Co vidět a navštívit v Uzbekistánu
15 míst co vidět v Uzbekistánu
Město starší než antický Řím, dříve významný bod na hedvábné stezce. Na území města se vystřídalo několik historických celků, které zde po sobě zanechaly významné stavby. Většina z nich je situována v centru města, nyní se nachází na seznamu UNESCO. Hlavní památky: Gur-i Amir mauzoleum s hrobkami důležitých osobností, které tvořily historii Uzbekistánu. Leží zde Timur, jeho dva synové a dva vnukové, mezi nimiž je i Ulugbek. Mezi rodinnými…
Zobrazit místo
Byla prosperujícím městem už 2.000 let př. n. l., v 1. století byly vybudovány dvojité hradby, 12 bran a u každé z nich stála malá mešita, kde se příchozí umyli a pomodlili. Jednou z nich je také Bílá mešita, která dnes slouží jako muzeum, v němž jsou vystaveny spisy ze 16.–20. století. Historické centrum Buchary se svými 140 architektonickými památkami je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní památky: Za nejhezčí…
Zobrazit místo
Hlavní město Uzbekistánu, v roce 1966 bylo zasaženo ničivým zemětřesením, které poničilo většinu města. Většina staveb pochází z období následné obnovy města. Státní muzeum historie Uzbekistánu, jsou zde soustředěny a chronologicky vystaveny všechny nejvýznamnější exponáty a nálezy z celé dlouhé uzbecké historie. Pomník chrabrosti, který byl postaven na památku 3.500 obětí ničivého zemětřesení 26. dubna 1966, které vypuklo v 5:23 hodin…
Zobrazit místo
Jedinečné historické město, ležící asi 100 km jižně od Samarkandu, bývalo důležitou součástí hedvábné stezky. Rodiště Timura Velikého, obávaného vojevůdce a dobyvatele známého pod jmény Amir Timur, Tímur Lenk či Tamerlán. Město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní památky: pozůstatky Timurova letního tzv. Bílého paláce a komplex Dorus Saodat. Jedná se o mauzoleum, kde si přál být pohřben i sám Timur. Nakonec byl…
Zobrazit místo
Jedno z nejvýznamnějších poutních míst ve Střední Asii. Posvátná mešita bratrů Khasana a Khuseina, medrasa šejka Khasana Nuri, Namazgokhova mešita, ruiny starověké pevnosti Alexandra Velikého. Počátky zdejší mešity sahají až do 10. století a její postupné rekonstrukce se snaží zachovat především originální střechu s 25 kupolemi. Cílem poutníků je zdejší zázračné jezírko, které je napájeno z podzemního pramene češma. Tento pramen podle legendy…
Zobrazit místo
Leží severně od města Navoiy. Přes 3.000 petroglyfů na černé skále, vytvořených v období od doby bronzové až po raný středověk, znázorňuje především býky, jeleny, kozy, psy a koně. Lidské figury loví se zbraněmi nebo provádí rituální tance.
Zobrazit místo
Vnitřní město Ičan Kala je celé pod patronátem UNESCO. Hradby dosahují délky 2.250 metrů, jsou 8–10 metrů vysoké a 6–8 metrů silné, dovnitř lze vstoupit jen jednou ze 4 bran – Bogča darvaza (= Zahradní brána) na severu, Toš darvaza (= Kamenná brána) na jihu, Palvan darvaza (= Zápasnická brána) na východě a Ata darvaza (= Otcova brána) na západě. Ta je také hlavní městskou bránou, za ní sídlí i turistická kancelář, kde je možno si domluvit výlety…
Zobrazit místo
Karakalpakstán je autonomní republikou v nejsevernější části Uzbekistánu. Z místních pamětihodností jsou důležité především místní archeologické lokality (Toprak kala, Ajaz kala). Více informací o těchto místech je k vidění například na stránce: https://karakalpakstan.freenet.uz. Všechny lokality jsou však poměrně těžko dostupné, je třeba jet taxíkem.
Zobrazit místo
Leží na západní hranici s Kazachstánem, bývalo 4. největším jezerem planety, dnes vysychá. Postapokalyptickou scenérii dotvářejí vraky lodí uvízlých na území dnešní pouště. Bývalý přístav Mojnak, dnes městečko sužované rozšiřováním slaných písků z bývalého dna Aralu, jehož břeh je nyní vzdálen asi 100 km. (www.aral.uz). Výchozím bodem je město Nukus.
Zobrazit místo
Ferganská kotlina patří mezi nejhustěji obydlená území střední Asie. Je zajímavou kulturní i přírodní směsicí. Patří k nejúrodnějším oblastem ve Střední Asii. Klima je sice suché, ale řeky Naryn a Karadarja protékající kotlinou poskytují dostatek vláhy potřebné pro zavlažování. Obklopena je horami: ze severu a západu pohoří Čatkal (výběžek Tian-Šanu), z jihu a východu Pamir. Při cestě autem přejezd sedla Kamčik (2.267 m n. m.). Už staří…
Zobrazit místo
Jezero Charvak je známé díky vybaveným plážím, sportovním areálům a hřištím, přístavišti pro windsurfing nebo katamarány. Můžete plavat, procházet se po okolních kopcích, jít do hor, zkusit paragliding nebo jízdu na skútru a samozřejmě můžete vidět neuvěřitelné východy a západy slunce. Velké horské jezero Charvak je umělé, vodu mu dodávají divoké horské řeky. Na břehu jezera se nachází tábory, moderní a komfortní hotelové komplexy s plážemi a…
Zobrazit místo
Národní park Chatkal je úzká panenská roklina, kde žije vzácný sněžný tygr, medvěd šedý a orel berkutský. Území parku pokrývá téměř veškerý vertikální přírodní pás od svěžích údolí a vysokohorských stepí přes horské louky až po ledovce. Na jaře překvapuje barvami. Červené vlčí máky nahradí rozkvetlé modré zvonky. Výše kvetou sněženky, krokusy, divoké tulipány. Motýli, zpěv ptáků a čistý horský vzduch tvoří idylický ráj. Černý vodopád (výška…
Zobrazit místo
V žebříčku nejlepších míst ke koupání je zařazeno i jezero Tudakul, vzdálené jen 35 km od Buchary, místními nazývané „uzbecké moře“, s velkým rekreačním areálem. Cestou z Buchary uvidíte v poušti slaná jezírka s (v létě) rudnoucí vodou.
Zobrazit místo
Rezervace byla založena v roce 1971 u řeky Amu Darya. Písky, duny, říční vegetace. Nejlepší doba k návštěvě je jaro. Žije zde na 190 druhů ptactva a mnoho druhů divoké zvěře, a to včetně té dravé.
Zobrazit místo
Je v dnešní době největším jezerem v Uzbekistánu. Měří 350 kilometrů a neustále se zvětšuje. Voda v jezeře je mírně slaná, žije zde několik druhů rostlin a zvířat, která se jinde nevyskytují. Na hranicích Kazachstánu a Uzbekistánu vznikla dokonce chráněná ptačí rezervace. Také na místní štice, zvané sudak, si nikde jinde nepochutnáte.
Zobrazit místo