se vás budou až agresivně snažit přesvědčit, abyste si něco koupili. Navíc mají o dost méně zboží než výše zmíněná skupina stánkařů.

Co se týče kultury, v Nairobi se nachází například Keňské národní divadlo. Dvě největší keňská města nabízí i několik moderních kinosálů včetně 3D kina. Letní hudební festivaly tak, jak je známe z ČR, v Keni příliš běžné nejsou – a když už, tak se odehrávají v menším měřítku a za více peněz. Pokud se tedy chcete zaposlouchat do rytmů keňské hudby, doporučujeme zajít do jednoho z mnoha hudebních klubů nabízejících živá vystoupení.

Za kulturu by se svým způsobem daly považovat i tradiční masajské tance, které možná znáte z televize. Naživo je lze vidět například v okolí NP Masai Mara, avšak tato komerční představení mají většinou jen pramálo společného s opravdovými tradicemi Masajů. Pokud chcete poznat pravou masajskou kulturu, jeďte do libovolné vesnice, v níž nejsou zvyklí na turisty – tamní lidé z vás budou mít takovou radost, že vám zatančí zdarma.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.