Keňa
Keňa

Peníze a ceny v Keni

Keňský šilink

V Keni se platí keňským šilinkem. Při placení se běžně používají mince o hodnotách 1, 5, 10 a 20 šilinků a bankovky o hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1.000 šilinků.

Při převodu na české koruny běžně dělíme čtyřmi. Z toho vyplývá, že největší keňská bankovka má hodnotu zhruba 250 českých korun. Počítejte tak, že budete mít pěkně naditou peněženku. 

Směnárny a platba kartou

Keňské směnárny a banky již dnes přijímají k výměně velké množství měn, ale nejběžnější stále zůstává americký dolar, který bychom doporučovali využít pro směnu na keňský šilink.

Síť směnáren a bank je v Nairobi i Mombase poměrně široká. O trochu výhodnější kurz většinou nabízejí v bankách, ale počítejte, že si tam můžete vystát dlouhou frontu. V žádném případě pak neměňte peníze u místních pouličních překupníků.

V každém větším městě je také dostatek bankomatů pro výběr hotovosti. Výjimečně se může stát, že vaše karta nebude akceptována, ale nevěšte v takovém případě hlavu, vyzkoušejte jiný bankomat a na 99 % už nebudete mít problém. Před každým výběrem je také dobré si přečíst, jakou maximální sumu daný bankomat vydává – u některých bankomatů je to 10.000 šilinků, u těch lepších pak až 40.000 (v tomto ohledu se nám nejlépe osvědčila banka Barclays).

Platba kartou je běžná ve velkých obchodních centrech a hotelech, bez hotovosti se ale určitě neobejdete.

Kolik co stojí

Je těžké obecně říct, jestli je v Keni dráž nebo levněji než u nás. Velmi totiž záleží, jestli jste šetřiví turisté, nebo si rádi užíváte luxusu. Výhodou je, že Keňa nabízí pro každého něco.

Pokud si tedy hlídáte svůj rozpočet, choďte do místních restaurací, nakupujte v malých pouličních obchůdcích a stáncích, spěte v obyčejných hotelech pro místní a dopravujte se místní hromadnou dopravou – v takovém případě pro vás budou keňské ceny několikanásobně nižší než ty české. Nutno také podotknout, že takový nízkorozpočtový pobyt není žádné nebezpečné bláznovství – pokud jste alespoň trochu zkušený cestovatel a umíte využívat selský rozum, nic se vám nemůže stát.

Pokud si však chcete užívat, budete pravděpodobně chodit do luxusních restaurací pro Evropany, nakupovat v moderních supermarketech, spát v hotelových komplexech a dopravovat se taxíkem – v takovém případě počítejte, že pro vás budou keňské ceny o něco vyšší než u nás (avšak stále nízké na to, za jaké luxusní služby platíte).

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 50 KES
  • Auto taxi – zhruba 200 KES za km (ale velmi záleží na smlouvání)
  • Moto taxi – zhruba 100 KES za km (ale opět záleží na smlouvání)
  • Noc v hotelu pro místní – od 1.000 KES za dvojlůžkový pokoj 
  • Noc v hotelu pro turisty – od 3.000 KES za dvojlůžkový pokoj
  • Lahev vody (1,5 l) – 50 KES
  • Bochník chleba – 50 KES
  • Sýr nebo šunka (100 g) – 200 KES (dovážené, takže drahé)
  • 1 kus místního ovoce – 10 KES
  • Pivo v obchodě – 150 KES
  • Pivo v restauraci – 200–400 KES
  • Jídlo ve stáncích na ulici – od 100 KES
  • Jídlo v místní restauraci – průměrně 300 KES
  • Jídlo v turistické restauraci – průměrně 800 KES

Spropitné a smlouvání

Dávání spropitného není v Keni běžné. V levnějších restauracích na vás budou v případě snahy o dýško nechápavě zírat, s taxikářem si zase vyjednáte přesnou cenu předem. Spropitné lze dát v dražších restauracích, ale není to takovým pravidlem jako u nás. Úplně speciální kategorii pak představují malé odměny lidem, kteří pro vás vykonali nějakou službičku – například vás dovedli na nějaké vzdálené místo nebo vám pomohli vyjednat něco složitého.

Smlouvání je naprosto běžnou součástí keňského obchodu. Smlouvá se především o cenách za taxi, jakémkoli zboží prodávaném na ulici či suvenýrech pro turisty (s výjimkou těch prodávaných v hotelech či luxusních obchodech). Naopak se nesmlouvá v kamenných obchodech (supermarketech), v restauracích či o cenách za hromadnou dopravu.

Základní tip pro smlouvání: zamyslete se, kolik byste byli ochotni za danou věc zaplatit a vždy prodejci navrhněte výrazně nižší částku. On naopak nadhodí o dost vyšší a po pár minutách vyjednávání se dohodnete na kompromisu, který odpovídá původní částce, kterou jste byli ochotni zaplatit.

Zároveň nebuďte zaskočeni, když vám prodejce nebude chtít říct svou cenu jako první a místo toho bude chtít od vás slyšet, kolik byste byli za jeho zboží ochotni zaplatit. V takovém případě postupujte stejným způsobem popsaným výše.

Tip pro profesionální smlouvání: pokud se v Keni chystáte na safari nebo na jakýkoli jiný organizovaný výlet, který nelze podniknout na vlastní pěst, nenechte si od prodejců nikdy vnutit jejich výhodné cenové balíčky.

Například výstup na Mount Kenyu vám prodejci v balíčku obsahujícím dopravu, stravu, průvodce, nosiče, vstup do parku a marži nabídnou od 500 dolarů výše. Když se vám však u některého prodejce podaří vyjednat vytvoření individuálního balíčku, může cena klesnout o více než polovinu. Je však nutné s prodejcem a později i průvodcem projít ve vašem vyúčtování postupně každý dolar, který byste měli zaplatit, a zvážit, jestli takovou věc skutečně budete potřebovat. Záhy zjistíte, že v onom několika set dolarovém „výhodném“ balíčku platíte i za věci, které nikdy nevyužijete.

Jak ušetřit

Jednoduše řečeno: nejlépe ušetříte, pokud budete žít jako běžný Keňan a ne jako západní turista. Tím se po vás samozřejmě nechce, abyste žili v hliněných chýších a jedli akorát kukuřičnou mouku – stačí místo taxíku využívat místní autobusy, místo turistických hotelů spát v těch pro místní a místo restaurací evropského stylu chodit do klasických keňských. Pokud vyloženě nejedete do Keni kvůli luxusu, nebudete zaručeně nikterak strádat, a naopak budete mít možnost poznat Keňu nesrovnatelně autentičtěji než lidé zavření v hotelových resortech.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel spí v obyčejných hotelech pro místní nebo guesthousech, které může sehnat za 250 korun za lůžko/noc. Stravovat se bude jídlem koupeným v pouličních stáncích nebo si bude vařit sám. V takovém případě nedá za jídlo více než 100 korun denně. Dopravovat se pak bude hromadnou dopravou, která ho například v Nairobi vyjde na 12 korun za jednu jízdu. Nejnižší denní náklady budou tedy činit zhruba 400 korun za osobu na den.

Zlatá střední cesta vypadá tak, že se ubytujeme v solidním místním hotelu (ale stále ne turistickém resortu), kde nás jedno lůžko vyjde na 600 korun za noc. Stravovat se potom budeme v místních restauracích, kde za jedno jídlo a pití zaplatíme dohromady kolem stokoruny. K dopravě po městě budeme využívat místní moto taxi (klasická motorka pro dva, která funguje stejně jako klasický taxík), které si v závislosti na vzdálenosti naúčtuje v průměru 80 korun za středně dlouhou jízdu. Průměrné denní náklady budou činit tedy kolem 1.000 korun za osobu na den.

Cestovatelé toužící po luxusu se ubytují v jednom z luxusních turistických resortů, kde noc pro jednoho vyjde v přepočtu na 6.000 korun. Stravovat se pak budou v restauracích evropského typu, kde za jedno jídlo dají kolem 300 korun. A nakonec k dopravě budou využívat klasické taxíky, které vyjdou v průměru také na 300 korun za středně dlouhou jízdu. Celkově tedy budou náklady člověka toužícího po luxusu činit kolem 7.000 denně.

Do Keni samozřejmě můžete využít i služeb cestovních kanceláří, které nabízejí především pobytové zájezdy k moři. Nejnižší ceny začínají na 30.000 Kč za osmidenní pobyt pro jednu osobu. Aktuální nabídka zájezdů do Keni.

Chystáš se do Keni?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.