Bezpečnost v Uzbekistánu
Zdraví
Mezi ČR a Uzbekistánem není uzavřena žádná dohoda o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče, občané ČR tedy musí za první pomoc, ambulantní zákrok i za hospitalizaci platit na místě v hotovosti.
Hygienické standardy a úroveň zdravotní péče jsou nižší než v Evropě. Ačkoliv pro vstup do země není povinné žádné očkování, doporučuje se mít cestovatelský základ, hepatitidu A a B a břišní tyfus. Zejména na venkově, ale i na předměstích se pohybují toulaví psi. Při delším pobytu na odlehlejších místech zvažte očkování proti vzteklině.
Doporučuje se pít pouze balenou vodu. Častým problémem jsou cestovatelské průjmy.
Běžného turistu může nejvíce ohrozit silniční doprava. Při přecházení širokých ulic je vhodné se přidat k někomu místnímu a při přecházení se chovat předvídatelně. Řidič buď zastaví nebo vás objedou.
Specifickým rizikem jsou nekryté odvodňovací žlaby, které mohou být až metr hluboké a nachází se na krajích nebo uprostřed cest. Pozor je nutné dát při vystupování z auta nebo při vstupu na přechod pro chodce, neboť nebývají zakryty ani tam.
Kriminalita
Autoritativní režim bývalého prezidenta Islama Karimova omezoval lidská práva, ale zajišťoval relativní bezpečnost. Kriminalita je na nízké úrovni. Při zachování základních bezpečnostních pravidel jako je nechození do míst, která od pohledu nevypadají bezpečně, přepadení na ulici nebo útoky nehrozí. Častěji se setkáte s přátelskými podvůdky a pastmi na turisty, které znáte i z jiných zemích světa nebo Prahy.
Na bezpečnost turistů dohlíží nově zřízená turistická policie.
Pozornost je třeba věnovat při pohybu ve Ferganské kotlině, kde stále může vznikat náboženské a národnostní napětí.
Od uvolnění režimu bylo zrušeno mnoho zákazů fotografování. Ty zbývající je moudré respektovat. Dále je vhodné se vyvarovat pohybu v těsné blízkosti státních hranic. Běžného turisty se tato omezení nijak nedotknou.
Riziko katastrof
Východ a jih země je zemětřesnou oblastí. Středně silná zemětřesení se vyskytují jednou za pár let, ale napáchají jen malé škody. Na jihu země (oblast Karši) můžete zažít písečnou bouři.
Internet a elektřina
Wifi je zdarma dostupná ve všech ubytovacích zařízeních a většině restaurací, kde ochotný personál poskytne heslo k připojení.
V Uzbekistánu je napětí 220 V 50 Hz. Používají se zásuvky typu C a F. České zástrčky bez zemnícího kolíku a zástrčky Schuko lze použít bez omezení. Kvalita dodávaného proudu je nižší než v Evropě, počítejte s napěťovými výkyvy a případnými krátkodobými výpadky.
Telefony a data
Telefonní předvolba je +998. Vzhledem k přemrštěným cenám roamingu českých operátorů je praktické si pořídit místní SIM kartu. Lze ji zakoupit v prodejnách operátorů, které se nachází na frekventovaných místech. Ke koupi je potřeba registrace a tedy i cestovní pas. Celý proces trvá pár minut. Na kartě bude nutné před použitím aktivovat správný tarif, což provede zaměstnanec pobočky. Pokud ji neprovede, pravděpodobně nebude karta fungovat.
Například SIM karta s 5 GB stojí v průměru kolem 70 000 UZS.
V zemi působí čtyři mobilní operátoři: UMS, UCell, BeeLine a UZmobile. Nejsilnější pozici má státní operátor UMS. Pokrytí signálem je v okolí obydlených oblastí přijatelné, mimo ně naopak žádné.
Důležité kontakty
- Hasiči 101
- Policie 102
- Záchranná služba 103
V Taškentu funguje české velvyslanectví:
- Adresa: 3-Navnichol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
- Telefon: +998 78 120 6071
- Nouzová linka: +998 90 359 8348
- Webová stránka: mzv.cz/tashkent
Uzbekistán naopak v České republice žádné zastoupení nemá, nejbližší velvyslanectví najdete v Berlíně, viz oficiální webové stránky.
Datum a čas
Používá se gregoriánský kalendář. Dny pracovního klidu jsou sobota a neděle.
Uzbekistán má jednotné časové pásmo (po rozpadu SSSR došlo ke sjednocení uzbeckého času) UTC+5. Letní čas se nepoužívá. V zimě je o 4 hodiny více než v Praze, v létě o 3.
Chystáš se do Uzbekistánu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.