Keňa
Keňa

Jídlo v Keni

Keňská kuchyně

Tradiční keňská kuchyně je z principu jednoduchá, chutná a sytá. Základ tvoří většinou zeleninová směs, fazole, cibule, špenát či maso (dost často tlusté). Jako příloha pak poslouží místní specialita ugali (rozhnětená kukuřičná mouka), chapati (něco jako palačinky) či klasická rýže.

Vyhlášenou místní specialitou pro speciální okamžiky je pak nyama choma – obrovská porce hovězí pečeně se zeleninou a hranolky. Toto jídlo představuje ideální pokrm k pivu v místní restauraci. Naopak k pivu si v žádném případě nedávejte chapati, které v kombinaci se zlatavým mokem mohou způsobit žaludeční potíže.

Kategorií sama pro sebe je pak pouliční jídlo. Ve všudypřítomných stáncích na vás nejčastěji čeká samosa (malá trojúhelníková kapsa plněná mletým masem a hráškem), mandazi (větší trojúhelníková kapsa bez náplně), vajíčka natvrdo, párky, hranolky a podivný pletenec mletého masa, kterému stánkaři říkají kebab.

Úplnou specialitou keňských stánkařů (speciálně pak těch nočních) je pak možnost dát si na ulici panáka téměř jakéhokoli alkoholu. V tomto případě však doporučujeme obezřetnost a zkoušet podobné věci jen v lepších ulicích, kde je menší pravděpodobnost, že budete podvedeni.

Jak se stravovat jako místní

Ráno vyrazte do jedné z místních restaurací, které najdete na každém rohu, a dejte si kávu (na výběr je většinou jen s mlékem nebo bez) nebo místní čaj masala. K tomu se ideálně hodí jedna až dvě mandazi.

Jelikož přes den budete pravděpodobně někde v pohybu, dejte si oběd v jednom z pouličních stánků. Ideální jsou za tímto účelem tři samosy, které větší jedlíci mohou doplnit o hranolky.

Večer si zajděte ve večeři opět do jedné z restaurací pro místní, kde se jako nejlepší varianta jeví nyama choma s pivem. Nejpopulárnějším keňským pivem je Tusker, avšak pokud nedáte dopustit na chuť toho českého, dejte si Pilsner, který chuťově dost připomíná naše plzeňské.

Pokud večer vyrazíte do klubu a časem vám vyhládne, vyjděte ven na ulici, kde na vás budou stále čekat stánkaři, u nichž si v nočních hodinách nejlépe dejte párek, který si výslovně poručte v hotdogovém pečivu a se speciální zeleninovou směsí, jež z něj uprostřed noci udělá královské jídlo.

Obvyklé ceny v místních restauracích

Za ranní kávu nebo čaj v restauraci pro místní zaplatíte od 50 do 100 šilinků. Jedno mandazi vás pak běžně vyjde na 40 šilinků.

Jedna samosa ve stánku vás vyjde v závislosti na velikosti od 20 do 50 šilinků.

Za nyama chomu k večeři zaplatíte přibližně 500 šilinků. Většinou se však jedná o velkou porci, takže pokud nejste úplní jedlíci, najíte se z ní i dva. Pivo v místní restauraci pak stojí 200–250 šilinků.

Noční hotdog se zeleninou pak stojí v závislosti na místě prodeje kolem 150 šilinků.

Celkově vás tak jídlo a pití na celý den nevyjde na víc než 1.200 šilinků – tedy za předpokladu, že budete každý den jíst na místní poměry drahou nyama chomu, zapíjet jí pivem a následně ještě dostanete chuť na hotdog. 1.200 šilinků je tak spíše horní hranice vaší útraty.

Sluší se také připomenout, že uvedené ceny platí v restauracích pro místní – v těch turistických jsou minimálně dvojnásobné.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.