Keňa
Keňa

Kultura a lidé v Keni

Historie v kostce

Dnešní hranice Keni (stejně jako většiny ostatních afrických států) byly uměle vytvořeny Evropany na konci 19. století, v důsledku čehož žije v rámci jednoho státu několik desítek etnických skupin. Britští kolonizátoři od té doby přebrali kontrolu nad územím, kterou vykonávali až do roku 1963, kdy Keňa vyhlásila nezávislost. Od té doby si stát prošel poměrně turbulentním obdobím, jehož výsledkem je však obstojně fungující a stabilní demokratický systém. V současnosti má tak Keňa možnost plně využívat svůj obrovský potenciál v oblasti turismu.

Lidé

Jak již bylo zmíněno výše, v Keni žije velké množství různých etnických skupin. Jednoznačně pozitivní však je, že k etnickým konfliktům dochází jen minimálně – a když už, tak nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé jako například rwandská genocida. Většina obyvatel vyznává křesťanskou víru, výjimkou je oblast kolem přístavního města Mombasa, které je považováno za muslimské centrum země.

Jednotliví lidé jsou pak v drtivé většině případů neuvěřitelně přátelští, nápomocní a komunikativní – a to bez ohledu na jejich etnikum či náboženství. Ať už jdete po ulicích hlavního města Nairobi, nebo procházíte polorozpadlou vesničkou někde ve vnitrozemí, budou vás místní často zastavovat, aby vám mohli potřást rukou a zeptat se, jak se dnes máte, kam máte namířeno, odkud pocházíte, apod.

Mimochodem jakmile Keňani nebudou o ČR vědět vůbec nic, zmiňte, že odtud pochází Petr Čech a vzniknul zde Baťa – v tu chvíli se z vás zaručeně stanou největší kamarádi. 

Zároveň se vůbec nebojte ptát se místních lidí na cestu; všichni vám rádi poradí, kudy jít, a v některých případech se dokonce vydají na cestu s vámi – i když měli původně namířeno úplně jinam. V takovém případě je na vašem vlastním uvážení, jestli shledáte danou pomoc natolik užitečnou, že daného člověka odměníte menším spropitným.

Jedinou nevýhodou podobných pouličních setkání je, když se z vašeho nového kamaráda vyklube prodejce suvenýrů či zájezdů na safari. Ani v takovém případě však není potřeba ztrácet hlavu, stačí si vzít vizitku a říct, že momentálně nemáte čas a stavíte se jindy. V žádném případě však podobným prodejcům na sebe nedávejte kontakt.

Keňanů je více než 4x tolik, co Čechů.

Svátky

Keňské státní svátky se zakládají buď na tradicích křesťanství (Velikonoce, Vánoce), islámu (konec ramadánu) či oslavují státnost (Den nezávislosti).

Keňané obecně moc neholdují přehnaným oslavám státních svátků. Speciálně náboženské svátky pak tráví především v klidu rodinného kruhu. Například Vánoce tak v keňském podání nejsou komerční svátek, jako ho známe v podání západních zemí, ale jsou především o rodinných setkáních, přičemž jediné, čím se jednotliví členové rodin obdarovávají, je většinou jídlo a alkohol – žádné zabalené dárky nečekejte.

Keňské Vánoce tak díky absenci stresu z nákupu dárků získávají úplně jiný rozměr. Jedinou výjimkou jsou v tomto ohledu moderní obchodní centra ve větších městech, která vás během vánočního období masírují kýčovitými výjevy Santa Clause a umělého sněhu.

O co méně bujaře Keňané prožívají oslavy státních svátků, o to více si užívají například oslavy sportovních úspěchů. Pokud si tedy chcete užít nějaká bujará shromáždění, počkejte si například v Nairobi na zápas nejpopulárnějšího fotbalového klubu Gor Mahia a v případě výhry vás oslavy neminou.

Kultura

Asi největší kulturní zajímavostí je pro evropského turistu celková otevřenost a přátelskost místních obyvatel. Nebuďte překvapení, když si vás například budou úplně cizí lidé zvát k sobě domů na večeři – prostě se jen chtějí doma pochlubit, že si udělali bílé kamarády. 

Tím, že je většina země křesťanská, dodržují místní lidé podobné zvyky a tradice jako Evropané – překvapit by paradoxně mohlo přísnější lpění na křesťanských tradicích, než jsme zvyklí z ČR. O něco jiná situace je pak v muslimské Mombase, která se však rychle přizpůsobuje západním turistům a nedá se tak považovat za nikterak přehnaně konzervativní.

Jazyk

Oficiálními keňskými jazyky jsou angličtina a svahilština. Pro komunikaci s drtivou většinou populace (výjimkou jsou většinou jen starší lidé na venkově) si tak vystačíte s vašimi anglickými dovednostmi.

Keňané jsou však velmi hrdí na tamní regionální jazyk svahilštinu, tudíž se vás budou při všech příležitostech snažit naučit alespoň její základy. Pokud tedy chcete udělat velmi dobrý dojem hned při prvním setkání, je vhodné naučit se alespoň následující slovíčka a fráze.

  • Minislovníček:
  • Dobrý den – Jambo
  • Na shledanou – Kwaheri
  • Děkuji (pěkně) – Asante (sana)
  • Prosím – Tafadhali
  • Ne – Hapana
  • Ano – Ndiyo
  • Běloch – Mzungu (slovíčko, které na vás budou neustále pokřikovat na ulici – neznamená však nic negativního, spíše jde o pozdrav cizinci)
  • Nemám peníze – Sina pesa (velmi užitečné jako odpověď žebrákům)
  • Studená voda – Maji baridi
  • Pojďme – Twende (velmi často používaná hovorová fráze)
  • Autobus – Matatu
  • Moto taxík – Boda Boda
  • Taxík tříkolka – Tuk tuk (občas se využívá také výraz piky piky)

Turismus

Keňa je země připravená na turisty. V každém městečku či místě poblíž přírodních rezervací na vás čeká dostatek hotelů, restaurací či obchodů všech možných úrovní. Na své si tak přijdou jak baťůžkáři, tak lidé toužící po luxusu.

Především lidé hlídající si svůj rozpočet mohou mít problém s hledáním levnějšího ubytování na internetu; pokud chcete doopravdy ušetřit, poptejte se místních lidí, kde je v jejich městě levný hotel, a oni vám dost možná ukážou místo, která byste na internetu nenašli.

Stejná situace pak platí i pro restaurace. Naplánovat si večeři v luxusní restauraci není problém, ale pokud chcete vyzkoušet něco z místní cenově dostupné kuchyně, vyrazte do města jen tak a zeptejte se místních, jestli by vám doporučili jejich oblíbenou restauraci. Osobně můžeme doporučit například vynikající místní (a pro turisty absolutně neznámou) restauraci Omega nacházející se v Nairobi na Tom Mboya street.

Geografie

Keňa leží v regionu východní Afriky, který je z velké části charakteristický svým příjemným podnebím, malou vlhkostí vzduchu, střídáním období sucha a dešťů, poměrně hustou vegetací a s tím souvisejí pestrou florou a faunou (jež však v poslední době musí ustupovat rychle se rozšiřující městské zástavbě). Zároveň se v Keni nachází 5.199 metrů vysoký vrchol Mount Kenya, na jehož vrcholcích lze dokonce narazit na sníh.

Z geografického hlediska je tak Keňa ideální pro lidi, kteří se na dovolené rádi ohřejí (ale ne upečou) a kteří rádi objevují jak městskou architekturu, tak přírodní krásy.

Z bezpečnostního hlediska je doporučeno vyhnout se především nestabilní příhraniční oblasti se Somálskem, v níž čas od času dochází k teroristickým útokům. Nemožnost navštívit tuto oblast však turisty moc mrzet nemusí, protože to nejzajímavější na ně čeká ve dvou největších městech Nairobi a Mombase a v několika národních parcích – všechna tato místa se nachází převážně na klidném jihu země.

Keňa je rozlohou více než 7x větší než Česko.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.